Jump to content

jante de 18 pe 318i?


QuBBaUFC

Recommended Posts

Salut,am un bmw seria 3 e46 din 2002 318i benzinar , facelift.

Si m-am hotarat sa imi cumpar niste jante din magneziu, ceva sa arate mai frumos.

Asa ca am ales jantele din magneziu, style 135 daca nu ma insel iar detaliile sunt:-zr18

-92W XL

-225/40(vizibile in poze)

O sa va las cateva link-uri de la poze:https://s10.postimg.org/xgjww8jpl/158496963_1_1000x700_genti-bmw-e46-pe-18-de-m-bu.jpg

https://s10.postimg.org/dn7t3j6bt/158496963_3_644x461_genti-bmw-e46-pe-18-de-m-aut.jpg

Toate jantele sunt aceeasi marime .. stiu ca unii pun un fel pe spate si altu pe fata.Eu le pun pe toate la fel.

Intrebarea mea ar fi ... Eu uneori mai fac drumuri pe la tara .. daca as pune 3 persoane in spate si portbagajul plin(plin cu haine,ceva legume,si niste boxe care la un loc cantaresc 20kg) si subwooferul care nici nu il iau in calcul.

Bine .. ce am scris eu sus e conditie extrema ... mai mereu am 1 persoana maxim 2 in spate si portbagajul cum am spus mai sus dar nu plin .. ramane destul loc gol.

Daca ati avut experiente sau stiti despre ce este vorba si ma puteti ajuta .. as fi bucuros sa va aud sfaturile.

Link to comment
Share on other sites

Salut,am un bmw seria 3 e46 din 2002 318i benzinar , facelift.

Si m-am hotarat sa imi cumpar niste jante din magneziu, ceva sa arate mai frumos.

Asa ca am ales jantele din magneziu, style 135 daca nu ma insel iar detaliile sunt:-zr18

-92W XL

-225/40(vizibile in poze)

O sa va las cateva link-uri de la poze:https://s10.postimg.org/xgjww8jpl/158496963_1_1000x700_genti-bmw-e46-pe-18-de-m-bu.jpg

https://s10.postimg.org/dn7t3j6bt/158496963_3_644x461_genti-bmw-e46-pe-18-de-m-aut.jpg

Toate jantele sunt aceeasi marime .. stiu ca unii pun un fel pe spate si altu pe fata.Eu le pun pe toate la fel.

Intrebarea mea ar fi ... Eu uneori mai fac drumuri pe la tara .. daca as pune 3 persoane in spate si portbagajul plin(plin cu haine,ceva legume,si niste boxe care la un loc cantaresc 20kg) si subwooferul care nici nu il iau in calcul.

Bine .. ce am scris eu sus e conditie extrema ... mai mereu am 1 persoana maxim 2 in spate si portbagajul cum am spus mai sus dar nu plin .. ramane destul loc gol.

Daca ati avut experiente sau stiti despre ce este vorba si ma puteti ajuta .. as fi bucuros sa va aud sfaturile.

Dimensiuni diferite de anvelope se pun pe jante de dimensiuni diferite respectiv 8J si 8,5J(din cate stiu jantele astea vin in 2 latimi).

Daca ai trecuta in cartea masinii aceasta dimensiune nu ar trebui sa atinga, daca nu ai trecuta dimensiunea nu cred ca iti poate garanta careva daca atinge sau nu,cel mai sigur este sa le faci o probacu masina incarcata.

Link to comment
Share on other sites

Bun, eu acum am pe masina r15 M+S de 205 de tabla..La directie .. invart volanu cu un deget iar plecarea de pe loc e foarte buna.

Acum .. cum zic ca vreau sa pun pe 18 cu 225/40 toate si fata si spate ... o sa am deficiente la plecarea de pe loc si la directie? Iar in curbe o sa am stabilitate mai buna? Si cu astea pe 15 e buna stabilitatea.

Link to comment
Share on other sites

Da...vreau sa fie agila .. dar o diferenta intre alea de r18 si altele la care as opta de r16 7J x16 ET43 .. cu astea de 16 o sa fie directa aproape ca la cele de 15 pe care le am?

Si diferenta cu altele pe 17 cu 225 45 ... care crede-ti ca ar fi cele mai bune din cele 3.

A .. pai si .. cam cat de greu s-ar misca volanu la directie si la plecarea de pe loc cu cele de 18 spre diferenta de unele pe 16.

Edited by QuBBaUFC
Link to comment
Share on other sites

Intre 205 si 225 nu cred ca vei simti mare diferenta la rotirea volanului.

Asta ziceam si eu .. hai o fi umpic de diferenta dar foarte mica .. cat despre consum ... imi ia 8l/100km acuma .. ce mie daca imi ia inca 0.5-1l.

Link to comment
Share on other sites

O sa iti creasca consumul, o sa iti pice bucse/pivoti/bielete/caseta de directie etc., o sa te coste mult mai mult anvelopele, o sa fie rigida si incomoda. NU recomand jante de 18 pe e36/e46 sub nicio forma. 205/55/16 mi se pare ideal pe motorizarea astea. In trecut am avut 2 masini cu 205 55 16, in prezent am 225 45 17 si de-abia astept sa scap de ele. Asta in conditiile in care merg foarte agresiv cu masina, deci iau in considerare si plusul de aderenta/stabilitate pe care il am cu jante mai mari+ anvelope mai late. Dar tot as alege jante mai mici.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.