Jump to content

cat ulei consuma 'agregatul' nostru


Recommended Posts

  • 2 months later...
e34,m50,1991,castrol txt ,consum ulei...1l > la 3000km (250.000km,cica are)(mult consuma cred pe la 5-7000ture :blink: )(oricum uleiul cred ca e prea subtire...data viitoare o sa iau un castrol 10w40,cred)

E34 m50 b20,1990,Aral 5w40 1l/7000km,Castrol 10w40 de doua ori am facut schimbul la aprox 12000-14000km in functie de cum se sting becurile la bord si rezultatul a fost acelasi,uleiul era la semnul max pe joja exact cum l-am pus la fiecare schimb.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eu am facut 7000 de km in 10 zile si mi-a luat 1 L(am mers f repede). in general papa cam 1L la 10000 de km. aceleasi remarci as face si eu: cu ulei long life de la bmw nu papa nimik. orisicat gasiti pe net de unde sa luati ulei original bmw mai ieftin. Pretul uleiului original este pe la toate reprezentantele la fel(Ex: long life 04 17euro /L la munchen). Acum am bagat magnatec dar am remuscari.
Link to comment
Share on other sites

Eu am un e39 2,5 diesel. Sincer nu imi consuma ulei.Pun numai castrol magnatec 5w40 diesel.Ar trebuii sa consume ulei mai ales ca masina are 230.000.Dar la 10.000 uleiul si filtrele le schimb.Treaba cat merge un ulei e discutabila deoarece trebuie sa ai in vedere si orele de functionare ale motorului.100 km poti sa ii faci in oras sa zic intr-o3 ore si afara in 1 ora si ceva depinde foarte mult unde folosesti masina mai mult.Daca umblii mai mult in oras il schimbi mai des mai ales dc o si calci.Uleiul singur iti spune cand tre' schimbat,cand isi pierde din calitati se consuma.
Link to comment
Share on other sites

La 10.000 km sa zic maxim 2-300 ml.Nu complectez niciodata de la schimb la schimb

Pe joja e la maxim si nu pot spune ca merg omeneste cu masina

Vara de exemplu bag castrol magnatec 10W40 cu care merg 6000km dupa care il schimb

Sincer nu am treaba cu uleiul.

Link to comment
Share on other sites

Nu bag marmelada.Cand pui un anumit tip de ulei tre sa ai in vedere mai multi factori vechime,nr de km si nu in ultimul rand specificatiile producatorului.Avand in vedere faptul ca masina nu mai e noua,are destui km si uleiul face parte din specificatiile producatorului nu vad de ce nu am specificat pe timp de vara.Masina e e39 525 d.Nu cred ca la un nr asa de mare de km masina mai are chiar asa buna presiune de ulei.Da ulei subtire pt motoare noi,ulei mai gros pt motoare mai uzate.Dc motorul e mai uzat,uleiul subtire bine nu ii prinde.Din cate stiu 10 w40 face parte din specificatia lui e 39 525 d din manualul de utilizare dar cu specificatia numai pt diesel.
Link to comment
Share on other sites

Nu bag marmelada.Cand pui un anumit tip de ulei tre sa ai in vedere mai multi factori vechime,nr de km si nu in ultimul rand specificatiile producatorului.Avand in vedere faptul ca masina nu mai e noua,are destui km si uleiul face parte din specificatiile producatorului nu vad de ce nu am specificat pe timp de vara.Masina e e39 525 d.Nu cred ca la un nr asa de mare de km masina mai are chiar asa buna presiune de ulei.Da ulei subtire pt motoare noi,ulei mai gros pt motoare mai uzate.Dc motorul e mai uzat,uleiul subtire bine nu ii prinde.Din cate stiu 10 w40 face parte din specificatia lui e 39 525 d din manualul de utilizare dar cu specificatia numai pt diesel.

 

pai uita-te daca vrei pe www.castrol.de.. si vezi ca 0w-30 e cel recomandat, apoi 5w-30 si in ultima instanta 5w40... mi se pare foarte gros uleiul care il bagi tu in e39.. poate ar fi bine sa nu asculti tu de mecanicii care baga 10w-40... cu argumentul ca masina are peste 200 k km.... si daca bagi mai subtire o sa consume..

 

Mai bine bagi un ulei mai subtire si dupa cat trebuie sa completezi intre schimb, schimbi pe unu putin mai gros, o sa fi surprins ca nu e nevoie de 10w-40... e foarte gros mai ales iarna.... am putut constata la un vecin.. pana i se incalzeste motoru ii tacane.... dupa ce se incalzeste motoru masina suna extraordinar la relanti..., nu vreau sa te jignesc dar tine cont ca economisesti 50.100 mii la Litru aia vine vreo 700 mii , in total da iti faci uzura la motor, mai ales acuma ca e frig, uleiul e gros, si nu se face ungerea bine...

 

asa ca trage cu ochiu pe www.castrol.de la tools ultima optiune din stanga jos.. si alegi masina si ai sa vezi ca 10w-40 nu o sa gasesti in lista..

Link to comment
Share on other sites

poate ar fi bine sa nu asculti tu de mecanicii care baga 10w-40... cu argumentul ca masina are peste 200 k km....

 

Astea sunt povesti spuse in inghesuiala, in tramvai, nu au nici o legatura cu realitatea.

Link to comment
Share on other sites

pai asta ziceam si eu... ca e prea gros 10w-40.. si in special iarna... e mult prea gros... dar asta e povestea in service-uri... vine mecanicu si spune.. a masina are peste nustiu cati mii de km.. nu mai e ca noua.. are uzura motoru tre ulei mai gros ca altfel consuma... si clientu ii da dreptate.. si baga 10w-40... de obicei uleiul respectiv se gaseste in stoc... ca e "universal"..

 

De ex.. la agip...stiu sigur ca are uleiuri de vascozitate diferita in functie de "clima"

Link to comment
Share on other sites

pai asta ziceam si eu... ca e prea gros 10w-40.. si in special iarna... e mult prea gros... dar asta e povestea in service-uri... vine mecanicu si spune.. a masina are peste nustiu cati mii de km.. nu mai e ca noua.. are uzura motoru tre ulei mai gros ca altfel consuma... si clientu ii da dreptate.. si baga 10w-40... de obicei uleiul respectiv se gaseste in stoc... ca e "universal"..

 

De ex.. la agip...stiu sigur ca are uleiuri de vascozitate diferita in functie de "clima"

 

Stiu ca asta spuneai si tu si am subliniat ca ai dreptate; este drept ca postul meu de mai sus poate fi interpretat, dar numai de un rauvoitor. :blink:

 

Revenind la idee, chiar daca motorul va consuma mai repede un ulei mai subtire, este preferabil sa se foloseasca acesta. Un ulei gros, mai ales pe timp de iarna, mareste uzura deja existenta a pieselor motorului.

Link to comment
Share on other sites

Nu se pare ca nu ai fost atent Lifestyle.Am specificat ca doar vara.In domeniul lubrifiantilor auto am lucrat 2 ani si nu se pune problema ca ma iau dupa vreun mecanic.Eu personal imi cumpar uleiul si tot eu fac schibul.De obicei cand cumperi un ulei nu te uiti la ce tipuri de masina merg ci te uiti constructorul ce da.In primul rand ueiul trebuie sa indeplineasca normele pe care le cere constructorul apoi tre sa si corespunda vascozitatii.Dc recitesti ce am scris mai sus vei vedea ca vara 10w40 iar iarna 5w40.Nu e vb ca folosesc ulei semisintetic deoarece e mai gros si nu consuma ulei,folosesc uleiul semisintetic deoarce vara la temperaturi mai ridicate uleiul se subtiaza ne mai asigurand o ungere buna a motorului.Sa stii ca are relevanta si uzura motoruliu in foarte multe aspecte.Dc citesti manualul de utilizare sau dc mergi pe ce ulei da catalogul dupa tipul masinii vei vedea ce scrie.
Link to comment
Share on other sites

Pai mi se pare normal sa folosesc uleiul recomandat, din moment ce imi da 2 parametri.. vascozitatea la rece si vascozitatea la cald e ok... oricum daca tu zici ca-ti faci schimburile si te pricepi nu are rost sa-ti spun eu ce ulei sa bagi si care iti consuma si care nu.. dar eu personal mai bine completez, decat sa-mi nenorocesc motorul..... daca bag ulei bmw.. sigur nu dau gres..
Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa-ti spun ca am luat Ulei BMW castrol LL04 produs in de.. cu ajutorul unui coleg de forum mai ieftin dec castrol aceeasi vascozitate.. din magazin :blink:, deci nu iau de la reprezentanta... nici eu nu platesc ceva in plus doar ca e cumparat dintr-o parte sau alta.. daca se gaseste altundeva mai ieftin..
Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa-ti spun ca am luat Ulei BMW castrol LL04 produs in de.. cu ajutorul unui coleg de forum mai ieftin dec castrol aceeasi vascozitate.. din magazin :blink:, deci nu iau de la reprezentanta... nici eu nu platesc ceva in plus doar ca e cumparat dintr-o parte sau alta.. daca se gaseste altundeva mai ieftin..
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti spun uleiurile pe care le cumperi de la reprezentantele bmw sunt ulei castrol dar cu eticheta de bmw ca si multe alte produse.De multe ori cumperi firma,calitatea e aceeasi.

 

Uleiurile BMW sunt produse de Castrol, corect. Dar pachetele de aditivi/detergenti/inhibitori etc sunt specifice clientului (BMW). Daca sustii in continuare ca uleiul BMW este Castrol pur, atunci poate imi explici de ce masina consuma ulei Castrol si nu se prea atinge de cel BMW.

 

Pai hai sa-ti spun ca am luat Ulei BMW castrol LL04 produs in de.. cu ajutorul unui coleg de forum mai ieftin dec castrol aceeasi vascozitate.. din magazin :blink:, deci nu iau de la reprezentanta... nici eu nu platesc ceva in plus doar ca e cumparat dintr-o parte sau alta.. daca se gaseste altundeva mai ieftin..

 

Forumul este mai ieftin sau ... colegul? :) Hai sa iti spun ca pe raftul de pe care ti-am cumparat uleiul BMW aveau si Castrol, MAI SCUMP.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Hai ca acum am vazut topicul asta. Te sustin eu 100%. E prima masina la care vad asa ceva, DAR nici a mea nu consuma ulei. Oricum nu suficient sa se vada pe joja. La schimb era maxim, asa e si acum dupa aproape 10 mii km. Nici o diferenta. La fel a fost si la schimbul trecut de ulei, iarna - vara nu conteaza. Ulei BMW cred ca e OW-40.

 

330d - E46

a-ti depasit vreodata in intervalul schimbului de ulei 2500 de rpm? :))

 

vezi poate-ti completeaza prietenii sau sotia cand dormi si tu nu stii. :blink: si eu zic ca toti ceilalti ca BMW-urile consuma ulei.

 

ori nu trec de 2500rpm ori au motorina/benzina in ulei :))))

Edited by hd90ady
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.