Jump to content

latime diferita cauciucuri fata-spate


OVIDIUGD

Recommended Posts

Salutare,

 

Tatal meu a cuparat de la un dealer bmw din RO un 525d xdrive insa a constatat ca rotile de pe spate sunt mai late decat cele de pe fata.toate 4 au diametru de 18 insa latimea este de 275 pe spate si parca 235 pe fata.cand a discutat cu cei de la bmw acestia i-au spus ca nu ar avea de ce sa fie o problema asta din punct de vedere al functionalitatii masinii insa nu sunt foarte convins de acest raspuns.poate cineva sa ma lamureasca daca in aceasta configuratie pot aparea probleme?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

La bmw-uri si la alte masini exista jante in 2 latimi,adica mai late in spate.Nu are nici-o problema,daca iei aceeasi latime o sa constati ca pe spate sunt bagate mai in interior decat pe fata,asa sta cel mai frumos.Ce jante ai?
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Tatal meu a cuparat de la un dealer bmw din RO un 525d xdrive insa a constatat ca rotile de pe spate sunt mai late decat cele de pe fata.toate 4 au diametru de 18 insa latimea este de 275 pe spate si parca 235 pe fata.cand a discutat cu cei de la bmw acestia i-au spus ca nu ar avea de ce sa fie o problema asta din punct de vedere al functionalitatii masinii insa nu sunt foarte convins de acest raspuns.poate cineva sa ma lamureasca daca in aceasta configuratie pot aparea probleme?

 

Multumesc

 

eu unul stiu ca nu sunt probleme!!! asa am si eu la E90! si in certificat e specificata aceasta "optiune"! poate te mai lamureste cineva cu niste explicatii mai amanuntite...Bafta!

Link to comment
Share on other sites

La bmw-uri si la alte masini exista jante in 2 latimi,adica mai late in spate.Nu are nici-o problema,daca iei aceeasi latime o sa constati ca pe spate sunt bagate mai in interior decat pe fata,asa sta cel mai frumos.Ce jante ai?

[/quot

nu stiu exact ce model sunt...cred ca sunt originale devreme ce masina are 49000 km.a cumparat-o SH de la ei...cel mai probabil vechiul proprietar i-a pus rotile mai late pe spate...ma indoiesc ca a venit masina asa din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Tatal meu a cuparat de la un dealer bmw din RO un 525d xdrive insa a constatat ca rotile de pe spate sunt mai late decat cele de pe fata.toate 4 au diametru de 18 insa latimea este de 275 pe spate si parca 235 pe fata.cand a discutat cu cei de la bmw acestia i-au spus ca nu ar avea de ce sa fie o problema asta din punct de vedere al functionalitatii masinii insa nu sunt foarte convins de acest raspuns.poate cineva sa ma lamureasca daca in aceasta configuratie pot aparea probleme?

 

Multumesc

Raspunsul il gaseai singur daca cautai in actele masinii sau pe sticker-ul de pe caroserie.

Link to comment
Share on other sites

..ma indoiesc ca a venit masina asa din fabrica.

Salut!Daca masina era un Logan nu venea din fabrica cu roti de latimi diferite, dar la Bmw se obisnuieste ca la unele modele echiparea din fabrica sa fie cu anvelope mai late pe spate.Poti sa fii linistit,nu are nimic masina.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Ce tot tura-vura atata. Ti-au spus oamenii ca asa vine si din fabrica si ca nu-i nimic in neregula. Poti verifica in brief ul masinii. Mi se pare ca la jante peste 17inch, cel putin la bmw cu tractiune spate, pneurile spate sunt mai late. Intr adevar daca erau pe 16 ori 15, trebuiau sa fie la fel de late.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ce tot tura-vura atata. Ti-au spus oamenii ca asa vine si din fabrica si ca nu-i nimic in neregula. Poti verifica in brief ul masinii. Mi se pare ca la jante peste 17inch, cel putin la bmw cu tractiune spate, pneurile spate sunt mai late. Intr adevar daca erau pe 16 ori 15, trebuiau sa fie la fel de late.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

 

Omul are xdrive.

 

Din cunostintele mele, trebuie sa aibe toate 4 aceeasi dimensiune.

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa aiba aceeasi latime dar trebuie sa aiba ETul corespunzator ( ET33 cu ET44 ) si neaparat sa se respecte latimea si talonul anvelopelor altfel riscul de a pica cutia de transfer sau unul din diferentiale este foarte mare
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am si eu nevoie de cateva sfaturi in legatura cu alegerea cauciucurilor pt noile jante

am achizitionat recent un nou set de jante pe 20 pt masina mea bmw f10 525d

 

5x120/20/9j

5x120/20/10j

 

din cate stiu optim este pe fata 245/35/20 iar spate 275/30/20

este posibil sa pun 255/40/20 fata si 285/35/20 spate? cu gandul de a avea putin mai mare garda la cauciuc din cauza drumurilor proaste din tara

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am si eu o nedumerire cu privire la dimensiunea anvelopelor.

Pe fata am 245/40/R18 runflat de vara iar pe spate am 245/45/R18 normale de iarna.

La rulare acestea se comporta foarte bine insa cand vreau sa opresc sau sa incetinesc prin simpa apasare a pedalei de frana simt o vibratie in pedala si volanul vibreaza stanga-dreapta. Acest tremurat este mai pronuntat cand este uscat afara pentru ca atunci cand ploua abia se simte.

La service sau verificat bucse, brate si cam tot ce este pe fata insa toate sunt bune si fara probleme. Discuri + placute fata noi.

Ma puteti lamuri daca problema consta in faptul ca anvelopele pe fata sunt prea late si intervine acel fenomenul de 'tramlining' ???

Altceva ce poate fi?

Link to comment
Share on other sites

La X4 si la X3 rotile pe 17 si pe 18 vin din fabrica cu aceeasi latime. Rotile pe 19 vin toate din fabrica cu latimi diferite adica mixte si anume :

- fata jante 8.5Jx19 ET 38 cu cauciucuri 245 45 19

- spate jante 9.5Jx19 ET 48 cu cauciucuri 275 40 19

daca calculezi obtii acelasi diametru al rotii fata-spate iar latimea diferita este compensata de ET-ul diferit.

eu cred ca inginerii de la BMW stiu ce fac si mai cred ca latimea mai mare pe spate da o aderenta si o stabilitate mai buna in curbe.

Edited by Moldovan dan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.