Jump to content

Sfat achizitie!


Luv

Recommended Posts

Aia prin occident stau in chirie, conform unui studiu peste 50% dintre ei stau in chirie, dar stau in chirie pentru ca un apartament sare de 300k, si atunci calculat fiind i convine sa plateasca 500-700e chirie in care are inclus si utilitatile.

 

Daca tu nu ai casa sa zicem, iti convine sa dai o rata la banca de vreo 150-200 e pe luna pentru un moft si mai dai chirie vreo 200-300, cand poti lejer sa dai un avans de 15-20k la un apartament + o rata de max 300, dar e al tau?

 

 

Pai si cati au 15 20 de k sa dea avans la o casa? Adica ei nu au 10 k sa ia o masina si au 20 sa dea avans la casa? Marea majoritate nu are bani sa dea avans la casa, dau avans 5000 si platesc rate 30 de ani. Asta mi se pare mai trist, nivelul de venituri. IN conditiile astea, eu inteleg pe cei care vor sa mai traiasca si clipa, nu doar sa plateasca rate toata viata si sa se trezeasca la 60 de ani ca au proprietate personala un apartament cu 3 camere in Berceni.

Ca daca e sa o luam asa, orice masina e o pierdere. Decat sa iei o masina de 50 de mii euro, mai bine iei o casa , ar zice unii. Dar uitam sa traim, sa ne facem bucurii etc. Pentru unii acesta e un lux necesar.

 

La fel cum o casa de 500 k euro pentru unii pare inutila. Si sincer exemplul cu vecinii care umbla cu logan si au casa de 500 k euro este sugestiv pentru extreme, iar aia mi se par oarecum niste tampiti. Pai mai am si eu ruda pt care eu sunt ruda saraca, el dormind pe multe milioane de euro, iar omul isi manaca de sub unghii, merge cu un Opel Astra g din 2000, are psihoza celor mai ieftine alimente de la Lidl si daca il vezi zici ca e omul strazii.

Edited by cavaliere
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok ca sa fie on topic. Daca ai 4000 euro pentru masina, cauta o masina de 3000 si tine 1000 pentru eventuale reparatii. Trebuie sa ai un mare noroc sa nimeresti o masina la care sa nu cada nimic

 

Pai si cati au 15 20 de k sa dea avans la o casa? Adica ei nu au 10 k sa ia o masina si au 20 sa dea avans la casa? Marea majoritate nu are bani sa dea avans la casa, dau avans 5000 si platesc rate 30 de ani. Asta mi se pare mai trist, nivelul de venituri. IN conditiile astea, eu inteleg pe cei care vor sa mai traiasca si clipa, nu doar sa plateasca rate toata viata si sa se trezeasca la 60 de ani ca au proprietate personala un apartament cu 3 camere in Berceni.

Ca daca e sa o luam asa, orice masina e o pierdere. Decat sa iei o masina de 50 de mii euro, mai bine iei o casa , ar zice unii. Dar uitam sa traim, sa ne facem bucurii etc. Pentru unii acesta e un lux necesar.

 

La fel cum o casa de 500 k euro pentru unii pare inutila. Si sincer exemplul cu vecinii care umbla cu logan si au casa de 500 k euro este sugestiv pentru extreme, iar aia mi se par oarecum niste tampiti. Pai mai am si eu ruda pt care eu sunt ruda saraca, el dormind pe multe milioane de euro, iar omul isi manaca de sub unghii, merge cu un Opel Astra g din 2000, are psihoza celor mai ieftine alimente de la Lidl si daca il vezi zici ca e omul strazii.

Ce spui tu cu ruda e deja un caz extrem, oarecum o boala. Eu ma refer la un om normal la cap(si nu vreau sa jignesc pe nimeni)

 

Dar daca tu spui ca daca ai avea 50k si nu ai o casa, ai prefera sa dai banii aia pe masina sa traiesti clipa e trist. Cat timp crezi ca traiesti clipa in masina aia de 50K. Cum dormi tu noaptea cand sti ca tot ce ai e masina aia de 50k, si te rogi sa nu o loveasca careva.

 

Sper ca ai glumit cu cei 50k, sper

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alta prostie...ai alocati 4000 pe masina, cauta pe acolo....se considera ca venitul lui e lunar si stabil...deci vor exista bani pt urmatoarele costuri.

Si o masina noua implica cheltuieli in plus.

partial de acord, venit stabil, ok, dar cat e venitul ala stabil? daca ai 1200lei stabil nu te prea ajuta, sau cel putin asa vad eu lucrurile. omul spunea ca nu isi permite impozit de 1000 lei pe an ceea ce inseama cam 80 lei pe luna. Daca cumpara masina de 4000 adica de toti banii e cam nasol de el daca pica ceva. In schimb daca are mai mult de 4000k dar asta e suma care o aloca pentru masina atunci jos palaria baiatul are ceva in cap

Link to comment
Share on other sites

ok ca sa fie on topic. Daca ai 4000 euro pentru masina, cauta o masina de 3000 si tine 1000 pentru eventuale reparatii. Trebuie sa ai un mare noroc sa nimeresti o masina la care sa nu cada nimic

 

 

Ce spui tu cu ruda e deja un caz extrem, oarecum o boala. Eu ma refer la un om normal la cap(si nu vreau sa jignesc pe nimeni)

 

Dar daca tu spui ca daca ai avea 50k si nu ai o casa, ai prefera sa dai banii aia pe masina sa traiesti clipa e trist. Cat timp crezi ca traiesti clipa in masina aia de 50K. Cum dormi tu noaptea cand sti ca tot ce ai e masina aia de 50k, si te rogi sa nu o loveasca careva.

 

Sper ca ai glumit cu cei 50k, sper

 

 

Ma refeream daca ai 50 k pusi deoparte. In fine, vad ca voi sunteti gica contra, nicicum nu e bine. Va doresc bani multi tuturor si investitii prospere dupa bunul plac. Eu inchei postarile aici, cu bafta de o masina decenta initiatorului, ca in 4000 sigur gasesti e46 ok, poate chiar la privat in strainataturi, mai putin hingherit ca astea de pe aici, unde lumea nu isi permite sa le intretina din salarii de maxim 2500 ron. Spor.

Link to comment
Share on other sites

e bine ca i-ai dat tu verde...altfel nu lua.

Alex chiar nu pricepeam ce este in neregula cu tine. Dupa ce am vizionat contul tau de youtube, m-am convins. Cand am vazut si playlistul plin de manele stiam deja 100% care e problema. Pari exact genul de snob de care vorbeam.

 

Imi cer scuze daca te-am insultat, eu ma retrag de pe acest topic.

Link to comment
Share on other sites

Alex chiar nu pricepeam ce este in neregula cu tine. Dupa ce am vizionat contul tau de youtube, m-am convins. Cand am vazut si playlistul plin de manele stiam deja 100% care e problema. Pari exact genul de snob de care vorbeam.

 

Imi cer scuze daca te-am insultat, eu ma retrag de pe acest topic.

:)))) nu ma insulti cu nimic....tu m-ai catalogat dupa un history de pe youtube din urma unei petreceri...eu as putea sa te cataloghez in urma greselilor gramaticale...

Link to comment
Share on other sites

Hai sa te sperii si9 eu putin,bmw e46 320d nfl,cumparat de la o persoana in varsta 63ani,adus in tara la 2 ani de la fabricatie,175000km,rulat in 12ani 100000km,in Romania,persoana cu bani,intretinut la reprezentanta,omul a schimbat,fulie motor,bujii,turbina...etc,toate noi,am cumparato cu 1200 euro si am bagat in ea 2500 euro,cred ca mai am pentru toate mofturile,am schimbat pompa injectie noua 1200euro,kit distibutie 600 euro,discuri frana,placute, senzori250euro,ulei,filtre,filtru epurator150euro+manopera,masina nu e cazan dar chiar daca este veche piesele tot premium sunt,in concluzie am avut masini de la grupul vag,lupo,golf,sharan,logan,dci,mpi,fiat,mult mai ieftine la intretinere dar niciuna nu mi-A oferit senzatia BMW,daca te tine buzunarul nu mai sta pe ganduri.
Link to comment
Share on other sites

linkul nu merge

 

Hai sa te sperii si9 eu putin,bmw e46 320d nfl,cumparat de la o persoana in varsta 63ani,adus in tara la 2 ani de la fabricatie,175000km,rulat in 12ani 100000km,in Romania,persoana cu bani,intretinut la reprezentanta,omul a schimbat,fulie motor,bujii,turbina...etc,toate noi,am cumparato cu 1200 euro si am bagat in ea 2500 euro,cred ca mai am pentru toate mofturile,am schimbat pompa injectie noua 1200euro,kit distibutie 600 euro,discuri frana,placute, senzori250euro,ulei,filtre,filtru epurator150euro+manopera,masina nu e cazan dar chiar daca este veche piesele tot premium sunt,in concluzie am avut masini de la grupul vag,lupo,golf,sharan,logan,dci,mpi,fiat,mult mai ieftine la intretinere dar niciuna nu mi-A oferit senzatia BMW,daca te tine buzunarul nu mai sta pe ganduri.

jur ca nu pot sa va inteleg cand vorbiti de senzatia care ti-o oferta bmw-ul

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi! Ca sa va spun iar, bugetul este de 4000-4500 euro doar pentru achizitie si alt cash pentru schimb de ulei/filtre inclusiv si problemele care sunt enumerate mai sus dar totusi nu voi exclude nici mercedes-ul, din cate am auzit despre mercedes nu prea sunt asa des intalnite problemele cat timp ai grija de el mai ales ca am gasit unul fl cu 4500 euro presupun ca e ok masina acum nu stiu la ce sa ma astept, pana in vara cand voi vrea sa fac aceasta achizitie mai am timp sa ma gandesc si totodata sa fac mai multe test drive-uri cu ambele modele. Edited by Luv
Link to comment
Share on other sites

@costinlogin sincer daca fac 10.000-15.000 km pe an sunt boboc poate chiar mai putin, pana acum am detinut 2 masini si in jur de 2 ani cu ambele am facut doar 8000km dar acum gata vreau o masina pe care sa o tin si care stiu ca imi va placea! Edited by Luv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.