Jump to content

E 90 320i Le-mans-blau


Mircanu

Recommended Posts

Merci. Haha, pacat ca nu e 335, mai degraba!

 

Resoftare nu se merita in conditiile astea. Masina e ok asa cum e, 15cp in plus nu o sa faca vreo diferenta.

 

Legat de culoare, am vazut foarte rar un alt bmw cu aceeasi culoare. E un culoare ptr care se plateste in plus? Sau pur si simplu, lumea prefera negre si gri?

Link to comment
Share on other sites

Am dat jos plasticul ala cu sigla M de pe portbagaj. Acum arata asa!

 

http://i76.photobucket.com/albums/j11/Mircanu/Cars/A5D2E5CB-6F2A-438D-8BFB-03AC560AD6CC_zpsab9o3e0y.jpg

 

Referitor la sigla aia in sine, cred ca piesa e originala. Am incercat sa rup plasticul si nu am putut. Daca imi pun mintea cu el o sa-l rup, insa ma gandesc ca daca era o chinezarie se rupea imediat. De asemenea, pe spatele plasticului scrie bmw si o serie.

Stiu ca locul unde era lipit M-ul era aiurea, de aceea cred ca piesa a fost cumparata de la showroom si lipita acolo aiurea

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, arata mai "curat" spatele asa. Acum ma gandesc daca scot si 320i........sau pun M-ul ala in partea stanga. O sa vad fac o proba sa vad cum ar arata.

din punctul meu de vedere zic sa le scoti.

o sa arate foarte dragut cu spatele "curat".

nu am gasit mai multe poze, dar iti dai seama cum o sa arate ;)

http://s13.postimg.org/u4ic5aevb/20150314_152250_zpsjvmpujur.jpg

photo share

http://s13.postimg.org/tge3035jb/P1070036.jpg

click image upload

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

O sa ma gandesc daca dau jos si "320i". Sunt adeptul simplitatii insa parca imi place sa vad acolo cifrele alea. Arata ok argintiul lor pe culoarea albastra.

 

@Alex

Masina ta e neagra. Prin definitie, culorii asteia ii trebuie simplitate si arata mult mai bine fara cifrele alea. Parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

Merci!

 

Incerc sa descifrez niste optiuni care apar in decodarea dupa VIN. Daca are cineva idee il rog sa ma lamureasca si pe mine. Masina e facuta ptr Orientul Mijlociu si unele optiuni sunt legate de clima de aici.

 

Deci:

 

-Reinforced power supply

-Hot climate version

-Additional Export tank filling

-Transport protection package

-Middle-East package

Link to comment
Share on other sites

Un mic update.

 

Am ajuns la 97k km. Deci am facut cu ea vreo 3k km intr-o luna si un pic.

Masina imi place din ce in ce mai mult atat mie cat si sotiei. M-am obisbuit ca trebuie turata ca sa aiba o reactie atunci cand vrei sa te misti mai repede. La masina precendenta (V6 de 3.5l) stilul meu de condus era diferit caci bestia aia reactiona imediat, asa ca la inceput mi se parut ca bavareza abia se misca. Acum e cat de cat ok daca o tii la peste 3500rpm.

Oricum, observatiile astea sunt asa de fapt divers. Masina nu a fost cumparata ptr sportivitate ci pentru ca e sigura si confortabila. Singurul capitol unde pierde este ca intretinerea e scumpa, insa asta am stiut de la inceput si am acceptat. Pana acum toate bune..

Consumul mediu este 11 l/100km, cu aerul tot timpul pe auto.

 

O poza dupa ce-am spalat-o!

http://i76.photobucket.com/albums/j11/Mircanu/Cars/423DAEB3-CE9C-4029-B03C-8D64447163FE_zpslcr11mdz.jpg

Edited by Mircanu
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Si uite asa, usurel, sau mai degraba repejor am ajuns la 100k km. Ne-am fatait cu masina asta zi de zi si am facut 6k km in doua luni.

 

Consumul mediu s-a stabilizat undeva la 10.8%

Masina e placuta la condus si m-am obisnuit cu ea in sensul ca nu mi se mai pare lesinata. Incet, incet am uitat de cei 300 de cp si am invatat sa trag de astia 150cp ai bavarezei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Astazi, agregatul a cerut ulei. Nivelul ajuns la minim acceptabil, cica vrea inca un litru.

Am facut 6k km de la schimbul de ulei.

 

Prin urmare, am adus masina la bmw ptr ca mi s-a spus ca daca va fi nevoie se face face completare gratis in baza contractului de service.

Asa ca am facut operatiunea si am cerut sa completeze pana la nivelul maxim acceptabil ca sa aiba de unde sa mai haleasca pe viitor.

Cand au facut schimbul au fost cam zgarciti si au pus doar putin peste nivelul minim.

 

Conform mecanicului, consumul de ulei este normal si, de aceea, ei fac

completarea gratis.

In fiecare zi, au cate 20-30 de masini care vin la completare. Intervalul este 4-6k km intre completari.

 

Uleiul folosit este 5w30 Mobil 1.

Edited by Mircanu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Masina are acum 105k km. Am facut 11k km cu ea in 5 luni de cand o avem. Consumul mixt a scazut la 9.5%, fara ac. Stil de condus linistit (nevasta).

 

Am observat o ciudatenie. Masina nu auto lights si nici drl ca dotari, insa cateodata pozitiile se aprind ziua. Ce anume determina asta, nu imi dau seama. Defectiune? Sau ceva ce eu nu stiu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.