Jump to content

Pocnet la franare


LEOZRX

Recommended Posts

Am inlocuit padurile de cauciuc de la arcurile spate cu unele pe care le avea mecanicul ce-i drept, si nu am mai auzit-o facand atat de des, dar parca tot nu e cum vreau eu. Voi inlocui in scurt timp: Arcurile Eibach cu H&R, inca o data toate bucsele de la bratele spate, padurile de cauciuc de la arcuri cu unele noi + reglat geometrie.
Link to comment
Share on other sites

Nu imi "facu cont" sa fac misto de nimeni, i-am explicat frumos omului o situatie intalnita.

Scrii doar sa fie scris, de parca eu i-am recomandat sa-si gaureasca masina iar tu sa nu o faca.

El decide ce si cum va face, eu sper sa "aflii" el problema.

 

Ala e perfectul simplu,studiaza-l. Cat despre un i in plus sunt satul de grammar nazis de-astia.

Scuze de off topic.

Link to comment
Share on other sites

supriza, a inceput sa se aude si la mine destul de des acel pocnet, la denivelari si uneori cand apas pe frana, se aude ai atunci cand cuplez a 3 a, si ridic picioru de pe ambreiaj 😳.

 

e cam enervant, imi da senzatie ca e toata partea din spate distrusa,

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

cum adica le-ai reasezat?

 

Le-am scos de acolo si le-am curatat inclusiv locasurile. Am observat ca erau niste tampoane sub ele puse de fostul proprietar. Nu le-am mai lasat acolo. Acum masina e putin mai lasata pe spate. Zgomotul este inca prezent, dar mai rar. Imi pare rau ca nu le-am schimbat intre ele stanga cu dreapta. Inainte sa achizitionez alte arcuri (H&R), le schimb intre ele. Daca zgomotul se muta de pe stanga pe dreapta, e clar.

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Scuze, nu am citit toate posturile, doar cateva. Bucsile din pragurile spate, uitate sub masina in spate la acele 4 locuri unde ii prins grupul de sasiu (pune pe cineva sa se apese pe masina cand te uiti).

Eu am avut o bataie asemanatoare la franare sau frana de motor la turatie mai mare si la accelerari bruste si problema a fost de la sasiu (subframe crack), chestia ii ca nu am vazut fisurile pana nu am curatat locul unde se leaga grupul cu sasiul. Si nu am monstruozitate de motor 320d 136 cai '99 remapat (probabil in jur de 160) si tot a crapat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Intre timp am mai efectuat niste verificari: Am bagat masina pe canal si am tras (sus/jos) de bara stabilizatoare spate; Surpriza: Pocneste ceva in jurul bucsei de la jugul grupului chiar de pe partea stanga. Una peste alta, suruburile erau slabe de la bucsele jugului (spre spate). Le-am strans, dar zgomotul e tot acolo. S-ar putea sa fie prezenta o fisura mica, chiar in locul unde calca bucsa pe caroserie. Sper sa se rezolve cu inlocuirea acestor bucse.
Link to comment
Share on other sites

Uite AICI.

 

Bucsa rosie din stanga. Ceva se intampla acolo, pentru ca mi se slabesc suruburile in timp. Va tin la curent dupa ce dau puntea jos.

Daca se slabesc suruburile, este de la vibratii. Altfel nu se slabesc. Vezi poate strangerea nu se realizeaza bine si raman slabite, sau ceva se deplaseaza dupa ce le strangi. Daca nu gasesti nimic, pune piulite cu autoblocare (daca 'nu ai deja) si loctite pentru filete, daca faci asa, nu cred ca se va mai desface, insa va fi greu la schimbare cad vei dori sa le dai jos.

Link to comment
Share on other sites

Daca se slabesc suruburile, este de la vibratii. Altfel nu se slabesc. Vezi poate strangerea nu se realizeaza bine si raman slabite, sau ceva se deplaseaza dupa ce le strangi. Daca nu gasesti nimic, pune piulite cu autoblocare (daca 'nu ai deja) si loctite pentru filete, daca faci asa, nu cred ca se va mai desface, insa va fi greu la schimbare cad vei dori sa le dai jos.

 

Mersi pentru sfat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.