Jump to content

Player aftermarket


Recommended Posts

Salut. Mi-am luat un player aftermarket l-am montat si se aude zgomot din ala de fundal. Aiurea rau zici ca am modulator... Stie cineva ce pot face sau eventual dati-mi o schema cum se leaga firele poate nu le-am legat bine. Mulțumesc. Edited by Alexander.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Zgomotul de fond se aude doar la radio? Daca este asa atunci nu este alimentat amplificatorul de antena. Trimis de pe al meu E3_Sign folosind Tapatalk

Tot timpul. Ca e pe radio, muzica de pe card, muzica de pe stick sau aux la fel. Pana si pe "Mute" se aude acel zgomot specific modulatorului fm.

 

Nu-i mai bine sa ne zici ce player aftermarket ai instalat, sa cauti/cautam pe net schema si sa intelegi ce si cum!?

Uite asta e player-ul si ce am primit cu el.

https://www.okazii.ro/player-auto-cu-display-lcd-ls-1028m-a182025130 [sper sa nu fie considerata reclama]

14215244_1077052619030966_1420379831_o.jpg

14303883_1077053112364250_527199038_o.jpg

14315941_1077052845697610_839941821_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Se numeste zgomot de fond si apare de la amplificatorul final de putere ,deoarece factorul de amplificare e foarte mare + ca nu are filtre pentru a anula aceste zgomote in lipsa semnalului. Cam toate jucariile foarte ieftine au aceeasi problema mai ales pe mp3 player. Nu ai ce sa-i faci, decat sa-l vinzi si tu mai departe. Pretul afisat pe site e dublu fata de pretul de achizitie. Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca l-ai conectat ca in schema din pagina scanata.

Chiar daca ai antena motorizata deconecteaza alimentarea antenei pentru testarea cu muzica de pe USB.. Sau CD.. Apoi daca totul e OK poti sa incerci si radioul.

Acum, daca zici ca ai zgomot de fond puternic la orice volum (si asta chiar cu motor oprit..) cel mai probabil unitatea e defecta..

Poti sa o testezi alimentand de la alta sursa de 12v filtrata cat mai bine (sau direct din baterie...). Oricum rezultatul foarte probabil e acelasi.

 

Este anormal sa ai zgomot de fond puternic de la acel tip de unitate.

(sunt amplificatoare (relativ simple constructiv) pe piata de sute de watts.. care sunt foarte "linistite" pana primesc semnal..)

 

Pentru "cristianro", nu filtrele sunt cele care limiteaza calea semnalul prin amplificare spre difuzoare (sau il curata cum lasi sa se inteleaga..) ci un comparator care in unitatile astea mai moderne e foarte simplu de integrat (nu si de reparat; si nu ca asta ar fi obligatoriu defectul/cauza) care compara/analizeaza/detecteaza daca inainte de amplificatorul final exista semnal, si atunci il lasa sa treaca, daca nu - blocheza amplificatorul (pana apare semnal audio).

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca l-ai conectat ca in schema din pagina scanata.

Chiar daca ai antena motorizata deconecteaza alimentarea antenei pentru testarea cu muzica de pe USB.. Sau CD.. Apoi daca totul e OK poti sa incerci si radioul.

Acum, daca zici ca ai zgomot de fond puternic la orice volum (si asta chiar cu motor oprit..) cel mai probabil unitatea e defecta..

Poti sa o testezi alimentand de la alta sursa de 12v filtrata cat mai bine (sau direct din baterie...). Oricum rezultatul foarte probabil e acelasi.

 

Este anormal sa ai zgomot de fond puternic de la acel tip de unitate.

(sunt amplificatoare (relativ simple constructiv) pe piata de sute de watts.. care sunt foarte "linistite" pana primesc semnal..)

 

Pentru "cristianro", nu filtrele sunt cele care limiteaza calea semnalul prin amplificare spre difuzoare (sau il curata cum lasi sa se inteleaga..) ci un comparator care in unitatile astea mai moderne e foarte simplu de integrat (nu si de reparat; si nu ca asta ar fi obligatoriu defectul/cauza) care compara/analizeaza/detecteaza daca inainte de amplificatorul final exista semnal, si atunci il lasa sa treaca, daca nu - blocheza amplificatorul (pana apare semnal audio).

 

Acea functie se numeste AUTOMUTE , functie pe care acea unitate ieftina nu o are, nu toate amplificatoarele de putere sunt la fel( ca zgomot de fond), unul ieftin e facut cu componente ieftine si chiar daca ar fi avut acea functie la nivele mici ale semnalului de intreare tot s-ar auzi acel fasait + semnalul de ceas de la decodorul digital., de aceea la aparatele mai bune sunt montate filtre pentru a elimina aceste zgomote.

Link to comment
Share on other sites

Acea functie se numeste AUTOMUTE , functie pe care acea unitate ieftina nu o are, nu toate amplificatoarele de putere sunt la fel( ca zgomot de fond), unul ieftin e facut cu componente ieftine si chiar daca ar fi avut acea functie la nivele mici ale semnalului de intreare tot s-ar auzi acel fasait + semnalul de ceas de la decodorul digital., de aceea la aparatele mai bune sunt montate filtre pentru a elimina aceste zgomote.

Nu vreau sa continui sa ma contrazic cu tine! Prea imi pare ca te pricepi la toate doar nu indeajuns sa clarifici/explici pana la capat o idee simpla.

El are o problema simpla dar deranjanta... tu folosesti expresii care nu (le stapanesti: semnal de ceas de la decodor digital[!?]..DE MULT MI-AM DORIT SA IL AUD :) , dar frecventa sa e muult prea mare; nu stiai?!) caraterizeaza problema atat de aproape pe cat am incercat eu (sa ghicesc).

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.