Jump to content

Probleme BMW E46 320 D NFL 2001


cristigmx

Recommended Posts

Buna,

Va scriu cu speranta ca voi gasii o solutie problemei mele pe care o confrunt de ceva timp.Nu este o problemma majora sa zic asa masina functioneaza ok.

Cand scot masina din viteza si incetinesc (apasand pedala de frana sau pur si simplu din inertie)motorul isi schimba mersul si sunetul.Parca tremura mai tare si apare un borborosit,din momentul din care ma opresc mai face oprox 2 secunde si dispare motorul isi revine la normal.

Am puso pe nenumerate testere si nimic.Zilele trecute am cumpart un tester si am luat un prieten cu mine sa dam o tura cu testeru pus.Iar cand apare borboroseala aceea nu se modifica nimic fata de mersul lui normal.

2.

DE al un momendat nu imi sta relatntiul neaparat la 830 cum e normal are momente cand sare pe la 900 injur de 1000.Acest fenonem a aparut decand am scos(si mufa debitemetrlui) si conducta care duce de la debitmetru la turbina (precizez ca nu am atins senzoru debitmetrului cu nimic).

Ieri pe ster am observat urmatoarele :

Air Flow 530 mg/H

Specified Air flow 230 mg/H

asta la relantiu daca incep so turez valoriile se alineaza cat de cat adica nu sunt diferente foarte mari(ma gandesc ca o anumita diferenta este accepta dar mi se pare cam mult sa fie o diferenta de 300 mg/H la relantiu.

Se poate recalibra ?sau este stricat.

 

Va multumesc anticipat

Cristi

Link to comment
Share on other sites

cine ma ajuta si pe mine " Imi ploua in masina pe la oglinda retrovizoare la BMW 320 d an 2001 ,, FARA TRAPA smile emoticon,, si pe afara nu se vede chederul rupt ???? nu gasesc pe nici un forum raspuns ..... sa ploaie pe la oglinda interioara chiar pe mijlocul parbrizului unde este si becul ce se aprinde cand deschizi usa ??? VA ROG O REZOLVARE !!!
Link to comment
Share on other sites

Air Flow 530 mg/H

Specified Air flow 230 mg/H

 

Asa am avut si eu, cand o lasam pe liber turatia era undeva la 1000. Incerca ca si test sa obturezi furtunu de vacum de la EGR si vezi ca mai face. Problema la mine o fost ca EGR ramanea deschis. De asemenea imi mai si tremura relantiul

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc de raspunsuri.

Egr este anulat din cauza convertorului de presiune(mi sa stricat cel de pe turbo)si am fost nevoit sa le schimb intre ele (neavand timp sa stau pana imi vine unul in magazin) si de atunci asa a ramas. Furtunul care duce la EGR este blocat.

Eu m-am gandit sa nu traga pe undeva aer fals, cum am dat jos conducta de la DEB pana la turbo.

am observat ca si presiunea la Turbo scade mai lent decat este ilustrat in DIS.

 

Am vrut sa schimb garnituriile (cea de la debitmetru si cea de la Turbo)dar bineinteles ca aia de la turbo nu se gaseste nici unde.

Nici macar pe RealOEM nu are cod.

Edited by cristigmx
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

Deja ma gandeam ca am probleme si cu debitmetrul.

 

Ma putetei ajuta si cu urmatoarele 2?

Problema 2 cu relantiul care imi sta cateodata la 830 sau 900+ sau 1000( precizez ca sta in valoriile astea nu oscileaza intruna) si 3 cu borborositul motorului cand franez .

 

Pe test imi da 2 erori incalzire auxiliara si Egr (ca este anulat)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Cat despre EGR nu te ingrijora, scoate vacuumul din el, dar asigura-te ca e complet inchis si nu are scapari ale gazelor de evacuare spre admisie.

Inca o problema care ma deranjeaza destul de mult este :

Cand opresc motorul tremura destul de tare de se misca toata masina (cateodata)Mentionez ca am schimbat volanta si suporti motor si cutie de viteze.

de la ce poate provenii acest simptom.Asa face decand am luato am crezut ca sunt suportii sau volanta .Acum ca sunt schimbate tot asa face..

Link to comment
Share on other sites

La toate e46 M47N cu care am fost aveau scuturatul specific la oprire. Unele mai mult, altele mai putin. La Vag au clapeta de Shutoff care opreste aerul de pe tubulatura de admisie sa intre in cilindrii. M47N nu stiu sa aiba asa ceva.

 

La M47N2 au rezolvat acest scuturat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.