Jump to content

Pe jante de 17 cu 45 talon?


hot

Recommended Posts

Un prieten si-a adus din Germania un 320 D din 2001,cu 105.000.km luat de la neamt de acasa si verificat la kilometraj(asa spune el desi eu nu prea il cred)cu aproape 11.000 euro.mai are de platit la ea taxa de prima inmatriculare(eu zic ca si-a cam luat-o la banii astia,..are totusi xenon,si comenzi pe volan :) )

Intrebarea este in felul urmator.Masina are jante rial de 17 cu cauciucuri de 215 si talon de 45.Isi poate pune pe jantele respective cauciucuri cu talon ceva mai mare fara a avea mari probleme,(in afara de faptul ca sigur nu ii va mai indica viteza corect),intrucat la ce drumuri avem rupe jantele alea si e pacat de ele. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Un prieten si-a adus din Germania un 320 D din 2001,cu 105.000.km luat de la neamt de acasa si verificat la kilometraj(asa spune el desi eu nu prea il cred)cu aproape 11.000 euro.mai are de platit la ea taxa de prima inmatriculare(eu zic ca si-a cam luat-o la banii astia,..are totusi xenon,si comenzi pe volan :) )

Intrebarea este in felul urmator.Masina are jante rial de 17 cu cauciucuri de 215 si talon de 45.Isi poate pune pe jantele respective cauciucuri cu talon ceva mai mare fara a avea mari probleme,(in afara de faptul ca sigur nu ii va mai indica viteza corect),intrucat la ce drumuri avem rupe jantele alea si e pacat de ele. :blink:

243045[/snapback]

poate sa puna max pe 55 zic eu dar va avea tramlining marit , viteyometrul va indica dupa cai verzi ;i nici pt articulatii nu e prea bine, pe 50 cred ca ar fi o varianta de comprommis

Link to comment
Share on other sites

poate sa puna max pe 55 zic eu dar va avea tramlining marit , viteyometrul va indica dupa cai verzi ;i nici pt articulatii nu e prea bine, pe 50 cred ca ar fi o varianta de comprommis

243055[/snapback]

 

Efectul de tramline de care vorbesti apare la cresterea latimii anvelopelor ...care tradus in dimensiunea balonului (care-i de fapt un raport intre inaltimea balonului si latimea anvelopei) insemna micsorarea acestuia...daca vrei sa vezi tramline effect incearca niste 225/45R17....225/35R18...hehehe

De acord insa cu eroarea de kilometraj/vitezometru...si cu efectul asupra articulatiilor...

Link to comment
Share on other sites

Si eu zic sa respecti specificatiile producatorului , daca inca nu ai gasit , pe stapul portierei soferului sunt trecute acolo dimensiunile pentru masina ta. Daca totusi te hotarasti sa nu respecti specificatiile producatorului atunci nici vitezometrul , nici kilometrajul nu-ti vor mai indica corect plus ca risti sa schimbi pivoti si bucse mult mai des , cred ca si stabilitatea masinii se modifica , nu are rost (parerea mea )...alege si tu una din dimensiunile recomandate............
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsurile date.O sa ii spun colegului sa se uite pe stalpul masinii,iar daca nu gaseste nimica acolo va pune un cauciuc cu un balon imediat mai mare cu 5 mm fata de cel actual.

Cat despre pretul masinii ce spuneti,eu i-am spus ca mai bine o lua din tara masina in banii astia si nu mai vedea germania :blink: plus alte cheltuieli pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Pentru diferenta minima fata de standard, astfel incat sa nu afecteze valoare afisata a vitezometrului, merg urmatoarele dimensiuni pe jante de 17:

 

205/50/17 - diferenta de 0.86%

225/45/17 - diferenta de 0.46%

245/40/17 - diferenta de -0.57%

Link to comment
Share on other sites

Un prieten si-a adus din Germania un 320 D din 2001,cu 105.000.km luat de la neamt de acasa si verificat la kilometraj(asa spune el desi eu nu prea il cred)cu aproape 11.000 euro.mai are de platit la ea taxa de prima inmatriculare(eu zic ca si-a cam luat-o la banii astia,..are totusi xenon,si comenzi pe volan :) )

Intrebarea este in felul urmator.Masina are jante rial de 17 cu cauciucuri de 215 si talon de 45.Isi poate pune pe jantele respective cauciucuri cu talon ceva mai mare fara a avea mari probleme,(in afara de faptul ca sigur nu ii va mai indica viteza corect),intrucat la ce drumuri avem rupe jantele alea si e pacat de ele. :blink:

243045[/snapback]

 

vezi aici...calculator automat pentru roti !!!

www.1010tires.com

Link to comment
Share on other sites

Pentru diferenta minima fata de standard, astfel incat sa nu afecteze valoare afisata a vitezometrului, merg urmatoarele dimensiuni pe jante de 17:

 

205/50/17 - diferenta de 0.86%

225/45/17 - diferenta de 0.46%

245/40/17 - diferenta de -0.57%

243313[/snapback]

dar de ce cu 17?! 225/45/17

au am jante de 16 din fabrica si cauciucurile originale masinii..

sa inteleg ca atunci cand imi arata 230km/h ,ca atata poate, nu e corect !?

e mai mult sau mai putin

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.