Jump to content

Sfat achizitie!


Luv

Recommended Posts

Vreau, cu bune, cu rele, nu conteaza.

La ce probleme sa ma astept de la motoarele pe benzina ?

Prefer benzina, deoarece nu fac multi km pe an, in jur de 15k .

un motor pe benzina este clar mai fiabil ca un disel. un consum de conbustibil minim 12 in oras si asta fara sa bagi piciorul in ea si 7-10 afara in functie de stilul de condus. Primul meu BMW a fost e39 benzina, probleme nu am avut cu el decat minore, o pompa de apa si cam atit la motor(cost 200lei). Masina avea 170.000km parca cand am luato acum are 235.000 fara interventi la motor, consumabile si atit. De 5 ani nu o mai folosesc decat foarte foarte rar. Ca exemplu de costuri eu inainte sa o trag pe dreapta am schimbat telescoape, discuri, placute, rulmenti, bucse si alte tampenii pe la directie si ma costat aprox 10.000 ron. Nu erau neaparat necesare schimburile dar am vrut sa fie in stare perfecta. Mie personal mi se pare mult 6000 pentru un E46, fie el si foarte ingrijit

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

un motor pe benzina este clar mai fiabil ca un disel. un consum de conbustibil minim 12 in oras si asta fara sa bagi piciorul in ea si 7-10 afara in functie de stilul de condus. Primul meu BMW a fost e39 benzina, probleme nu am avut cu el decat minore, o pompa de apa si cam atit la motor(cost 200lei). Masina avea 170.000km parca cand am luato acum are 235.000 fara interventi la motor, consumabile si atit. De 5 ani nu o mai folosesc decat foarte foarte rar. Ca exemplu de costuri eu inainte sa o trag pe dreapta am schimbat telescoape, discuri, placute, rulmenti, bucse si alte tampenii pe la directie si ma costat aprox 10.000 ron. Nu erau neaparat necesare schimburile dar am vrut sa fie in stare perfecta. Mie personal mi se pare mult 6000 pentru un E46, fie el si foarte ingrijit

E90, era masina, scuze ca nu am specificat

Link to comment
Share on other sites

Senzatia de Cocalar,ce este asa greu de inteles?,sigur putin o simti si tu!

eu chiar vorbesc serios, ajuta un coleg mai nestiutor, asa ca mine sa inteleaga senzatia ca ti-o da bmw-ul, ca al naibi daca o simt. De acord ca sunt si cocalari care conduc bmw-uri, daca aia nu au senzatia de cocalar in el, au senzatia ca toti sunt la picioarele lor ei au prioritate, chiar si in fata trenului, nu are rost sa astepte la culoarea rosie, ca doar are bmw negru, mai baga si un cerculet in intersectie.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

un motor pe benzina este clar mai fiabil ca un diEsel. un consum de conMbustibil minim 12 in oras si asta fara sa bagi piciorul in ea si 7-10 afara in functie de stilul de condus. Primul meu BMW a fost e39 benzina, probleme nu am avut cu el decat minore, o pompa de apa si cam atit la motor(cost 200lei). Masina avea 170.000km parca cand am luat-o acum are 235.000 fara interventiI la motor, consumabile si atit. De 5 ani nu o mai folosesc decat foarte foarte rar. Ca exemplu de costuri eu inainte sa o trag pe dreapta am schimbat telescoape, discuri, placute, rulmenti, bucse si alte tampenii pe la directie si m-a costat aprox 10.000 ron. Nu erau neaparat necesare schimburile dar am vrut sa fie in stare perfecta. Mie personal mi se pare mult 6000 pentru un E46, fie el si foarte ingrijit

 

 

mie e 90 diEsel imi ia in oras 10, benzinarul habar nu am cat eaIA. probleme piAna acum 0. CLA-ul care e benzina, chiar acum seara m-am uitat imi indica un consum de 8, tind sa nu il cred

 

sa nu mai zic ca ortografia nu exista in textile tale.

eu zic decat sa pierzi timpul investigand conturile altor colegi, sa mai pui mana pe o carte de gramatica.

topical oricum s-a prabusit...eu cred ca o sa isi ia Mercedes dupa ce a citit aceste pagini.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sa nu mai zic ca ortografia nu exista in textile tale.

eu zic decat sa pierzi timpul investigand conturile altor colegi, sa mai pui mana pe o carte de gramatica.

topical oricum s-a prabusit...eu cred ca o sa isi ia Mercedes dupa ce a citit aceste pagini.

Domnule Alex_wly AKA Pruteanu, cand scriu pe un forum tehnic nu pun mare pret pe ortografie. Dar daca tot analizezi greseli gramaticale, atunci am pretentia ca macar tu sa scri corect cele cateva fraze. PS se pare ca totusi te-ai simtit jignit in legatura cu preferintele tale in materie muzicala.

Link to comment
Share on other sites

Domnule Alex_wly AKA Pruteanu, cand scriu pe un forum tehnic nu pun mare pret pe ortografie. Dar daca tot analizezi greseli gramaticale, atunci am pretentia ca macar tu sa scri corect cele cateva fraze. PS se pare ca totusi te-ai simtit jignit in legatura cu preferintele tale in materie muzicala.

 

 

 

Pana la urma, oriunde ai scrie, e de bun simt sa o faci corect, mai ales ca e pe un forum. Sunt reguli elementare. Daca nu stii, e de inteles ,sunt multi semianalfabeti care poate ca nu au avut acces la scoala gimnaziala, insa sa zici ca o faci deliberat, mi se pare tragicomic. :)))

In fond, ne dor ochii totusi in 2017 din cauza lipsei cratimelor si articularii subsantivelor, cand accesul la informatie este la indemana oricui.

Edited by cavaliere
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

mie e 90 disel imi ia in oras 10, benzinarul habar nu am cat ea. probleme pina acum 0. CLA-ul care e benzina, chiar acum seara m-am uitat imi indica un consum de 8, tind sa nu il cred

e90 318i - 12.5-13 urban

7.5-8 extra mers decent, nu cuminte, nu extrem de agresiv

mediu pe bord dupa ~3000km 50% urban 50% extra - 11.3.

Link to comment
Share on other sites

Salut, doresc si eu niste sfaturi deoarece sunt indecis ce sa-mi achizitionez, BMW E46 318i facelift 143cp vs Mercedes C-Class w203 180 kompressor 143cp!

Intrebarile mele sunt: Care este mai fiabila si sa nu ma astept sa pice din primele zile ceva la ea? Problemele des intalnite la aceste doua modele si cam la ce sa ma astept!

Bugetul meu e de 4000 euro.

 

Raspunsuri la intrebarile tale ca topicul se intinde pe alte treburi..

 

Mai fiabila este oricare in functie de starea tehnica a masinii si noroc.

Problemele des intalnite le gasesti in sectiunea Probleme tehnice seria 3 iar pentru Mercedes le gasesti in forumul propriu.

 

Sa spunem ca la E46 valvetronic cele mai multe motoare au problema consumului de ulei datorita simeringuri,etc - in 70 % din cazuri o sa ai sansa sa intalnesti problema asta. Dar nu e unica. Probabil si Mercedes are " cadourile " lui.

 

La ce sa te astepti ? Nimeni nu are raspunsul acesta.

 

Eu de exemplu am schimbat in 1 an : motor ( ca era terminat), apoi la motorul nou am refacut simeringuri + garnituri ca manca ulei, schimbat vas expansiune, schimbat senzor DSC, schimbat 2 macarale geam, schimbat brate fata, schimbat bucse, schimbat ulei, schimbat antigel, schimbat baterie. Ca a fost rentabil ? Nu. Ca vor mai pica si altele? Probabil. Sau nu.

 

Altii pe de alta parte poate nu au schimbat nici 10 % , de asta spun ca mai tine si de noroc sau ce achizitie faci.

Edited by ghost30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, oriunde ai scrie, e de bun simt sa o faci corect, mai ales ca e pe un forum. Sunt reguli elementare. Daca nu stii, e de inteles ,sunt multi semianalfabeti care poate ca nu au avut acces la scoala gimnaziala, insa sa zici ca o faci deliberat, mi se pare tragicomic. :)))

In fond, ne dor ochii totusi in 2017 din cauza lipsei cratimelor si articularii subsantivelor, cand accesul la informatie este la indemana oricui.

nu intru cu tine in polemici ca observ ca esti doar postaciul de servici. In toate topicurile deschise are un coment de la tine.

 

"Scrii", si nu, nu m-am simtit jignit ;)

Eu am incheiat offtopicul, tu oricum cred ca postezi la "STO"

nu primesc sfaturi de la o persoana care asculta manele, sorry

 

Eu termin aici cu postarile, pentru ca observ ca avem destui frustrati pe forum

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ma indoiesc ca tu in 5 ani n-ai schimbat nimic la un e90, e imposibil... Doar daca l-ai luat nou si sa fie primii lui 70k km, ca altfel nu are cum. Problema nu inseamna neaparat sa fi ramas cu ea in drum, trebuie sa pui la cheltuieli si amortizoare, bucse, brate, ambreiaj etc.
Link to comment
Share on other sites

Masina din semnatura,113k km in prezent, achizitionata in 2012 la aprox 9000 km. Exceptand reviziile, s-au schimbat urmatoarele:

-cate un set de placute frana, nu mai stiu exact daca si un set de discuri

-maner usa sofer (senzorul de la comfort acess a cedat)

-kit accesorii pe la 90k km. Preventiv, mai rezista fara probleme

-simering, furtun intercooler + alt furtun (epurator cred). Vapori de ulei,vechea problema

-racord flexibil esapament

-bateria, iarna asta a cedat definitiv

Exceptand bateria, toate piesele au fost OE, manopera in reprezentanta.

Costuri normale in 4 ani/100k km

Edited by Madutzu25
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ma indoiesc ca tu in 5 ani n-ai schimbat nimic la un e90, e imposibil... Doar daca l-ai luat nou si sa fie primii lui 70k km, ca altfel nu are cum. Problema nu inseamna neaparat sa fi ramas cu ea in drum, trebuie sa pui la cheltuieli si amortizoare, bucse, brate, ambreiaj etc.

am spus ca nu am avut probleme cu el. Am schimbat placute si discuri. Bucse amortizoare brate anbreiaj nu.

Link to comment
Share on other sites

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=240044790&utm_source=sharedAd&utm_medium=android

 

Scrie in anunt ca unu cilindru nu functioneaza, cat ar costa reparatia ?

 

 

Vanzatorul e ceva arab dupa nume .. destul de riscant sa cumperi asa ceva. Daca ai nevoie de alt motor e posibil sa te coste in final cat o masina " intreaga" .

Edited by Lau MQ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.