Jump to content

Recomandare reparatie in Cluj e92 accidentat


flasherg17

Recommended Posts

Cum a zis si colegul...dar mai greu gasesti deoarece tu o ai lovita si in spate si in fata si in lateral putin... de obicei alegi solutia asta cand o ai lovita in spate de ex si iei una cu fata praf si cu spatele bun.La cum te vad eu pe tine nu cred ca ai vrea sa iei caroseria de la alta masina si sa pui tu piesele tale...nu cred ca te-ai mai simti in masina ta:D.

Nu imi dau clar seama, dar din ce vad anvelopele sunt la "martorul de uzura"...adica cam praf. Nu se stie daca , cu alte anvelope nu ti s-ar fi intamplat la fel, nu te chinui singur, oricum tu nu ne-ai zis noua viteza, daca ai venit cu 200 km/h si ai ciupit putin frana pe ud...puteai sa ai anvelope noi noute cele mai bune si la fel s-ar fi intamplat.

Tine-ne la curent, eu zic ca o faci ok si te incadrezi in buget, dar sunt curios ce bube are ea ascunse.

 

Nu aveam 200, dar 160 aveam. Si da anvolopele erau varza, chiar cu 3 saptamani inainte am comandat online 4 anvelope noi, si m-au sunat sa-mi spuna ca nu mai aveau acele anvelope pe stoc si asa am amanat schimbarea anvelopelor...

Link to comment
Share on other sites

Nu aveam 200, dar 160 aveam. Si da anvolopele erau varza, chiar cu 3 saptamani inainte am comandat online 4 anvelope noi, si m-au sunat sa-mi spuna ca nu mai aveau acele anvelope pe stoc si asa am amanat schimbarea anvelopelor...

Atunci sa zici mersi ca ai ajuns sa postezi pe forum. vad ca la tine conduita preventiva este sub nivelul marii si "stii" sa iti adaptezi stilul de condus la "conditiile de drum"

Cu avelopele alea nici nu ma riscam sa ies la drum lung.

Asta e parerea mea tinand cont de toate experientele prin care am trecut. Sper sa tragi o invatatura din asta si pe viitor sa iti foloseasca pentru a evita situatii de genul asta, in rest e fier ... se repara.

  • Like 7
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Atunci sa zici mersi ca ai ajuns sa postezi pe forum. vad ca la tine conduita preventiva este sub nivelul marii si "stii" sa iti adaptezi stilul de condus la "conditiile de drum"

Cu avelopele alea nici nu ma riscam sa ies la drum lung.

Asta e parerea mea tinand cont de toate experientele prin care am trecut. Sper sa tragi o invatatura din asta si pe viitor sa iti foloseasca pentru a evita situatii de genul asta, in rest e fier ... se repara.

 

Ai tu dreptate, dar morala ta nu se aliniaza cu momentul prin care trece.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Atunci sa zici mersi ca ai ajuns sa postezi pe forum. vad ca la tine conduita preventiva este sub nivelul marii si "stii" sa iti adaptezi stilul de condus la "conditiile de drum"

Cu avelopele alea nici nu ma riscam sa ies la drum lung.

Asta e parerea mea tinand cont de toate experientele prin care am trecut. Sper sa tragi o invatatura din asta si pe viitor sa iti foloseasca pentru a evita situatii de genul asta, in rest e fier ... se repara.

 

Tie ti se pare mult 160 cu masina aia pe autostrada ?:))

Pai eu am traversat cu E46 toata Ungaria pe ploaie cu 139 pe pilot si tie ti se pare mult 160 cu masina lui ?:))

 

@pentru norocosul nostru coleg

Partea ciudata e ca ai derapat asa usor daca ai avut doar 160 km/h. Trebuie sa apesi foarte serios frana ca sa "te duci". Ce-i drept nici gumele nu te-au ajutat, dar na nu mai conteaza.

Si inca ceva ... aviz "condamnatorilor" ... nu ne-am luat bmw sa mergem cu 80 ... oricate contre o sa primesc pe replica asa :)

 

In legatura cu repararea masinii, te sfatuiesc sa iei alta ... am avut un incident asemanator dar la viteza mai mare cu o toyota avensis noua pe atunci, am mers 1000 m pe camp acoperit cu aproape 1 m de zapada, masina estetic era ok, dar a fost dauna totala defapt ... era toata indoita pe "dedesubt".

  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Numai prostii ai putut sa scrii...nici macar un lucru bun! Nu e vorba ca e mult e putin...a avut viteza, daca ne gandim nici 250 km/h nu e mult in comparatie cu alti bolizi, putea sa i se intample si cu anvelope noi.Daca ai viteza si intrii intr-un nor de ploaie la 160 km/h oricum se simte de parca ar fi potopul lui Noe si nu-ti dai seama si pui picioru pe frana...posibil prea tare, numai vorbesc daca ai masini pe langa tine si dintr-o data numai vezi nimic.

Asta cu "nu ne-am luat bmw sa mergem cu 80"esti penibil...stai linistit ca si cu o corsa din 2000 1.2 poti sa mergi cu 160 km/h.

Daca masina se repara cum trebuie nu are voie sa aiba vreo problema!Nu exista masina care nu poate fi reparata, ci doar unele masini care costa prea mult sa le repari!

 

Cat despre treaba cu E46 si traversatu Ungariei cu 139 pe ploaie...esti ZEU ce sa zic...unu cu ford/opel/vw/audi/mercedes din 90' nu ar fi putut sa faca ce ai facut tu. BRAVO!

  • Like 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Numai prostii ai putut sa scrii...nici macar un lucru bun! Nu e vorba ca e mult e putin...a avut viteza, daca ne gandim nici 250 km/h nu e mult in comparatie cu alti bolizi, putea sa i se intample si cu anvelope noi.Daca ai viteza si intrii intr-un nor de ploaie la 160 km/h oricum se simte de parca ar fi potopul lui Noe si nu-ti dai seama si pui picioru pe frana...posibil prea tare, numai vorbesc daca ai masini pe langa tine si dintr-o data numai vezi nimic.

Asta cu "nu ne-am luat bmw sa mergem cu 80"esti penibil...stai linistit ca si cu o corsa din 2000 1.2 poti sa mergi cu 160 km/h.

Daca masina se repara cum trebuie nu are voie sa aiba vreo problema!Nu exista masina care nu poate fi reparata, ci doar unele masini care costa prea mult sa le repari!

 

Cat despre treaba cu E46 si traversatu Ungariei cu 139 pe ploaie...esti ZEU ce sa zic...unu cu ford/opel/vw/audi/mercedes din 90' nu ar fi putut sa faca ce ai facut tu. BRAVO!

 

Nu ti se pare ca esti cam antipatic peste tot unde postezi ? Nu ti se pare ca e cam dubios sa te iei de toata lumea tu avand dreptate totimpul ?

Nu inteleg de ce te-ai pus sa compari viteza de croaziera de 139 km/h cu un ford,opel,etc. (app, am avut ambele marci)

 

160km/h nu e viteza mare pentru pentru autostrada, asta vroiam sa punctez cu exemplul meu !

Si matizul merge 160, trebuie doar sa ai tupeu sa mergi cu asa ceva in asa hal, ok ? Nu compara cacat cu parfum ok ?

 

Si ba da, exista masina care nu poate fii reparata si sa ajunga in stare "initiala" 100% ok. Intelegi ?

 

Si inca ceva, e ploaie nu ceata, hai sa nu exageram cu "perete", "perdea" de ploaie si alte filme, ok ?

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Chiar ma lasa rece cum ma vad cei de pe forum...ai spus niste tampenii si spui in continuare.

Ce sa exageram ? Traiesti intr-un varf de munte? O ploaie normala e o ploaie normala..dar cand intrii cu 160 km/h la ora zici ca e nu stiu ce potop.

Ba da poate fi reparata orice masina in orice hal chiar daca tai si pui orice bucatica si stai pe ea sa iasa calitate. Eu lucrez pe caroserie...nu vorbesc din filme sau din batrani cu vorbe "masina asta numai poate fi reparata si nu o sa fie la fel"...astea sunt povesti de prin 89', chiar daca bagi de 2-3 ori valoarea masinii sa o repari se repara cum trebuie orice masina. Nu exista "xxx km/h nu e viteza mare pentru"....si 130 km/h e viteza mare nu conteaza pe cel fel de drum...nu se schimba gradul de comparatie la viteza daca e mare sau mica cu drumul pe care mergi, 130 km/h e viteza mare pe orice fel de drum ai merge si daca mergi singur pe un sens cu 7 benzi.

 

Inca o data bravo ca ai mers cu E46 tau cu 139 pe tempomat toata ungaria pe ploaie! Ai condus doar cu o mana toata Ungaria?

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Si tot ce vroia baiatu' era umpic de ajutor din partea unor colegi de forum...singurul lucrul unde "a gresit " el e ca a fost taxat pt greseala lui pe cand unii dintre noi am scapat fie mai usor fie mai greu...morala si.a invatat.o is convis...dar un ajutor concret (o indrumare, un contact...ceva) inca nu...
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Baieti, va multumesc pentru ganduri bune! A trecut ceva timp de la eveniment, am avut timp de a cugeta. Vreau sa raman autentic, sa admit ce s-a intamplat si sa accept gresele facute, asa crestem si asa ne dezvoltam. Si va multumesc pentru sfaturile primite, sunt foarte utile! O sa va tin la curent cum va decurge reparatia masinii.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vrea sa adaug ca 160 aveam pe uscat, am franat pe uscat pana la 130, inainte de ajunge pe partea umeda a carosabilului, peste aprox. 500 m pe ud am simtit ca imi fuge spatele si atunci am franat, in timp ce redresam masina, in acele milescunde au intrat instintele primare, nu am stat sa ma gandesc. Norul era deja dus de pe autostrada, se vede si pe poza ca s-a uscat si deja era soare. Masina are si o tendinta da a duce in eroare soferul, la 220 simti de parca ai merge la 120 cu un passat (masina mea anterioara). Legat de conducatori de bmw, sincer in acea zi m-au depasit cel putin un audi a6, vw tuareg cu viteze mult mai mari decat aveam eu, dar nu e o scuza, cum am repetat, am invat lectia. Acum sa vedem ce fac pe viitor si cu masina si cu conduita.

 

Acum cand citesc comentariile, zambeam, ca de 3 luni conduc un Kia Ceed ultimul model, am mers Cluj, Timisoara, Bucuresti, Iasi, Brasov, Constanta (cu munca), si nu am putut merge mai mult de 100 km/h (in special pe autostrada), nu mai pot, nu mai vreau.

Edited by flasherg17
Link to comment
Share on other sites

Vrea sa adaug ca 160 aveam pe uscat, am franat pe uscat pana la 130, inainte de ajunge pe partea umeda a carosabilului, peste aprox. 500 m pe ud am simtit ca imi fuge spatele si atunci am franat, in timp ce redresam masina, in acele milescunde au intrat instintele primare, nu am stat sa ma gandesc. Norul era deja dus de pe autostrada, se vede si pe poza ca s-a uscat si deja era soare. Masina are si o tendinta da a duce in eroare soferul, la 220 simti de parca ai merge la 120 cu un passat (masina mea anterioara). Legat de conducatori de bmw, sincer in acea zi m-au depasit cel putin un audi a6, vw tuareg cu viteze mult mai mari decat aveam eu, dar nu e o scuza, cum am repetat, am invat lectia. Acum sa vedem ce fac pe viitor si cu masina si cu conduita.

 

Acum cand citesc comentariile, zambeam, ca de 3 luni conduc un Kia Ceed ultimul model, am mers Cluj, Timisoara, Bucuresti, Iasi, Brasov, Contanta (cu munca), si nu am putut merge mai mult de 100 km/h (in special pe autostrada), nu mai pot, nu mai vreau.

 

La mine se refereau ca am zis fraza aia cu "80 km/h", dar e ok, profesori, plina lumea. Tu stai linistit, viata merge inainte, nu fii panicat, se poate intampla oricui ... o clipa de neatentie la viteze mari te costa mult, asta stim toti nu e un secret.

Bravo oricum ca ai "redresat" situatia ... in general cand "fuge" la viteza aia o masina cu tractiune spate ... e cam capat.

 

Si pentru "tabla master" de mai sus : Daca vrei sa crezi ... m-au depasit o groaza eu fiind la 139 km/h asa ca ... las-o balta. Cat despre faptul ca tu refaci masina cum a fost, bravo, lasa-mi un nr de telefon, poate o sa am nevoie doamne fereste :))

Si exemplul cu 139 nu a fost o lauda ... ai inteles ce ai vrut in contextul contrarii cu mine, dar nu ma supar ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Si tot ce vroia baiatu' era umpic de ajutor din partea unor colegi de forum...singurul lucrul unde "a gresit " el e ca a fost taxat pt greseala lui pe cand unii dintre noi am scapat fie mai usor fie mai greu...morala si.a invatat.o is convis...dar un ajutor concret (o indrumare, un contact...ceva) inca nu...

 

 

E mai usor sa-l ataci ca de ce a mers asa si nu altfel ... e teribilist domne' , trebuie impuscat ... ce sa mai zici.

Observ din pacate ca interesul multora de pe aici e doar de a tine teorii din experienta lor de condus prin curte si de a ataca oameni in spatiul "internautic" ... pacat de brand.

 

@ryoraul

Nu stiu daca am vazut bine, dar parca esti din Timisoara. Oricum, poate avem ocazia sa ne intalnim la vre-o actiune/intalnire ceva sa te convingi ca nu sunt eu ala "teribilist" ;)

 

Nu sunt sigur, dar cred ca ai facut referire la mine la treaba cu "imaginea marcii".

 

Scuze de dublu post, my bad :(

Edited by hf_now
Link to comment
Share on other sites

hf_now Nu facem troll, e ok :))

 

As multumi cu aceasta ocazie Smart Driving, care m-au invatat sa-mi asez corect scaunul si sa tin bine volanul cu doua maini MEREU. Datorita lor am reusit sa redresez masina in acele milesecunde. Daca eram relaxat, si la 2 m de volan, nu stiu daca mai scriam pe forum, vorba lui Gabriel.V.

Link to comment
Share on other sites

Bine ca va ****** in el de topic...omul a cerut o parere, a postat in topicul initial cam tot ce se putea, nu are nevoie de lectii de moralitate, nu vrea povesti cu mers pe autostrada cu 139 samd. Incetati cu off-topicul, nu sunteti utili cu nimic!!!

Tu chiar ai fost util acuma ;)

 

Eu am facut ma offtopic sau ala cu teorile lui de incostienta fata de un necunoscut ?!

 

"139" ala a afectat lumea nu gluma ... praf.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut! Cu multe elemente partea spate, la culoare chiar, te pot ajuta eu, daca te hotarasti sa o repari. Capota portbagaj, bara spate, triple (le dau la set), portiere etc. Pe partea de fata nu am.

Daca esti interesat lasa-mi PM si discutam.

O seara faina!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.