Jump to content

Amortizoare e46 coupe


MariusBnc

Recommended Posts

Salut.

 

Am un e46 coupe si ma gandeam sa schimb amortizoarele.

 

Din cate stiu eu si asta dupa ce am verificat cu seria de sasiu, aceasta masina (coupe) vine din fabrica cu amortizoare sport, mai rigide.

 

Vreau sa stiu daca pot sa pun unele mai conformatabile, cum sunt cele de pe sedan. Daca fac asta, afecteaza cu ceva?

 

Gaz sau ulei?

 

Va multumesc,

Marius

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai suspensie sport (verifica dupa serie) amortizoarele sunt la fel ca la sedan.

daca ai suspensie sport costa o gramada amortizoarele :)

 

trebuie sa ai optiune ceva de genul: sport suspension setting, sau m-tehnick suspension ceva de genul..

 

daca nu apare nimic ai suspensie standard.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai suspensie sport (verifica dupa serie) amortizoarele sunt la fel ca la sedan.

daca ai suspensie sport costa o gramada amortizoarele :)

 

trebuie sa ai optiune ceva de genul: sport suspension setting, sau m-tehnick suspension ceva de genul..

 

daca nu apare nimic ai suspensie standard.

 

Salut Cosmin,

 

Imi apare, sport suspension setting. De-asta zic.

 

Dar nu ma intereseaza aceste suspensii, oricum sunt ok. Ideea mea este ca sunt prea rigide zic eu si as vrea ceva mai confortabil. Pot sa pun suspensie de sedan, mai moi fara sa afecteze?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa iti spun in mod cert, dar cred ca e nevoie sa pui si alte arcuri.

mai asteapta si alte pareri.... de asemenea eu stiu ca si alte piese de pe masina difera, basculele stiu sigur ca difera la suspensie sport posibil si altele.

 

o solutie cred ca ar fi sa faci schimb cu cineva care isi doreste suspensie sport oem , unii baieti mai cautau un astfel de schimb.

Link to comment
Share on other sites

Daca alegi Bilstein ca marca de amortizoare cele fata sunt B4(ver. comfort) si B4 Mtech (ver. sport), insa pe spate B4 si B4 Mtech sunt identice.

 

Mersi mult de info.

 

Eu tot astept sa primesc un raspuns la intrebarea mea. Daca coupe-ul vine din fabrica cu sport (nu am auzit sa vina cu confort) se poate pune si asa ceva in afara de sport pe el (fara sa-i afecteze ceva sau sa schimb ceva pe langa)?

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de info.

 

Eu tot astept sa primesc un raspuns la intrebarea mea. Daca coupe-ul vine din fabrica cu sport (nu am auzit sa vina cu confort) se poate pune si asa ceva in afara de sport pe el (fara sa-i afecteze ceva sau sa schimb ceva pe langa)?

Detin acelasi model si intr-adevar e rigid, mai ales daca mergi pe drumuri proaste. Pt un plus de confort e necesara inlocuirea arcurilor si amortizoarelor cu unele STANDARD. Ar mai ajuta si jante 15 cu 195/65 R 15. Singura chestie este ca sacrifici tinuta de drum (pe sosele exterioare) si aspectul...Eu unul nu fac compromisul asta pt plus de comfort.

Link to comment
Share on other sites

La e46 amortizoarele sunt la fel coupe/sedan. Daca o vrei mai moale trebuie sa schimbi amortizoarele si arcurile. Ce jante folosesti pe masina ?

 

Nu stiam asta, nu am auzit defapt. Am jante pe 16 style 46. As vrea totusi la vara sa pun pe 17 sau 18. Conteaza si suspensia?

 

 

Detin acelasi model si intr-adevar e rigid, mai ales daca mergi pe drumuri proaste. Pt un plus de confort e necesara inlocuirea arcurilor si amortizoarelor cu unele STANDARD. Ar mai ajuta si jante 15 cu 195/65 R 15. Singura chestie este ca sacrifici tinuta de drum (pe sosele exterioare) si aspectul...Eu unul nu fac compromisul asta pt plus de comfort.

 

Pe coupe nu stiu daca intra pe 15 iar daca intra ar fi ultima masina :)) oribila adica.

Link to comment
Share on other sites

Nu doar amortizoarele cresc confortul ci si arcurile - constructia lor, modul cum reactioneaza/actioneaza comprimate sub masina..

 

De obicei se schimba in perechi.. nu amesteca marcile, pentru ca fabricantii, cei cu reputatie stiu foarte bine ce fac.

 

Masina cu siguranta isi va schimba “tinuta“ mai ales daca "pleci" de la coupe si vrei sa schimbi si jante, treebuie tinut cont si daca acestea se potrivesc prezoanelor fuzetei, incap fata de etrieri si daca la rotiri pe limita maxima roata nu atinge nicaieri aripa interioara..

Link to comment
Share on other sites

Nu doar amortizoarele cresc confortul ci si arcurile - constructia lor, modul cum reactioneaza/actioneaza comprimate sub masina..

 

De obicei se schimba in perechi.. nu amesteca marcile, pentru ca fabricantii, cei cu reputatie stiu foarte bine ce fac.

 

Masina cu siguranta isi va schimba “tinuta“ mai ales daca "pleci" de la coupe si vrei sa schimbi si jante, treebuie tinut cont si daca acestea se potrivesc prezoanelor fuzetei, incap fata de etrieri si daca la rotiri pe limita maxima roata nu atinge nicaieri aripa interioara..

 

La coupe este putin probabil pentru ca spatiul este mai mare fata de un sedan, nu e grija mea asta. Deci pana la urma, schimb amortizoarele impreuna cu arcurile. Pentru coupe, ceva recomandari de un asemenea set confortabil?

Link to comment
Share on other sites

La coupe este putin probabil pentru ca spatiul este mai mare fata de un sedan, nu e grija mea asta. Deci pana la urma, schimb amortizoarele impreuna cu arcurile. Pentru coupe, ceva recomandari de un asemenea set confortabil?

In piata sunt mai multi producatori, cu preturi diferite. In functie de buget, poti alege. Ca o recomandare, un raport bun calitate/pret - KAYABA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.