Jump to content

DYI cum se monteaza emulator plasa scaun pasager E90 "restraint system faulty"


BogdanAnghel

Recommended Posts

Salut, mai jos am pus exact ce si cum am facut eu sa scap de eroarea Restraint system faulty la BMW 320D E90, din ce am citit se aplica la toate modelele de BMW ce au plasa in scaun cu 3 fire (nu e46 care are doar doua)

 

emulatorul eu l-am cumparat de pe Aliexpress.com si a costat 16 dolari, se gaseste si pe Ebay tot pe la acea suma, singurul lucru aiurea este ca trebuie sa astept o luna pana iti vine din China, poate chiar si mai mult.

 

Masina va crede ca tot timpul cineva sta pe scaun deci va trebui bagata centura tot timpul (chiar si cand nu e nimeni pe scaun) inca caut ce trebuie sa fac sa scap si de acea problema. din ce am vazut exista ceva mai simplu (ceva rezistente) sa scapi de mesajul cu centura dar inca nu am gasit ce piese trebuie. o sa revin dupa ce fac si centura.

 

Eroarea-> post-71887-0-49382000-1468250559_thumb.jpg

 

Link-uri emulator:

 

http://goo.gl/dNp6Lx

 

http://goo.gl/bCPktP

 

Daca link-urile nu vor mai fi valabile pute-ti cauta "BMW Seat Occupancy Sensor emulator" si cu siguranta sunt multe.

 

Asa arata emulatorul, are 3 fire MARO, ROSU, ALB. si inaunatru are 2 butoane, pentru E90 pana in 2006 se pune 1 ON si 2 OFF iar pentru cele dupa 2007 se pun ambele pe ON.

post-71887-0-27799600-1468250582_thumb.jpg post-71887-0-43910700-1468250590_thumb.jpg post-71887-0-40750300-1468250599_thumb.jpg

 

Este foarte simplu, in partea din spate a scaunului pasagerului este o mufa cu 3 fire care iasa din interiorul scaunului (are cele 3 culori: maro, rosu, alb) deconecteaza acea mufa, dupa care se taie acea mufa (cea care pleaca in sus in scaun) si se lipesc firele mufei culoare la culoare cu firele acelui emulator, si dupa ve-ti avea acel emulator cu firele lipite la o mufa, se conecteaza inapoi mufa si gata.

 

firele care urca in scaun in sus pute-ti sa le lasati asa, nu au curent, se duc catre plasa defecta.

 

iar emulatorul sa il prinde-ti bine ca poate il loveste vreun pasager cu picioare mai lungi.

 

post-71887-0-85651900-1468250648_thumb.jpg

 

post-71887-0-97071300-1468250660_thumb.jpg

 

Dupa ce montati emulatorul e nevoie de o anulare eroare din INPA.

 

Daca cineva mai are intrebari, va pot ajuta cu cea mai mare placere.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

....

 

de ce ai facut toate astea ? la e90 plasa pasager se poate dezactiva din soft ,nu mai ai nevoie de nimic altceva.Unde mai pui ca daca -Doamne fereste- ai un accident minor si esti singur in masina,va sari airbagul pasager dreapta,si va distruge bordul aiurea...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de ce ai facut toate astea ? la e90 plasa pasager se poate dezactiva din soft ,nu mai ai nevoie de nimic altceva.Unde mai pui ca daca -Doamne fereste- ai un accident minor si esti singur in masina,va sari airbagul pasager dreapta,si va distruge bordul aiurea...

Sincer la tine aud prima data de dezactivare din soft la plasa e90. si atunci nu sare airbag-ul indiferent daca e sau nu cineva pe scaun? si daca nu sare deloc e o prostie. cred ca daca ajung la un asemenea accident plansa de bord distrusa e ultima mea grija.

 

Am pus acest tutorial pentru ca in ultima perioada au aparut foarte multe modele de emulatoare si chiar nu sunt scumpe, dar nu am gasit informatii prea multe despre cum se monteaza.

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceeasi problema la E90 cu plasa scaunului pasager. S-a codat cu NCS expert si s-a trecut pe ON. Masina stia ca mereu e cineva pe scaun iar airbag-ul ar fi sarit oricum indiferent daca statea cineva sau nu pe scaun. Cost total 50 de ron. Fara emulator sau alta improvizatie. Multumim frumos pentru tutorial, chiar e facut ok si apreciem, dar nu e nevoie de acel emulator. Oricum, respect pentru efort ;) Edited by six in line
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

de ce ai facut toate astea ? la e90 plasa pasager se poate dezactiva din soft ,nu mai ai nevoie de nimic altceva.Unde mai pui ca daca -Doamne fereste- ai un accident minor si esti singur in masina,va sari airbagul pasager dreapta,si va distruge bordul aiurea...

Daca se dezactiveaza din soft, mai sare airbagul pasagerului daca nu este nimeni pe scaun? Plasa fiind dezactivata, airbagul va sari indiferent daca este sau nu este pasager pe scaun? Alta problema este: ce facem cu alarma de centura nepusa? Masina va vedea scaunul pasagerului ocupat tot timpul, daca nu il vede ocupat este foarte grav, in caz de accident airbagul nu mai sare.

Link to comment
Share on other sites

Ma ingrozesc cand vad ca pentru unii membri de pe acest forum o viata valoreaza 500 ron cat costa senzorul de prezenta pasager....

Prostii astia de la BMW care au pus senzorul ala acolo ca sa apara o eroare in bord.

Salut, dacĂŁ te referi la mine gresesti ;) ,ĂŽncurajez portul centuri, anularea sensorului prezentĂŁ pasager , este acelaĂâ˘i lucru ca anularea gongului care te avertizeazĂŁ de centurĂŁ, dupa e alegerea dacĂŁ pui centura sau nu

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, dacĂŁ te referi la mine gresesti ;) ,ĂŽncurajez portul centuri, anularea sensorului prezentĂŁ pasager , este acelaĂâ˘i lucru ca anularea gongului care te avertizeazĂŁ de centurĂŁ, dupa e alegerea dacĂŁ pui centura sau nu

de ce te ti se pare ca te joci cu siguranta? dimpotriva, airbag-ul va pusca 100% daca simulezi plasa. singurul tau dezavantaj este daca faci accident si nu ai pasager, ca iti pusca bordul degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Eu deocamdatĂŁ nu simulez nimic ; ) la mine funcĂâşioneazĂŁ. Am vĂŁzut ca se ĂŽntâmplĂŁ rareori sa se aprindĂŁ airbag cand soĂâşia e pe scaun si iau o groapĂŁ mai mare. M-am informat preventiv cu un electrician auto si mi-a zis ca sunt douĂŁ variante.

Prima este aceea de a simula faptul ca nu este nimeni pe scaun pânã in momentul cand pun centura, a douã cea care simuleazã prezenta cuiva mereu .

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Salut,

 

Am si eu o problema (facuta de mine) la un BMW E90 din 2011 ,am luat acel emulator de anulare air-bag l-am montat asa cum ati spus si s-a rezolvat problema.Dar imi ramanea aprins martorul si acustic de centura pasager,aveam trei alternative: sa merg cu centura pusa tot timpul , sa o puna pasagerul si sa iau un cap de centura falsa de pe la baietii din intersectii.Dar asa cum ma cunosc am vrut totusi sa rezolv problema prin crearea unei punte la firele care vin de la centura ,sa creada ca este pusa.Nu am reusit sa desfac centura si atunci am gasit o mufa mica cu doua fire sub scaunul pasagerului si am facut dintr-o sarma o punte.In acel moment am revenit la problema MARTOR AIR-BAG .Este posibil sa fi facut vreun scurt in emulator ? sau vreo siguranta arsa ?.

Daca poate sa ma ajute cineva ii raman recunoscator .

Deasemenea daca exista cineva la care pot verifica acel dispozitiv de anulare plasa senzor scaun pasager(EMULATOR) sa stiu daca trebuie sa cumpar altul (cu minim o luna de asteptare) sau sa-l repar).

In speranta unui raspuns ,va multumesc.

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

tu ai bagat o sarma asa, intr-o mufa oarecare, facand cotact direct intre cei doi poli, doar ca sa vezi ce se intampla ?

 

nici nu stiu daca e de ras daca nu ar fi de plans... :blink:

 

sau vreo siguranta arsa ?.

:goodjob:

 

Daca poate sa ma ajute cineva ii raman recunoscator .

Dumnezeu... sau profu' de fizica, daca mai traieste

Link to comment
Share on other sites

Mda , gandirea mea a fost cumva destul de corecta ,astfel: in prinderea centurii exista un intrerupator care deschide si inchide un circuit .Asta am vrut sa fac ,anularea acelui intrerupator,dar trebuia sa pun aparatul de masura inainte .

Vina stiu cui apartine ,ma intereseaza daca exista baietii care pot oferii solutii.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

analizeaza poza asta, cauta pe google "pretensioner seat belt"...apoi iti vei da seama ca ai nimerit mufa gresita :))

baga mufa la loc, reseteaza erorile cu ista D, dar nu garantez ca va merge...si termina cu improvizatiile...nu e dacia 1310.

 

gandirea e logica, dar anularea avertizarii o poti face prin codare.

post-26276-0-68723000-1498739308_thumb.jpg

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.