Jump to content

525d vs. 528i


RaYn3

Recommended Posts

Nu cred sa fie valabila returnarea in cazul masinii, cu atat mai mult una sh, si mai ales dupa zile intregi. Va dati seama ce haos ar fi iesit.

Benzinaria de la Parndorf se cheama Jet, insa nu mai e asa ieftina cum era anii trecuti si e jegoasa maxim. Iti sugerez sa intri in Parndorf, in sat, unde este Shell si alt Jet decente, in caz ca vrei si la toaleta.

 

Nu cred sa fie valabila returnarea in cazul masinii, cu atat mai mult una sh, si mai ales dupa zile intregi. Va dati seama ce haos ar fi iesit.

Benzinaria de la Parndorf se cheama Jet, insa nu mai e asa ieftina cum era anii trecuti si e jegoasa maxim. Iti sugerez sa intri in Parndorf, in sat, unde este Shell si alt Jet decente, in caz ca vrei si la toaleta.

 

 

Stiu caz concret de firma care a returnat un camion cumparat second-hand . La firme termenul e de 30 zile . De la un händler din Germania stiu ca se poate si la persoane fizice dar numai daca cumpara de la o firma. Am cumparat acum vreo 2 ani o masina de la el si intre timp gasisem pe un site informatia asta si bineinteles ca am intrebat . Sunt cumparatori care primesc cateva zile masina la proba inainte de a o cumpara , tocmai sa evite astfel de situatii . Ma gandesc ca procedura nu e simpla , dar e bine de stiut ca se poate in cazul in care cineva ajunge intr-o astfel de situatie .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rayn3, esti curajos maxim.....eu am iesit cu 25.000 de euro din tara, cu ceva timp in urma...tot in Germania...fara probleme.

Iti tin pumnii, oricum.

de curand am iesit cu 14.000 la fel...fara probleme.

Si limita e de 10.000 din cate stiu eu

Edited by qwerty84
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Rayn3, esti curajos maxim.....eu am iesit cu 25.000 de euro din tara, cu ceva timp in urma...tot in Germania...fara probleme.

Iti tin pumnii, oricum.

de curand am iesit cu 14.000 la fel...fara probleme.

Si limita e de 10.000 din cate stiu eu

 

Imi dau seama ca tu ai fost si mai curajos daca ai plecat dupa tine cu 25000Euro. Era grav daca te prindeau la vama cu banii aia fara sa-i declari. Am tot citit si chiar asa este din pacate. Plus disconfortul ca se poate intampla ceva pe drum. Nici de solutia mea bazata pe incredere nu-s prea mandru, dar am decis sa mi-o asum in lipsa altor solutii. Am vzt ca pe mobile au rating destul de bun. In fine. Pana la urma s-a oferit sa trimita si pe cineva dupa mine la aeroport, avand in vedere ca mai sunt vreo 80de km si fara vreun tren direct. Trebuia sa schimb vreo 3 trenuri si faceam acest drum in vreo 4 ore.

 

Cel mai groaza imi este de drumul la intoarcere. Imi puteti recomanda vreo pensiune sau orasel pe la mijlocul distantei unde as putea innopta? Nu vreau sa conduc noaptea.

Link to comment
Share on other sites

Fa o oprire in Budapesta, ai de unde alege cazare ;)

L.e. acum am citit ca nu vrei sa conduci noaptea. In cazul asta Passau sau Linz ar fi mai bune, dar cel mai bine astepti sa vezi la ce ora pleci de la dealer si faci o rezervare dupa.

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi dau seama ca tu ai fost si mai curajos daca ai plecat dupa tine cu 25000Euro. Era grav daca te prindeau la vama cu banii aia fara sa-i declari. Am tot citit si chiar asa este din pacate. Plus disconfortul ca se poate intampla ceva pe drum. Nici de solutia mea bazata pe incredere nu-s prea mandru, dar am decis sa mi-o asum in lipsa altor solutii. Am vzt ca pe mobile au rating destul de bun. In fine. Pana la urma s-a oferit sa trimita si pe cineva dupa mine la aeroport, avand in vedere ca mai sunt vreo 80de km si fara vreun tren direct. Trebuia sa schimb vreo 3 trenuri si faceam acest drum in vreo 4 ore.

 

Cel mai groaza imi este de drumul la intoarcere. Imi puteti recomanda vreo pensiune sau orasel pe la mijlocul distantei unde as putea innopta? Nu vreau sa conduc noaptea.

 

De ce sa iti fie groaza aia e partea placuta :)Cu asemenea masina e o placere sa conduci pe distante lungi mai ales te ajuta sa te acomodezi si sa cunosti masina. ia o camera la mijlocul distantei si dormi linistit decat sa dormi pe bancheta. Iti da alta energie sa dormi intrun pat cald.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca pleci devreme din Stuttgart, seara ajungi la Paprika, unde chiar merita sa dormi mai ales ca au mancare de nota zece si camerele sunt f ok.

Sa inteleg ca Paprika este un orasel pe undeva sau vreo pensiune ceva?

 

 

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

suna si fa rezervare din timp la Paprika, de obicei e full mai ales daca prinzi pe weekend, eu nu am gasit loc intr-o vineri seara si am dormit in masina la ei in parcare pentru cateva ore cat sa-mi revin putin. Dar cum au zis si colegii, e foarte ok locatia, poti lasa linistit masina afara, e totul iluminat bine si stai fara griji. Bafta cu noua masina, nu am mai prins link-ul live, banuiesc ca este diesel daca are turbinele schimbate?!
Link to comment
Share on other sites

Ca si sfat iti recomand sa mergi pana simti ca esti obosit si atunci pe moment sa faci rezervare pe booking.com

Eu asa am procedat mereu indiferent unde eram prin europa, e mai practic de cat sa rezervi dinainte nu stiu unde si poate ajungi prea devreme sau intervine ceva si ajungi tarziu. Si da oboseala isi va spune cuvantul, placere de condus la peste 1000km nu exista indiferent de masina si confort. Prin ungaria poti merge linistit cu 149km si nu vei lua amenda, iar pana la 165km vei primi amenda 30000 hu(100e)

Edited by Stormzor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt la autohaus deja. Masina arata bine intr adevar doar ca are un zgomot de lant. Nu tare, dar il poti percepe daca asculti langa roata. Momentan e in reprezentanta pt full check. O sa mai lase la pret, doar ca si asa nu stiu ce sa zic...Stiam de N47, oarecum ma asteptam si la surpriza asta.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Daca e sa ti se rupa lantul...Doamne fereste, se rupe si fara zgomot.

Sa scada din pret, vii acasa si o schimbi daca se aude grav.

Probabil esti foarte incantat si cedezi putin...dar asta se intampla cand nu ai banii in buzunar...si oricum, nu e un motiv de dat inapoi daca masina este in mintile ei.

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Pana la urma am luat-o desi nu mi a picat bine acel zgomot. Voiam sa-mi iau banii si sa plec la un moment dat. Pana la urma m-am uitat f atent la ea, am dus o si la reprezentanta, am mai negociat si am luat-o. Cu exceptia acelui zornait, este impecabila. Primii 300km parcursi au fost o placere. Acel Adaptive Cruise Control este exact ce ai nevoie pe autostrazi. Ah si sa nu uit si de head up display si speed limit ul. Nu credeam ca s asa utile chestiile astea. Cutia schimba bine, lin si fara socuri. Dimineata o iau din loc cu plecare din stuttgart. Pana la urma pe unde i mai bine? Sa merg pe Nuremberg si Passau ori sa continui spre Munchen si Salzburg? Tipul asta mi a spus ca cel mai recomandat este pe Nuremberg, e mai liber drumul. Are cauciucuri de iarna bune, pirelli rsc. Seara faina si merci pt incurajari.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Edited by RaYn3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.