Jump to content

BMW e90 n47 fum joja


Florin94

Recommended Posts

Salutare,

 

De o saptamana am un BMW e90 din 2009 cu motorul n47. A trecut cu 3000 de km de cand trebuia schimbul de ulei deci il voi face in cateva zile.

Problema e ca scoate fum sau abur pe la joja de ulei. Intrebarea e daca e normal? Din cate stiu, BMW-urile au filtru epurator, dar acest model de motor n47 e prevazut cu filtrul respectiv?

Mentionez ca masina are 138000 km reali verificati la BMW.

 

Apreciez orice raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

Da, are in jur de 3500 de km de cand trebuia facuta revizia. Deja sunt programat, o voi face luni. Adevarul e ca uleiul e foarte slab, am luat de pe joja pe degete si aproape pot sa zic ca s-a "topit" in mana si mi-a intrat in piele fara sa lase urme pe degete. Revin dupa ce fac revizia luni. Multumesc de raspunsuri.
Link to comment
Share on other sites

...am vorbit cu cei de la Bimmer Service si m-au asigurat ca nu am de ce sa imi fac griji, e ceva normal.

 

Asta cu "normalitatea" este cu dus si intors: daca 50%+1 din cele ce ajung in service fac asa, atunci poti spune ca este normal.

Ti-au dat vreo explicatie de ce ar fi "normal" acest fenomen ?

 

Am verificat din nou in aceasta dimineata dupa 10Km/30min de mers prin Bucuresti si pot sa iti spun ca la mine cu acelasi motor n47 nu apare fenomenul.

Poate este a mea stricata ? :-)

Link to comment
Share on other sites

Hai ca acum dam deja in paranoia. De ce i-ar strica cuiva masina? Eu le-am dat un mesaj si mi-au spus ca e normal si sa nu imi fac griji. Prin mana lor trec multe BMW-uri de prin toata tara deci m-am linistit. Apreciez la ei faptul ca mi-au raspuns la mesaj si nu m-au chemat in Bucuresti la o constatare sa le dau ceva bani din buzunar.
Link to comment
Share on other sites

Hai ca acum dam deja in paranoia. De ce i-ar strica cuiva masina? Eu le-am dat un mesaj si mi-au spus ca e normal si sa nu imi fac griji. Prin mana lor trec multe BMW-uri de prin toata tara deci m-am linistit. Apreciez la ei faptul ca mi-au raspuns la mesaj si nu m-au chemat in Bucuresti la o constatare sa le dau ceva bani din buzunar.

 

 

Nu mai te lua dupa toti colegii de aici, care nu stiu. :rolleyes:

 

Este normal sa scoata un abur, sunt aburi de ulei, pe unde vrei sa ii scoata?? Uleiul in motor ajunge la 100 grade, nu crezi ca la temperatura aia vor aparea si vapori? :thumbsup:

 

La orice masina cand are uleiul incalzit, va exista vapori pe la joja de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Este normal sa scoata un abur, sunt aburi de ulei, pe unde vrei sa ii scoata?? Uleiul in motor ajunge la 100 grade, nu crezi ca la temperatura aia vor aparea si vapori? :thumbsup:

 

Sunt absolut sigur ca la temperatura uzuala a unui motor (90-120degC) nu vor apare vapori de ulei.

 

La 100degC si 1atm fierbe apa, adica trece din starea lichida in starea de vapori. Cu cresterea presiunii creste si punctul de fierbere al apei.

Uleiul de motor in schimb fierbe la temperatura mult mai mare ~400degC. (

) A se vedea clar ca pana cand uleiul nu fierbe nu apar aburi.

 

Tot ce e posibil ca acei "aburi" sa fie vapori de apa (plauzibil) dar nicidecum vapori de ulei.

 

Verifica si tu cu un servetel ce fel de vapori sunt aceia. Daca servetelul ramane umed dar curat atunci este apa. Si daca este apa ai o mare problema.

Link to comment
Share on other sites

Sunt absolut sigur ca la temperatura uzuala a unui motor (90-120degC) nu vor apare vapori de ulei.

 

La 100degC si 1atm fierbe apa, adica trece din starea lichida in starea de vapori. Cu cresterea presiunii creste si punctul de fierbere al apei.

Uleiul de motor in schimb fierbe la temperatura mult mai mare ~400degC. (

) A se vedea clar ca pana cand uleiul nu fierbe nu apar aburi.

 

Tot ce e posibil ca acei "aburi" sa fie vapori de apa (plauzibil) dar nicidecum vapori de ulei.

 

Verifica si tu cu un servetel ce fel de vapori sunt aceia. Daca servetelul ramane umed dar curat atunci este apa. Si daca este apa ai o mare problema.

 

 

Nu mai fi absolut sigur, ca te inseli :rolleyes: Vapori de ulei apar si la uleiul din tigaie la bucatarie si are 90gC

 

Scuza-ma, daca nu cunosti principiile fizicii, nu mai fa afirmatii de acest gen. Cauta, intereseaza-te, probeaza, DOCUMENTEAZA-TE si dupa aceea discutam. :rolleyes:

 

Uleiul de al 90-100 grade in sus incepe sa scoata vapori, atentie fara sa fiarba :thumbsup: mai ales ca in motor sunt piese in frecare, unde uleiul are un rol de ungere.

 

Oricemasina cand scoti joja de ulei se vor vedea aburi de ULEI, FUM, VAPORI, sau cum vrei sa-i spui :thumbsup:

 

 

Uita-te la tigaia ta din bucatarie cand prajesti ceva in ulei, acolo ce este????? sunt vapoti de apa???? :frantics: Si te asigur ca uleiul din tigae nu ajunge la 200g.C

 

Sau cel mai bine iti dai seama la hota de la bucatarie, cand o vezi plina de ulei <_< <_< :thumbsup: de unde crezi ca s-a depus acolo ulei? <_<

 

Exact asa este si la motor daca deschizi joja de ulei. aburul trebuie sa iasa pe undeva, nu? :thumbsup:

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Vapori de ulei apar si la uleiul din tigaie la bucatarie si are 90gC

 

Scuza-ma, daca nu cunosti principiile fizicii, nu mai fa afirmatii de acest gen. :rolleyes:

 

Uleiul de al 90-100 grade in sus incepe sa scoata vapori, atentie fara sa fiarba :thumbsup:

 

 

Uita-te la tigaia ta din bucatarie cand prajesti ceva in ulei, acolo ce este????? sunt vapoti de apa???? :frantics: Si te asigur ca uleiul din tigae nu ajunge la 200g.C

 

Domnu' Florin, sunteti ca Biserica Catolica pe timpul Inchizitiei..."e pur si muove"

 

q.e.d

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.