Jump to content

recomandari achizitie bmw


t3mpus

Recommended Posts

Salutare,

 

caut o masina de familie , preferabil caroserie break ( nu stiu de ce dar imi plac foarte mult cum arata si cred ca sunt si mai spatioase ) in special pentru mers in bucuresti ( ocazional mers in afara -dar destul de putin ) .

 

Se pot da ceva recomandari la un buget maxim de 6k ? Cam spre ce sa ma duc? Ce modele, ce motorizari, etc!

 

Multumesc!

Edited by t3mpus
Link to comment
Share on other sites

6000 euro pe E46??

 

Ala este bugetul lui. Deci, masina poate sa o ia la 4500, si restul pe inscris si pus la punct, sa ii fie hazna de ea. Deci, da, recomand e46 touring eventual o motorizare pe benzina daca mergi mai mult de 80% in oras. Sa stii ca sfatul meu este unul sincer.

 

E46/91 nu sunt asa spatioase, recomand 520d E60 (mai bine mai aduni ceva bani si iei E60)

 

Omul a postat la sectiunea seria 3, e46 touring are mai mult spatiu de depozitare decat e60. El vrea o masina de familie, practica, nu o limuzina spatioasa.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6000 euro pe E46??

 

La 6k iei un e9x cu un milion de km și dotări de genul „volan, scaune și parbriz”, și eu sunt de părere că mai bine merge pe un e46 cât mai nou/dotat/puțin rulat și restul de bani îi păstrează pentru întreținere.

Edited by Ciuby
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La 6k iei un e9x cu un milion de km și dotĂŁri de genul „volan, scaune și parbriz”, și eu sunt de pĂŁrere cĂŁ mai bine merge pe un e46 cât mai nou/dotat/puțin rulat și restul de bani ĂŽi pĂŁstreazĂŁ pentru ĂŽntreținere.

 

Corect. Sau e90-ul ala are ceva probleme dubioase pe care trebuie sa cheltui o gramada de bani sa le rezolvi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar bugetul maxim e de 6k cu tot cu inscriere. pentru reparatii mai strang cate ceva in perioada imediat urmatoare, in orice caz din cate am inteles trebuie facut imediat dupa achizitie o distributie si o revizie ( ca sa nu dau de "naigba"). As vrea sa ma incadrez cu o revizie si o distributie tot in banii astia pentru inceput.

 

Ca si numar de Km pe zi am minim 40 de km timp de 5 zile , si as pune si cam 100-150 pe weekend cand de obicei e mult de alergat. In general cam jumate in oras, jumate in afara ( cu serviciul in afara bucurestiului. deci 300-400 pe saptamana, 1200-1600 pe luna, 15000 - 20000 pe an. Undeva pe aici. Poate asa e mai bine sa imi recomandati diesel sau benzinar.

 

Ca si idee site-urile pe romania : autovit, olx, etc sunt ok de cautat? Daca da cam la ce sa fiu atent? Sa fac un test intr-o reprezentanta pentru mai multa siguranta? E cineva pe forum care are service ( din pacate sunt cam nou pe aici si nu cunosc inca lumea ) si m-ar putea ajuta in cazul in care gasesc ceva cat de cat ok, sa cer o parere cu un mesaj privat/link, eventual cu o verificare?

 

Multumesc inca odata in avans pentru tot ajutorul!

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Nu ii mai recomandati la om toate prostiile voastre din cap, cum sa se gandeasca la e46 de acum 12-13 ani:))cand are 6 mii de euro, oricat de intretinut ar fi o sa bage bani in el si tot un model care a aparut in 98 este.

Cauta ceva cat mai nou si nu neaparat bmw, poate o sa gasesti si un e90. Uita de e46 .... prea vechi.

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pai la e90 nu se ĂŽncadreazĂŁ, adica poate gaseste o ocazie la 6k eur, dar aia nu e neapĂŁrat masina bunĂŁ. E46 s-a facut pana in 2005 (touring), asta e bugetul lui. E pe un forum bmw, ce sa-i recomandam, dacia mcv? Isi ia o masina gen renault, opel, skoda, mai noua cu ani buni, dar nu e acelasi lucru, aceeasi senzatie. Pana si optiunile de pe un renault par kitsch, plastice ieftine etc. A vrut parerea noastra, i-am oferit-o, sa caute e90, dar sa nu o ia pe cea mai ieftina.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gaseste si e90 break-urile sunt mai ieftine si orice ar lua e46 ,e90 toate au peste 250k km. Masina diesel de 10 ani....

 

Am dat acum o cautare pe olx, diesel touring de la 2005, pret pana in 6200eur, si sunt rezultate doar doua pagini din care cred ca sunt jumi-juma e46/e90. La pretul asta de 6000eur +/- mai trebuie adaugata si taxa (cele inmatriculate la pretul asta evident au taxa recuperata sau incerta), care nu e mica, e de la 800eur, ma rog, prima revizie, alte chestii, asigurare etc, toate le platesti dintr-o data, nu te incadrezi la 6k, ci mai degraba la un 7500. Sa nu mai zic ca cel mai ieftin e90 probabil nu are xenon si alte "extra" optiuni pe care forumistii le cam cauta.

Dupa cum am zis, sa nu o ia pe cea mai ieftina, si bafta.

Link to comment
Share on other sites

Proprietarii care au masini ingrijite, si in care au investit timp si bani, nu o sa iti vanda un e9x la 6000 euro. Probabil o sa gasesti de la samsari, masini dubioase la banii aia. Ca sa ai inima impacata si sa stai linistit, cumpara un e46 320 touring (fie diesel fie benzina) undeva la 4500 euro. De restul banilor de care mai dispui in momentul ala, plateste taxa la ea, schimba distributia si fa-i revizia, apoi incearca sa o pui la punct cu toate detaliile. Daca esti pretentios si iti iubesti masina, o sa vezi ca sunt multe lucruri care o sa vrei sa le faci. Si alea costa. Eu iti recomand sa nu intinzi coarda prea mult. Mai bine fii conservator si mergi pe lucruri sigure.
Link to comment
Share on other sites

in special pentru mers in bucuresti ( ocazional mers in afara -dar destul de putin ) .

 

 

 

Cu mari eforturi am ridicat bugetul la 8k.

 

 

In cazul asta cauta un e91 320i 150 CP. Se vand mai greu decat varianta diesel, s-ar putea sa gasesti cu km mai putini, si la un pret bun. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.