Jump to content

Puteti recomanda un service de incredere in Craiova?


Recommended Posts

Doresc sĂŁ schimb consumabilele (filtru aer, polen, ulei, motorinĂŁ), plĂŁcuțele frânĂŁ fațĂŁ, uleiul la cutie și grup, fĂŁrĂŁ a sta cu grijĂŁ cĂŁ-mi stricĂŁ un Dorel vreun filet.

Nu voi efectua aceste operațiuni la reprezentanța MHS Motors Craiova.

Link to comment
Share on other sites

Doresc sĂŁ schimb consumabilele (filtru aer, polen, ulei, motorinĂŁ), plĂŁcuțele frânĂŁ fațĂŁ, uleiul la cutie și grup, fĂŁrĂŁ a sta cu grijĂŁ cĂŁ-mi stricĂŁ un Dorel vreun filet.

Nu voi efectua aceste operațiuni la reprezentanța MHS Motors Craiova.

Recomand cu incredere autokappa

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

daca tot vrei sa schimbi si uleiul la cutie cel mai bine mergi la bucuresti la service Faur (este reprezentanta ZF, firma cutiei tale de viteza) te costa si cel mai putin si fac si cel mai bine operatiunea, asa cum scrie la cartea ZF nu dupa ureche cum fac unu si altu... In rest pt ce mai ai tu de facut poti sa le schimbi chiar tu nu e mare lucru... cat despre autokappa din craiova numai lucruri urate am auzit si de la clienti si de la un baiat care lucreaza acolo... Edited by thegame
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am cutie manualĂŁ, deci nu e vreo mare științĂŁ sĂŁ schimbe uleiul.

atunci de ce sa schimbi uleiul la cutie si grup ? nu are rost... daca vrei iti dau nr de tel al unui mecanic de la reprezentanta si o faci la el la service in particular. iti si poate comanda uleiurile de la reprezentanta dupa cod sa sti sigur ca bagi ce trebuie, nu aftermarket din magazin

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

atunci de ce sa schimbi uleiul la cutie si grup ? nu are rost... daca vrei iti dau nr de tel al unui mecanic de la reprezentanta si o faci la el la service in particular. iti si poate comanda uleiurile de la reprezentanta dupa cod sa sti sigur ca bagi ce trebuie, nu aftermarket din magazin

Adica in magazin nu au codurile, doar reprezentanta stie ce cod iti trebuie, nu?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adica in magazin nu au codurile, doar reprezentanta stie ce cod iti trebuie, nu?

pt ca te poti duce la un chiosc de piese auto si ala poate sa te imbarlige sa bagi mtf lt 3 facut de nush ce firma ca ala il are el pe stoc si nu mai sta sa comande original de bmw ca poate ii vine in cateva zile, daca ii vine.. si ca sa nu te piarda de client iti da vreun bau bau de ulei si nu ai rezolvat nimic

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai fiecare cumpara ce doreste, nu ce iti baga pe gat Dorel ca stie el ca e bun.

asa si ce vrei pana la urma ca nu inteleg ? eu i-am recomandat baiatului sa ia ulei original de la reprezentanta...tu ce ii recomanzi sa ia de la tine sau de la chiosc ? dupa mine poate sa ia de unde vrea el, doar i-am recomandat cea mai normala varianta dupa parerea mea. nu inteleg de ce tre sa intri in polemici cu mine, poti foarte bine sa ii recomanzi si tu sa ia de la tine sau de la chiosc si cu asta basta, de ce trebuie sa ne contrazicem noi doi ?

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

atunci de ce sa schimbi uleiul la cutie si grup ? nu are rost... daca vrei iti dau nr de tel al unui mecanic de la reprezentanta si o faci la el la service in particular. iti si poate comanda uleiurile de la reprezentanta dupa cod sa sti sigur ca bagi ce trebuie, nu aftermarket din magazin

Le schimb cĂŁ așa au zis diverse persoane. Aș putea sĂŁ nu ĂŽnlocuiesc uleiul cutiei și grupului, ĂŽnsĂŁ vreau sĂŁ fie cât mai pusĂŁ la punct.

Pe toamnĂŁ, poate, schimb și distribuția, preventiv.

Piesele, achiziționate din Craiova, au costat astfel:

- plĂŁcute frânĂŁ fațĂŁ, fĂŁrĂŁ senzori: Ate - 300;

- filtru - ulei: Mann - 45;

- motorinĂŁ: Mahle - 115;

- aer: Mann - 110;

- polen cu carbon activ: Mann - 85;

- ulei - motor: Bmw 5 w 30 - 42/litru, achiziționați - 6 litri;

- cutie: Bmw - 115/litru, cutia având 1,3 litri;

- grup: Bmw - 130/litru, aici se putea mai ieftin. Știu cĂŁ era pe undeva la 115/litru.

 

Total 1267 lei.

 

La Autokappa toate operațiunile erau 260 lei. Am mai ĂŽntrebat cunoștințe și am decis sĂŁ le efectuez la un mecanic recomandat, unde costul este de 120 lei.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Le schimb cĂŁ așa au zis diverse persoane. Aș putea sĂŁ nu ĂŽnlocuiesc uleiul cutiei și grupului, ĂŽnsĂŁ vreau sĂŁ fie cât mai pusĂŁ la punct.

Pe toamnĂŁ, poate, schimb și distribuția, preventiv.

Piesele, achiziționate din Craiova, au costat astfel:

- plĂŁcute frânĂŁ fațĂŁ, fĂŁrĂŁ senzori: Ate - 300;

- filtru - ulei: Mann - 45;

- motorinĂŁ: Mahle - 115;

- aer: Mann - 110;

- polen cu carbon activ: Mann - 85;

- ulei - motor: Bmw 5 w 30 - 42/litru, achiziționați - 6 litri;

- cutie: Bmw - 115/litru, cutia având 1,3 litri;

- grup: Bmw - 130/litru, aici se putea mai ieftin. Știu cĂŁ era pe undeva la 115/litru.

 

Total 1267 lei.

 

La Autokappa toate operațiunile erau 260 lei. Am mai ĂŽntrebat cunoștințe și am decis sĂŁ le efectuez la un mecanic recomandat, unde costul este de 120 lei.

 

la pretul ala e chiar pomana. nici pretul de la autokappa nu e rau, desi eu nu as merge acolo.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Crezi cĂŁ Autokappa dĂŁdea garanție 6 luni?

Motivul principal pentru care nu i-am ales pe ei a fost faptul cĂŁ nu pot sta lângĂŁ mecanic. SĂŁ stau ĂŽn sala de așteptare, ĂŽn timp ce ei schimbĂŁ sau nu uleiurile/filtrele cu cele aduse sau altele, nu era pe placul meu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai sus nu vobeam de AK. Orice service de la care primesti factura trebuie aa dea garantie. Eu am stat langa masini oricand am vrut.

daca sti un mecanic bun si cinstit si iti mai faci si o relatie ok in timp cu el, atunci este de ajuns decat sa il suni sa ii zici cutare vezi ca de cand ai umblat colo parca se simte si se aude nush ce.. cu siguranta o sa iti spuna bine cutare vino sa vedem ce s-a intamplat ce putem face si o sa iti faca gratis reparatia daca este din vina lui...dar repet asta face un mecanic cinstit si cu care si tu te-ai comportat ok... in schimb la un service ai garantie la majoritatea doar din gura, inclusiv la autokappa, cunosc caz concret cand un prieten s-a dus cu masina de servici sa schimbe ceva pe la roti si cand a plecat cu ea de acolo trozneau planetarele de o lua dreacu...bineinteles cand s-a intors peste 10 min la ei au zis ca nu e din cauza lor, ca asa a fost..inclusiv pun piese sh cum a mai zis cineva pe aici, sau iti schimba consumabilele doar din factura ca in realitate doar se uita la ele daca mai merg si aia e...cate unii zic ca stau langa ea dar daca dureaza o zi intreaga sau mai multe ce faci dormi si mananci acolo ? Atunci reprezentanta Mercedes din Craiova de ce a stat inchisa cateva saptamani ? pt ca un client de la Bucuresti a venit cu un S ultimu model sa ii faca nush ce pe garantie si aia nu au vrut... atunci a plecat ala de acolo a sunat pe cine a sunat si i-a inchis...omu era mare om politic pe la Bucuresti...dar noi oameni normali ce facem dam in judecata reprezentante gen bmw mercedes ? la ce avocati au aia nu castigi nici daca te tavalesti pe jos in instanta... sau daca gasesti service care sa iti faca pe garantie atunci e mic, fara relatii si ii e frica sa nu il inchida, dar pana la urma o sa il inchida el sigur ca nu o sa ii mai convina de atatea controale si cata lume i se intoarce sa ii repare gratis ceva pe garantie... am un prieten care a inchis un service din cauza asta ca ii trimiteau altii pe cap controale si nu a mai rezistat...totu merge ca in Romania cu coruptie, spaga etc

Edited by thegame
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am povestit mai sus strict experientele mele personale avand in vedere ca am un parc auto destul de mare. Nu sunt promoter pentru nimeni. Interesant este ca toata lumea vrea sa cumpere masini cat mai intretinute( daca se poate doar la reprezentanta) dar ar vrea sa faca revizii si reparatii doar la Dorel in curte.
Link to comment
Share on other sites

autokappa recomand si eu,

punctuali, service de calitate, preturile sunt chiar avantajoase fata de service-uri la "negru" din oras care nu sunt responsabili de nimic la adica

principalul avantaj este ca este un service autorizat (un fel de reprezentanta BMW)

si acolo merge " toata lumea buna" adica mai toate masinile scumpe care le vezj in craiova , acolo se duc

 

un inconvenient ar fi, ca sunt cam increzuti, nu stau mult de discutie cu tine, faci programare, le dai masina , te suna apoi sa vi sa ei masina.

un al doilea inconvenient nu prea te lasa sa asisti la manopera. dar iti da garantie, dupa aia poti sa-i tragi de urechi daca e ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

De atunci pana acum, pentru diverse operatiuni, inclusiv schimb de baterie si codare pe masina, filtre, ulei, lichid frana, am apelat la Autokappa, fie la cel din Bariera Vâlcii, fie cel dinspre aeroport.

De asemenea, am achiziționat piese de la ei.

Am fost multumit de ambele service-uri.

La cel de la aeroport, seful atelierului, pare mai profesionist.

Le recomand pe ambele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.