Jump to content

BMW F36 420xDrive M individual


neo_andersson

Recommended Posts

Mie mi se pare cam mult, 4 ecrane.. :) nici nu ai loc sa stai in spate...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Al 4-lea ecran e o tableta, apesi butonul eject si iese din acel suport din cotiera.

Tableta ruleaza aplicatia BMW dar poti iesi din aplicatie in interfata Android si atunci functioneaza ca o tableta obisnuita.

 

Mai multe aici:

 

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
discrepanta mare intre ecrane si butoanele de incalzire ale banchetei spate a la E39, deeeci...un panou digital pentru controlul climatizarii pe spate pe cand? Oricum, nu ineteleg ratiunea din spatele folosirii acelor butoane din anii 90, care nici macar iluminate nu sunt, pe o masina din 2015 Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Nu mergea integrat in spatar ? Decupat , taiat , parca e prea inalt cu tot cu suport

 

din pacate nu merge, varianta asta e reversibila cu costuri minime, adica poate fi scos oricand suportul tabletei si inlocuit doar trimul din spate care e decupat si care nou costa vreo 20 euro. Asta a fost unul din motivele pentru care l-am pus acolo, alt motiv ar fi ca nu se vede din exterior, manerul fiind tot timpul ridicat si nu tenteaza eventualii hoti.

Link to comment
Share on other sites

discrepanta mare intre ecrane si butoanele de incalzire ale banchetei spate a la E39, deeeci...un panou digital pentru controlul climatizarii pe spate pe cand? Oricum, nu ineteleg ratiunea din spatele folosirii acelor butoane din anii 90, care nici macar iluminate nu sunt, pe o masina din 2015

 

Sunt iluminate. In poza de mai sus sunt farurile stinse si atunci backlit-ul e OFF pentru toate butoanele din masina inclusiv cele de incalzire bancheta spate.

Link to comment
Share on other sites

Work in progress!

Primul retrofit de Night Vision 2 cu recunoastere de persoane pe un F3x.

 

Am "manufacturat" o grila M Performance cu suport pentru camera de night vision, BMW nu vinde asa ceva pentru ca nu exista optiunea decat de la Seria 5 in sus.

Am modificat o tabela de gateway ca sa putem conecta sistemul la PT-CAN. In F3x FEM_GW nu are suport pentru datele transmise de sistemul night vision.

 

Hardware-ul este instalat si functioneaza 90%, mai am de scris niste soft ca sa functioneaze si avertizarea la pietoni in ceasuri si HUD si sa manufacturez consola FAS pentru butonul de activare night vision, momentan sistemul se activeaza prin apasarea lunga a butonului "MODE" de pe volan.

 

Revin cu mai multe poze maine, masina e foate murdara :D

 

 

IMG_0915.jpg

 

IMG_0919.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ti-am spus si mai sus ... masina poate fi studiu pt BMW.

Bafta in continuare cu retrofiturile.

Dar seria 6 e gata? Vad ca mult investesti in 4.

 

 

Da, la 6 nu mai am ce sa pun, ultimul retrofit a fost jaluzeaua electrica la spate, dar nu am mai facut poze sa pun pe topic.

Ah, si am montat eleronul de M Performance pe portbagaj, tocmai ce a fost Acero ieri pe la mine sa polisheze portbagajul ca am reusit sa il zgarii in cateva locuri.

Ca de obicei cand trece Acero a ramas lacul oglinda in urma lui. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Work in progress!

Primul retrofit de Night Vision 2 cu recunoastere de persoane pe un F3x.

 

Am "manufacturat" o grila M Performance cu suport pentru camera de night vision, BMW nu vinde asa ceva pentru ca nu exista optiunea decat de la Seria 5 in sus.

Am modificat o tabela de gateway ca sa putem conecta sistemul la PT-CAN. In F3x FEM_GW nu are suport pentru datele transmise de sistemul night vision.

 

Hardware-ul este instalat si functioneaza 90%, mai am de scris niste soft ca sa functioneaze si avertizarea la pietoni in ceasuri si HUD si sa manufacturez consola FAS pentru butonul de activare night vision, momentan sistemul se activeaza prin apasarea lunga a butonului "MODE" de pe volan.

 

Revin cu mai multe poze maine, masina e foate murdara :D

 

 

IMG_0915.jpg

 

IMG_0919.jpg

 

5_Medium.jpg

Edited by Acero99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E un retrofit destul de complicat, pe langa manufacturarea grilei si prinderea camerei, partea de comunicatie intre night vision si restul masinii e un "cosmar" :)

Am inceput sa studiez retrofitul asta cand am vazut ca functia de "daytime pedestrian detection" care o face KAFAS2 foloseste aceleasi CAN-ID-uri pentru a trimite notificarile catre kombi. Initial credeam ca ceasurile de F3x nu au cum sa afiseze notificarea de pietoni, dar de fapt au aceasta functie care e folosita de KAFAS.

 

NiVi se leaga pe PT_CAN si astfel comunica nativ cu kombi si kafas, restul de date necesare pentru functionare sunt prezente pe PT_CAN si au acelasi format ca in F10, ma refer la ambient brightness, vehicle speed, outside temperature, etc.

 

Problema a fost pe K_CAN2, pentru ca GW din F30 nu forwardeaza nici un pachet de la nivi de pe PT_CAN pe K_CAN2, navigatia fiind legata pe K_CAN2 era imposibil de activat astfel incat sa vezi si imaginea pe ecran. Mai mult, navigatia in F3x foloseste gatewaytable = 1, care nu are suport de nivi deloc.

 

In final, am contruit un emulator cu 3 porturi CAN de 500Kbps care pe langa activarea FSC-urilor din NiVi asigura transferul de date necesare intre PT_CAN si K_CAN2 astfel incat sa merga totul OK. Practic un "add-on" la GW-ul masinii.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Azi am mai finalizat un retrofit, PMA2, optiune disponibila pe F36 doar incepand cu modelul LCI din 03/2017.

 

PMA2 are senzori de parcare 360 de grade (12 in total), detecteaza si parcheaza automat masina atat longitudinal cat si lateral (bay sau parallel parking), are functia de Auto-PDC care activeaza automat PDC-ul daca esti foarte aproape de un obstacol la viteze mici si Active-PDC care franeaza automat masina daca in timpul manevrei de parcare detecteaza un obstacol in imediata apropiere.

 

Cateva poze cu noile optiuni pe ecranul navigatiei, revin si cu pozele senzorilor dupa ce o spal :rolleyes:

 

IMG_1119.jpg

 

IMG_1120.jpg

 

IMG_1121.jpg

 

IMG_1122.jpg

 

IMG_1123.jpg

 

IMG_1124.jpg

 

IMG_1125.jpg

 

IMG_1126.jpg

 

IMG_1127.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.