Jump to content

Probleme demaraj dupa resoftare


Reflex

Recommended Posts

Am niste probleme la masina. Detin un BMW 318d E46 2002, 116 cp resoftat la 150 cp. Nu i am facut dino test, dar dupa resoftare se vedeau clar caii in plus. Masina e perfect sanatoasa am verificat si parametrii turbinei, acum... Dupa ceva km parcursi, circa 500, am probleme grave cu masina in sensul ca nu mai trage la fel ca dupa resoftare, ci la fel ca inainte. Am curatat egr... Nu stiu de la ce poate fi. Am resoftat la George din Bucuresti, baiat bun. O fi ceva infundat? Am tot vazut discutii de filtru de particule, debitmetru etc. Ma poate ajuta cineva? De ce nu mai are forta si de ce nu se mai simt deloc caii?
Link to comment
Share on other sites

Sunt din Iasi si aici nu prease gasesc meseriasi buni in vederea resoftarii. E din Bucuresti si e si plecat din tara. Odata pus softul, poate face figuri? Am mers ceva cu el si nu a avut nimic, ma gandesc ca e ceva de la masina desi i am facut si test, totul functioneaza in parametrii normali.
Link to comment
Share on other sites

De ce? Pai sunt oameni care merg din TM la Iasi la Dragos, si el din Iasi nu a facut masina la el.

 

 

George se ocupa doar cu BMW-uri si nici unul nu a fost nemultumit. oare de la ce poate fi?.....

 

Nu-i adevarat, se ocupa de toate marcile, seat , vw, renault.

 

Referitor la problema, s-ar putea sa nu fie din soft, verifica traseul pana la admisie, vacuum, tot.

Link to comment
Share on other sites

Sunt din Iasi si aici nu prease gasesc meseriasi buni in vederea resoftarii. E din Bucuresti si e si plecat din tara. Odata pus softul, poate face figuri? Am mers ceva cu el si nu a avut nimic, ma gandesc ca e ceva de la masina desi i am facut si test, totul functioneaza in parametrii normali.

Dar de Dragos de la Completchip ai auzit? Eu am mers la Iasi tocmai de la Targu Mures. Crede-ma chiar se pricepe la resoftat plus ca are si dyno.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Si Dragos spre deosebire de George chiar e tuner adevarat si unul din cei mai buni din tara.
Te apuci sa arunci cu noroi in necunostinta de cauza. Eu am resoftat 2 masini la george si n-am avut nicio problema. De altfel, nu s-a plans nimeni de treaba pe care o face, dupa cum poti vedea pe topicul lui.

Nu cred ca a incercat sa il denigreze pe George, care din ce am citit cu totii are numai review-uri foarte bune!

Diferenta majora e ca George trimite softul catre altcineva pentru modificat, pe cand Dragos il face personal. In plus, face dyno before & after.

Edited by mgs
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da mai stiu...sunt buni ungurii aia. De copiat softul pe masina poti face si tu daca ai scule adecvate. Dar mie imi place cand ma duc la un tuner sa modifice el softul, nu sa trimita la nu stiu care din ungaria sau mai stiu eu unde.

 

 

Nu credeam ca o sa ii dau + lui VuV, dar de data asta merita.

 

 

Cat despre subiect- e posibil sa nu aiba nici o legatura softul ci sa fie ceva scapari de presiune, asa cum iti spunea Brandex.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da mai stiu...sunt buni ungurii aia. De copiat softul pe masina poti face si tu daca ai scule adecvate. Dar mie imi place cand ma duc la un tuner sa modifice el softul, nu sa trimita la nu stiu care din ungaria sau mai stiu eu unde.

Aha, iti place, cum sa nu iti place. De aia George te intreaba fix ce vrei, si prima data copiaza softul de pe masina ta, il trimite la colaboratori si dupa ce e modificat conform cerintelor il pune pe masina.

Sa vedem paiele din ochii altora suntem sefi aici vad, de la o problema tehnica s-a ajuns la dat cu parerea despre tuneri si alte cele.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

verifica catalizatorul , traseul turbo , furtunele de vacuum [ de obicei astea crapa de la vechime ].... cel mai probabil ai o problema mecanica !

 

PS : da mi te rog seria de sasiu sa verific daca ai common rail sau VP44 ... daca ai vp44 .. cred ca deja stiu si unde e problema ..si atunci da... e posibil ca softul sa fie vinovat [ exista si o teorie pentru asta , dar trebuiesc facute niste verificari ] !

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.