Jump to content

Schimbare directie e46


MariusBnc

Recommended Posts

Salutare,

 

M-am hotarat, si trebuie, sa schimb toate bucsele la al meu e46 coupe din 2000.

 

Problema a plecat de la un pivot brat dreapta care e distrus. La constatare, am vazut ca pe langa asta, bucsele sunt invechite rau, acel cauciuc e batran.

 

As vrea sa schimb tot, brate, bucse, bare stabilizatoare, bare directie, bielete antiruliu si spate tot ce trebuie.

 

Poate cineva sa imi spuna ce preturi mai sunt in 2016, preturi manopere s.a.m.d. a facut cineva recent? Eu am intrat singur pe autokarma si mi-am facut acolo o lista care a dus la 2236 ron piesele. Pe langa asta, daca stiti si un mecanic bun in Bucuresti, m-ar ajuta mult.

 

Multumesc.

Edited by MariusBnc
Link to comment
Share on other sites

Mayle HD am gasit cel mai ieftin la 350 Ron / brat fata + 250 Ron cei doi suporti (bucsele hidrolagar).

 

Pentru toate astea, la un service langa Cluj, 200 Ron mi-au cerut ca si manopera.

 

Verifica si epiesa.ro pentru preturi, unele piese is cu ceva mai ieftine decat pe autokarma.

Edited by Gaal Alexandru
Link to comment
Share on other sites

22 milioane doar pe fata sau si spate? Ca firma ia Lemfirder sau Meyle HD. Ca manopera vreo 200 max 300 lei ar trebui sa coste sa schimbi tot.

 

Asta e lista pe care am facut-o eu:

 

Brat meyle hd fata dreapta: 385

Brat meyle hd fata stanga: 400

 

Bucsa brat suspensie roata fata stanga: 254

Bucsa brat suspensie roata fata dreapta: 254

 

Bucsa bara stabilizatoare fata stanga: 17

Bucsa bara stabilizatoare fata dreapta: 17

 

Bara directie fata stanga: 225

Bara directie fata dreapta: 226

 

Bieleta directie fata stanga: 56

Bieleta directie fata dreapta: 56

 

Bieleta antiruliu fata stanga: 58

Bieleta antiruliu fata dreapta: 58

 

---------------

 

Bucsa brat suspensie roata spate stanga meyle: 22

Bucsa brat suspensie roata spate dreapta meyle: 22

 

 

Bucsa punte spate stanga: 89

Bucsa punte spate dreapta: 97

 

____________

 

2236 ron

Link to comment
Share on other sites

Scuze daca ma bag pe topicul tau dar poate stie cineva care intra pe topic, daca bucsele de la E46 se potrivesc la E90/91.

Intentionez sa schimb si eu bucse/brate, am un joc la o bucsa pe fuzeta rotii pe dreapta spate.. asta se poate schimba separat.

 

Dealerii te jupoaie de viu la ce preturi practica, bucsele de pe marea majoritate (fie e46 fie e90) a bratelor (spate) NU se pot da jos si inlocui cu Altele De Acelasi Fel; vin cu totul de la dealer!

 

Sunt cam enervat ca nu am stiut ca bratelor nu li se pot gasi bucsele separat.. cel putin un fabricant serios.. Vreau sa schimb tot, tot pentru ca sunt antice..

 

Poate o sa fac si eu un topic cu, ce am reusit..

 

Pana atunci, vedeti pe unde bagati (ce gropi) E90-le ca mi se pare ca nu prea scapam fara brate noi sau SH.. (ceea ce e cam aiurea).

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e lista pe care am facut-o eu:

 

Brat meyle hd fata dreapta: 385

Brat meyle hd fata stanga: 400

 

Bucsa brat suspensie roata fata stanga: 254

Bucsa brat suspensie roata fata dreapta: 254

 

Bucsa bara stabilizatoare fata stanga: 17

Bucsa bara stabilizatoare fata dreapta: 17

 

Bara directie fata stanga: 225

Bara directie fata dreapta: 226

 

Bieleta directie fata stanga: 56

Bieleta directie fata dreapta: 56

Bieleta antiruliu fata stanga: 58

Bieleta antiruliu fata dreapta: 58

 

---------------

 

Bucsa brat suspensie roata spate stanga meyle: 22

Bucsa brat suspensie roata spate dreapta meyle: 22

 

 

Bucsa punte spate stanga: 89

Bucsa punte spate dreapta: 97

 

____________

 

2236 ron

Ai calculat eronat,bara directie include capat de bara + bieleta directie,iar bucsele la brat vin set de 2 , deci doar 250 lei.Alternativa ar mai fi sa cumperi doar bucsa(vine pe lemforder)si bucsezi pe suport,eu asa am procedat dupa ce am pus trw si au tinut 1 an

Edited by meltean
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am inlocuit anul trecut in Iunie brate, bielete directie, antirului, bara stabilizatoare, bucse brate si cate 3 bucse ( de pe fuzeta) la puntea spate, bielete punte spate, bucse punte spate.

A durat 2 zile sa le finalizeze ( pe spate a durat cel mai mult, erau intepenite rau) manopera a costat 600 ron la o cunostinta cu service, in rest mi-au cerut minim 800 peste tot.

 

Mult succes, la 200 ron mi se pare mizilic pretul!

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am inlocuit anul trecut in Iunie brate, bielete directie, antirului, bara stabilizatoare, bucse brate si cate 3 bucse ( de pe fuzeta) la puntea spate, bielete punte spate, bucse punte spate.

A durat 2 zile sa le finalizeze ( pe spate a durat cel mai mult, erau intepenite rau) manopera a costat 600 ron la o cunostinta cu service, in rest mi-au cerut minim 800 peste tot.

 

Mult succes, la 200 ron mi se pare mizilic pretul!

 

Si pretul pieselor care a fost?

Link to comment
Share on other sites

Si pretul pieselor care a fost?

 

Sincer nu mai stiu exact ( cred ca undeva la 2500 ron: 900 bratele, 200 bucsele, 200 bielete si capete de bara, 100 bucse stabilizatoare, 200 bielete antirului, 100 bielete antiruliu spate, bucse de pe diferential aprox 300, bucse de pe fuzeta spate undeva la 400 ambele roti) Bratele si bielete antiruliu fata, bielete directie si capete de bara au fost Lemforder, restul bucselor pe original parca - alea de pe spate oscilante sunt cele mai scumpe, restul la 50-60 ron/bucata).

Stergatoare pe original, ceva garnituri pe la motor, piese revizie si cateva nimicuri la interior am sarit de 1000 E.

Dar de atunci nu am mai investit nimic in directie!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

clar nu este cea mai ieftina masina la intretinere.

totusi , diferentele nu sunt deloc colosale intre masini normale si un bmw e46.

intra pe epiesa.ro si fa un calcul la un logan cat te-ar fi costat toate piesele schimbate de tine. tot ajungi la 60-70% din pretul de la Bmw. asadar eu intotdeauna am spus-o ca cine si-ar permite intretinerea unei masini normale, chiar si low cost si-ar permite si la bmw.

dar de aici mai trebuie punctate 2 lucruri:

- loganul fiind mult mai nou nu vei avea de schimbat atatea!

- multi nu isi permit sa intretina nici macar un logan, asta e tristul adevar.

Link to comment
Share on other sites

clar nu este cea mai ieftina masina la intretinere.

totusi , diferentele nu sunt deloc colosale intre masini normale si un bmw e46.

intra pe epiesa.ro si fa un calcul la un logan cat te-ar fi costat toate piesele schimbate de tine. tot ajungi la 60-70% din pretul de la Bmw. asadar eu intotdeauna am spus-o ca cine si-ar permite intretinerea unei masini normale, chiar si low cost si-ar permite si la bmw.

dar de aici mai trebuie punctate 2 lucruri:

- loganul fiind mult mai nou nu vei avea de schimbat atatea!

- multi nu isi permit sa intretina nici macar un logan, asta e tristul adevar.

 

Nu e vorba de a nu-ti permite, in cazul meu. Vreau sa stiu la ce ma astept. Eu am intrat pe net si am facut singur calcul dar poate nu ma pricep la a alege marca/pret.

 

Datorita imbatranirii pieselor, vreau sa le schimb. Singura mea problema la masina acum este un singur brat pe dreapta. Mi-ar placea o lista cu toate actualizata la preturile din ziua de azi dar si cat de cat calitative pe producator.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de a nu-ti permite, in cazul meu. Vreau sa stiu la ce ma astept. Eu am intrat pe net si am facut singur calcul dar poate nu ma pricep la a alege marca/pret.

 

Datorita imbatranirii pieselor, vreau sa le schimb. Singura mea problema la masina acum este un singur brat pe dreapta. Mi-ar placea o lista cu toate actualizata la preturile din ziua de azi dar si cat de cat calitative pe producator.

Marius,

Iti las eu o lista mai jos:

Pe fata:

brat complet + bucsa

bara stabilizatoare bucsa + bieleta antiruliu

directie:

capat de bara

bieleta de directie

burduf bieleta

suport caseta

Pe spate:

bucse bara stabilizatoare + bieleta antirului

prindere fuzeta pe caroserie 33326770786

fuzeta - brat superior 33326775551

brat inferior - caroserie 33326770824

brat superior - caroserie 33321092247

inferioara fuzeta 33326771828

Tot ce ti-am dat aici sunt coduri pt E46 NFL si sunt denumiri date de mine. Eu am cam schimbat tot ce se putea, tine cont ca aici e doar directectie fara amortizoare, arcuri, flanse.

Mult succes!

Edited by Ciobanu George
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

M-am hotarat, si trebuie, sa schimb toate bucsele la al meu e46 coupe din 2000.

 

Problema a plecat de la un pivot brat dreapta care e distrus. La constatare, am vazut ca pe langa asta, bucsele sunt invechite rau, acel cauciuc e batran.

 

As vrea sa schimb tot, brate, bucse, bare stabilizatoare, bare directie, bielete antiruliu si spate tot ce trebuie.

 

Poate cineva sa imi spuna ce preturi mai sunt in 2016, preturi manopere s.a.m.d. a facut cineva recent? Eu am intrat singur pe autokarma si mi-am facut acolo o lista care a dus la 2236 ron piesele. Pe langa asta, daca stiti si un mecanic bun in Bucuresti, m-ar ajuta mult.

 

Multumesc.

 

Salut Marius,

 

Sa-mi zici si mie daca ai facut pana la urma schimburile, ce ai schimbat mai exact si cat a fost manopera. Vreau sa schimb si eu pe viitor toata articulatia fata si spate. Am tot un coupe NFL 2003.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu acum doua saptamani la un E46 FL, 150cp.

 

-brate fata Meyle HD (700 lei de pe olx, transport inclus plata ramburs)

-bucse Meyle HD (254 lei, autokarma.ro )

-bielete antiruliu Meyle HD (122 lei, autokarma)

-manopera 200 lei+ bacsis la mecanici

-geometria NU este obligatoriu sa o faci daca nu umbli la barele de directie.

 

Salut.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut Marius,

 

Sa-mi zici si mie daca ai facut pana la urma schimburile, ce ai schimbat mai exact si cat a fost manopera. Vreau sa schimb si eu pe viitor toata articulatia fata si spate. Am tot un coupe NFL 2003.

 

Indata ce le schimb, pun tot aici, preturi piese/preturi manopera etc.

 

NFL nu e in 2003, e imposibil.

 

Am schimbat eu acum doua saptamani la un E46 FL, 150cp.

 

-brate fata Meyle HD (700 lei de pe olx, transport inclus plata ramburs)

-bucse Meyle HD (254 lei, autokarma.ro )

-bielete antiruliu Meyle HD (122 lei, autokarma)

-manopera 200 lei+ bacsis la mecanici

-geometria NU este obligatoriu sa o faci daca nu umbli la barele de directie.

 

Salut.

 

Nu e rau dar problema la mine e ca toate bucsele sun vechi pe ea, nu neaparat rele si ma gandeam sa fac prostia sa le schimb :))

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
O intrebare legata de directia pe fata la e46 2003. Am schimbat bratele cu bucsi cu tot si biletele de directie +capetele de bara si bieletele stabilizatoare,facut unghi de fuga si totusi la drum rau,gropi se aude ceva in fata ca niste mici batai...dar infundate ..se poate sa mai fie ceva bucsaraie pe acolo sau ce poate sa se auda?
Link to comment
Share on other sites

caseta? amortizoarele sau flanse? bucse bara stabilizatoare (astea ti le recomand sa le schimbi oricum, din ce spui sunt cam singurele care au scapat neschimbate)..

banui ca ai pus piese bune (lemforder, meyle) nu piese din alea gen atec...

 

Mersi de parere..maine o sa merg pe elevator sa o verifice complet. Piesele schimbate sunt toate meyle hd,nu am pus no-name-uri. Si da ,au mai ramas bucsile de la bara stabilizatoare,flansele de la telescoape,implicit telescoapele si un eventual joc in caseta?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.