Jump to content

2016 BMW 750Li


Recommended Posts

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

Legat de Tesla, acceleratia este marketing, nu dureaza mult, daca faci de 10 ori 0-100km/h, vei avea 10 rezultate diferite, din ce in ce mai slabe, asta cu bateria plina. De la 100 la 200km/h, acceleratia nu mai este atat de fabuloasa, ci mult mai slaba, chiar si cu bateriile full, in rest este ac poveste, faci de 10 ori 100-200km/h, tot 10 rezultate diferite. Inca o mare problema a Teslei este greutatea, este mai grea decat un X5. Oricum trebuie sa recunoastem, este un mare pas.

 

 

 

 

Tesla din punctul meu de vedere este masina de oras. Nu o sa o folosesc niciodata la drum lung din doua motive - unul - reincarcatul (chiar prin Supercharger ia 30+ minute sa se incarce) si doi - confortul e mediu.

 

Chiar daca scade acceleratie dupa lansari repetate, nu este prea relevant din punctul de conducere prin oras. Nu e masina de curse. De cite ori crezi ca accelerezi in trafic de la 0 to 160 km/h de 10 ori consecutiv??? :unsure: In viata de zi cu zi, totdeauna are resurse de acceleratie mai mult decat ai nevoie. Nici nu se compara la acceleratie cu fostul meu 740Li sau 335i. Nici pe aproape!

 

 

Frumoasa culoarea ...cred ca live e si mai si. S-o stapaniti sanatosi. Nu ajungi in drumurile tale si prin tinuturile Neamtului? Sa-i facem niste poze faine intr-un peisaj de poveste iar daca ai timp si dispozitie poate :drinks: ceva ;)

 

 

In urmatoarele 2 luni trec prin toata tara inclusive Neamt (vreau sa vad Delta, manastirile din Moldova, Maramures. Probabil ca o sa fac 7-8,000km in doua luni. Insa cu pierdutul timpului cu fotografiile nu prea e tipul meu de activitate :nea: Bere sure

 

Ti-ai comandat-o sau cum?

 

Intotdeauna comand masinile cu optiunile care ma intereseaza

 

 

Foloseste postimage.org :)

 

Nu imi bat capul. Daca admin de la bmwclub.ro nu vrea sa imi mareasca spatiul de poze, asta e

 

 

As fi curios in cat timp/km isi scoate banii o masina electrica, Sunt utilizatori care au ajuns si la 230 k km. Si eu sunt de parere ca este masina viitorului, mententanta aproape 0, fara emisii, 0-100 in 3.2 secunde. Legat de pret, stiu ca in 2017 vor scoate Model 3 la 35k $.

 

ps: eu am vazut pe youtube care cica dormea in trafic bara la bara pe autostrada, pilotu ala automat trebuie sa fie tare destetp.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Model S si Model X NU o sa isi scoata banii NICIODATA in conditiile preturilor actuale la energie. NICI daca faci 1,000,000 de kilometri. Fa calculele. Un Model E cu optiuni va fi pe la 50k. S-ar putea sa fie cost neutru pe la 2-300,000km.

Edited by ionmosroatasiunirea
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ti-ai comandat-o sau cum?

 

Este masina la care ar trebui sa primesti invitatia de acum 3 ani pentru a o vedea (vezi topicul celalalt postul #164).

 

Mai stai prin Munchen? Ajung si eu acolo saptamana viitoare. Vreau sa-ti vad masina.;)

 

te-oi invita peste trei ani sa vezi noul sapte, ca asa imi sint planurile, daca o mai tine chestia cu European delivery pina atunci la bmw... sper sa da.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ionmosroatasiunirea Masinile electrice sunt amagitoare dar impresionante pentru naivi/necunoscatori,cei ce intra in contact cu ele la prima vedere in viata lor! realitatea este insa una mult mai crunta,si anume pretul/costul,ca la asta se rezuma totul in viata, este obscen de ridicat! chiar si daca faci foarte multi km cu masina,tot esti pe "minus" cand tragi linie! As indrazni sa spun ca e doar o amagire/prosteala pentru... bineinteles "prosti",realizata si gandita de evreul elon musk si ajutat s-o puna in practica de bancheri! ca doar nu te apuci de construit si vandut masini electrice cu banii tai,asa peste noapte...

Viitorul transportului este tot un motor cu ardere interna dar alimentat cu un combustibil mai simplu d.p.d.v. chimic si mai ecologic ca reactii chimice si rezultanti: GPL sau hidrocarburile in stare DEJA gazoasa!

Chiar ma uitam cu jind la un bmw 730i F01 din 2008 cu motor de 3 litri ,6 in linie si vreo 254 cai! nici macar consumul nu era/este asa de speriat; consuma cat 520i-ul meu actual dar generatie veche!

De ce ai de gand sa "expediezi" masina in SUA prin august? la cum arata si probabil cat de bine functioneaza eu nu m-as mai da jos din ea! :blush:

  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

+ in general, chiar ma bucur sa vad pe cineva tanar care stie sa scrie corect si conduce un 7, nu este analfabet evazionist cum vezi in general

 

++ pentru Tesla, Elon merita sustinut pentru ca nu a luat banii de pe eBay si ia cheltuit aiurea ci chiar incearca sa faca o diferenta in lume. Bateriile sunt cea mai mare problema, in rest clar ca pe acolo-i viitorul.

 

+++ pentru 7, Euro Delivery este un vis chiar daca mi-as lua o seria 1, nu mai zic de 7 LI :thumbsup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ionmosroatasiunirea Masinile electrice sunt amagitoare dar impresionante pentru naivi/necunoscatori,cei ce intra in contact cu ele la prima vedere in viata lor! realitatea este insa una mult mai crunta,si anume pretul/costul,ca la asta se rezuma totul in viata, este obscen de ridicat! chiar si daca faci foarte multi km cu masina,tot esti pe "minus" cand tragi linie! As indrazni sa spun ca e doar o amagire/prosteala pentru... bineinteles "prosti",realizata si gandita de evreul elon musk si ajutat s-o puna in practica de bancheri! ca doar nu te apuci de construit si vandut masini electrice cu banii tai,asa peste noapte...

Viitorul transportului este tot un motor cu ardere interna dar alimentat cu un combustibil mai simplu d.p.d.v. chimic si mai ecologic ca reactii chimice si rezultanti: GPL sau hidrocarburile in stare DEJA gazoasa!

Chiar ma uitam cu jind la un bmw 730i F01 din 2008 cu motor de 3 litri ,6 in linie si vreo 254 cai! nici macar consumul nu era/este asa de speriat; consuma cat 520i-ul meu actual dar generatie veche!

De ce ai de gand sa "expediezi" masina in SUA prin august? la cum arata si probabil cat de bine functioneaza eu nu m-as mai da jos din ea! :blush:

 

bravo, esti de-al bun. ai citit pe un colt de revista despre noua ordine mondiala, cine conduce lumea si cum evreii conduc tot, nemeritat. oameni ca Musk, ce au viziune, ajuta lumea sa evolueze. Nu unul ca Dragnea, nu vreun "investitor" de prin Romania care doar achizitioneaza un combinat din proprietatea statului si il dezmembreaza.

 

data viitoare abtine-te, pentru binele comunitatii. iar pentru binele planetei, sa nu te reproduci!

Edited by Crysis21
  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie, @ionmosroatasiunirea!

 

Imi amintesc postul tau initial cu placere, si stiu ca m-am amuzat copios atunci :rolleyes:. Ce mai, din punctul meu de vedere, ai dat dovada de un echilibru de invidiat. La cat de atehnic esti (concluzie pe care am desprins-o cand povesteai ceva chestii legate de setarile camerei de bord), si judecand dupa lejeritatea cu care iti permiti masini relativ scumpe (bravo tie!), daca nu esti deja antreprenor, te banuiesc a fi ceva medic sau avocat.

Edited by mcliviu
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

personal imi plac masinile gen 7'er sa le admir de la distanta. nu ma vad conducand una , dar nu pot sa nu apreciez bijuteria de v8 . si din pacate o sa vedem din ce in ce mai putine v8'uri pe echiparile bmw. felicitari ptr achizitie. Edited by nyhctrip
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bravo, esti de-al bun. ai citit pe un colt de revista despre noua ordine mondiala, cine conduce lumea si cum evreii conduc tot, nemeritat. oameni ca Musk, ce au viziune, ajuta lumea sa evolueze. Nu unul ca Dragnea, nu vreun "investitor" de prin Romania care doar achizitioneaza un combinat din proprietatea statului si il dezmembreaza.

 

data viitoare abtine-te, pentru binele comunitatii. iar pentru binele planetei, sa nu te reproduci!

 

eu ma abtin,dar tu esti prea "darnic" la jigniri! cat despre "ordinea mondiala" habar n-am despre ce vorbesti! doar analizez ce vad/citesc/constat si... cam da cu evrei fara scrupule in functii de conducere/decizie...

sa ma ierti de sinceritate!

cat despre reprodus... am ingropat atatia prieteni si rude in ultimii 5 ani incat incep sa-mi pun serios intrebarea: la ce mama dreaqului dam la b.ci?! daca tot la putrezit ajungem oricum,mai devreme sau mai tarziu...

intre masina electrica si seria 7, direct la 760li m-as opri! luati voi panaramele evreilor!

 

personal imi plac masinile gen 7'er sa le admir de la distanta. nu ma vad conducand una , dar nu pot sa nu apreciez bijuteria de v8 . si din pacate o sa vedem din ce in ce mai putine v8'uri pe echiparile bmw. felicitari ptr achizitie.

 

corect, ce tot sa ne c.im cu V8-uri cand exista V12 rafinat de 6 sau 6.6 litri?!

http://www.telegraph.co.uk/cars/news/bmw-m760li-xdrive-v12-revealed/

 

Cumparatul unei masini rareori este o decizie pret/cost. Daca ar fi asa, toata lumea ar conduce masini japoneze, si nimeni BMW.

 

In legatura cu faptul ca masinile electrice sint impresionante pentru naivi/necunoscatori, cati km ai facut tu intr-o masina electrica pain acum??? mersi ca ma faci prost, pentru ca am una... din punctul meu de vedere ele vor reprezenta o optiune viabila pentru viitor, cand preturile vor fi mai scazute. Orice produs innovativ, in primele faze, este mai scump decat merita in actualitate.

 

my 2 cents

 

Imi pare rau daca te-ai simtit jignit sau ai interpretat ca te-am facut eu "prost"! orice om e liber sa faca ce vrea cu banii lui! mi-am exprimat parerea personala si punctul personal de vedere referitor la masinile electrice si individul ce s-a apucat sa le construiasca/vanda! sunt multe lucruri ce ma deranjeaza la o masina TESLA pe langa faptul ca este electrica! eu o vad ca pe un instrument portabil de spionat si colectat date! abureala cu care sunt amagiti viitori proprietari jecmaniti pe fata sunt acceleratia si designul! de acceleratie nu poti sa abuzezi prea mult ca ramai cu ea in drum iar designul... din interior ca sofer chiar nu-i mare lucru de vazut...

problema acuta ramane pentru ca masina asta colecteaza orice date prin wi-fi de la orice smartphone sau retea pe langa care trece si de la oricine,fara sa ceara acordul sau cei "violati" sa stie asta!

dar probabil nu intereseaza pe nimeni treburile/detaliile astea! :rolleyes:

Edited by gowriel1982
  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau daca te-ai simtit jignit sau ai interpretat ca te-am facut eu "prost"! orice om e liber sa faca ce vrea cu banii lui! mi-am exprimat parerea personala si punctul personal de vedere referitor la masinile electrice si individul ce s-a apucat sa le construiasca/vanda! sunt multe lucruri ce ma deranjeaza la o masina TESLA pe langa faptul ca este electrica! eu o vad ca pe un instrument portabil de spionat si colectat date! abureala cu care sunt amagiti viitori proprietari jecmaniti pe fata sunt acceleratia si designul! de acceleratie nu poti sa abuzezi prea mult ca ramai cu ea in drum iar designul... din interior ca sofer chiar nu-i mare lucru de vazut...

problema acuta ramane pentru ca masina asta colecteaza orice date prin wi-fi de la orice smartphone sau retea pe langa care trece si de la oricine,fara sa ceara acordul sau cei "violati" sa stie asta!

dar probabil nu intereseaza pe nimeni treburile/detaliile astea! :rolleyes:

 

Nu pot sa ma abtin cand vad ce prostii aberezi. Astazi toate masinile, inclusiv BMW, sunt ticsite cu tehnologii, care permit identificarea oiriunde te-ai afla, nu trebuie sa produca tesla o masina. Ar trebuie sa ai mai mare grija la telefonul de langa tine, daca esti asa de paranoic ca te urmaresc serviciile secrete. Parerea mea de programator, este sa nu mai folosesti nici internet-ul. Nici nu vrei sa stii cate date se culeg fara stirea ta.

Edited by Crysis21
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa ma abtin cand vad ce prostii aberezi. Astazi toate masinile, inclusiv BMW, sunt ticsite cu tehnologii, care permit identificarea oiriunde te-ai afla, nu trebuie sa produca tesla o masina. Ar trebuie sa ai mai mare grija la telefonul de langa tine, daca esti asa de paranoic ca te urmaresc serviciile secrete. Parerea mea de programator, este sa nu mai folosesti nici internet-ul. Nici nu vrei sa stii cate date se culeg fara stirea ta.

 

"prietene" ,uite ,am sa fiu sincer cu tine: nu m-am inscris pe forumul asta sa ma cert/contrazic precum un pusti de liceu cu diverse persoane pe subiecte care mai de care mai stupide! am cumparat o masina,un E34 si incerc sa aflu mai multe despre masina asta si sa-mi vad de treaba mea in continuare!o sa ma opresc aici cu "comentatul" pe topicul asta si iti doresc o zi buna!

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Pe la vopsitoriile la baraci... vopsirea corecta se face pe tot elementul si nu "retusare". Doamne...as nebuni sa dau atatia bani pe o masina si sa vad cate o zgarietura superficiala, dar una ca aia a ta...pacat ca e masina noua.La cat mergi sigur o sa mai prinda lovituri zgarieturi bara de fata de la pietricele...cum a spus si colegul mai asteapta..
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.