Jump to content

conduita sportiva vs durabilitate motor


user008

Recommended Posts

De cand il am (cca 1 luna )nu prea ma pot abtine sa nu-l calc.....asta nu inseamna ca ating viteze ffff mari.......doar o conduita sportiva......cca 4500-5500 rotatii in fiecare treapta....nu trec pe rosu niciodata.....Posibil sa afecteze motorul acest fapt ??? (i-am dat ulei bun Mobil 1)
Link to comment
Share on other sites

Max. torque  180.0 Nm (133 lbft) (18.4 kgm)

@3900 rpm

 

Conform carfolio... deci la 3 mii de ture daca schimbi nici nu e macar saraca masina in cuplu si ea.  :blink:

230845[/snapback]

 

la 3500 max e ok ...nu simt ca trag de ea ..

Link to comment
Share on other sites

o sa incerc sa mai temperez conduita dar macar 4000 rpm totusi trebuie ca abia atunci simti ca ai bmw(dupa 3000 de ture ).....cat priveste uleiul mobil 1 0w-40 cred ca 10k sunt de ajuns la cca 20k pe an de 2 ori schimbu' pe an merita si motorul..............
Link to comment
Share on other sites

este o moda veche cu uleiul la 10k,dar calitatea lui 0w-40 sau 5w-40 este foarte buna si fara probleme tine macar 20k

230886[/snapback]

 

..la uzura din Bucuresti ..max 12k .

brady romania ..schimba castrol 5W -40 la skoda ..la 15 k ...Din obisnuinta proprietarii vin ceva mai repede ...dar unii ajung si la 23k ..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa numai pui prostia aia de mobil 1,pune ce ulei recomanda bmw pentru masina ta.E ok cum schimbi :blink: masina pentru asta e facuta,abea de la 3000 rpm isi arata coltii deci dai gaz fara frica. Edited by mihai_gtr
Link to comment
Share on other sites

Fireste ca o sa-i dau ca de aia am ales bmw(la 4000 rpm chiar ca e un condus decent) ........in ceea ce priveste uleiul sunt tare nedumerit........nu am cartea sa vad ce recomanda ei....a 2a zi dupa ce am achizitionat bmw-ul am schimbat uleiul si filtrul si m-am gandit eu ca e bun mobil1......o sa ma mai documentez.........
Link to comment
Share on other sites

Salut,man tu ai e46 318 da?parerea mea este ca totusi nu exagera ca doar e un motor de 1.8,daca esti impatimit pentru asa ceva sa ai dai in ''gusa'' trebuia un 2.5 sa a-ti iei sau un 2.0,trebuie sa mai ai si grija de ea,visul meu este un e31 850i si crezi ca daca are motor de 5.0 o sa al ''omor'' tot timpul?in nici un caz..........eu consider ca bmwul e luat din pasiune si cand iei ceva din pasiune inseamna ca ti la acel ceva.
Link to comment
Share on other sites

Salut,man tu ai e46 318 da?parerea mea este ca totusi nu exagera ca doar e un motor de 1.8

230965[/snapback]

un motor de 1895 cmc se uzeaza mai repede la turatii mai mari decat un motor de 2500 la aceleasi turatii? :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu se uzeaza mai mult......cred ca e invers , adica cu cat motorul e mai mare el nu trebuie turat asa mult.....in ceea ce priveste uzura nu consider a fi o problema atata timp cat nu treci pe rosu cu turatia....parerea mea....cu cat motorul e mai mare cu atat si turatia maxima scade.....sau mai bine zis zona rosie incepe pe la 5000, fiind mai mare dezvolta aceeasi putere cu unul mai mic la o turatie net inferioara, de asemenea si puterea max se obtine la o turatie mai mica decat al celui cu capacitate mai redusa.....sa ma corecteze careva daca gresesc....!!
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e importanta copania care produce uleiul cat calitatea si caracteristicile lui (sa nu includem uleiuri minerale sau io stiu ce dracovenii romanesti sau de calitate indoielnica)

Cat despre durabilitate sa sti ca motoarele mai trebuie sa alergate pentru presiunea la ulei. Plus folosirea motoarelor turbo la turatii mici poate cauza stricarea turbocompresorului din cauza faptului ca ea sa receste cu ulei iar la turatii mici acest lucru nu se intampla.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e importanta copania care produce uleiul cat calitatea si caracteristicile lui

uleiul castrol recomandat de BMW este dezvoltat impreuna cu producatorul bavarez. caracteristicile acestui ulei converg cu cele ale motoarelor BMW.

 

p.s. am citat dintr-un coleg forumist...(nu am mai gasit linkul...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.