Jump to content

F10 525d xDrive


Romulus

Recommended Posts

Sunt satul de carcotasi de astia :getlost: ca daca ai masina de 50k gata nu mai ai treaba cu consumul, ca daca ai bmw audi mercedes la fel.

@Catalin Paraschiv daca nu ar fi si consumul un criteriu in selectia masini am umbla toti ca in SUA cu V8 V12 :twitch:

Ca idee tu daca tot nu te uiti la consum de ce ti-ai luat 2litri si diesel?

Edited by Stormzor
  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e ok abordarea ta, consumul poate fi un indicator ca masina/motorul merge sau nu in parametri. Probabil ca referi ca nu merge nimeni legal/la consum pentru o diferenta de 1l la suta de km. Cat timp consuma intre 5 si 7 in afara si intre 9 si 12 in oras(hai 13 iarna) este in regula, cel putin din punctul meu de vedere. Dar asta nu inseamna ca nu monitorizez consumul, de ceva timp folosesc sprintmonitor si imi place sa vad cum influenteaza temperatura-anotimpul/anvelopele consumul. Sa zici ca nu te intereseaza consumul e o lauda cred (gen ca iti permiti), daca incepe sa consume 20-30 in oras o sa te cam intereseze...si o sa cauti masina de probleme/erori etc..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu zic neaparat in cazul tau, ci asa in general, nu e prima oara cand citesc pe forum ca daca ai bmw nu trebuie sa te intereseze consumul... Totusi daca as avea 50-60 k de euro nu as lua motor 2.0 d ci 3.0 ar fi minim pentru greutatea lui 5, un alt motiv ar mai fi si fiabilitatea si felul cum se aude un motor in 6 cilindri, fie el si diesel...e un motor echilibrat fata de tractorasul 2.0 d.

 

Catalin, de curiozitate, tu ce motor/caroserie ai de spui ca nu te intereseaza consumul?

 

 

PS: alegerea e din din perspectiva unui pasionat, sigur ca sunt oamenii care vor dosr sa epateze si cumpara doar caroseria fara nevoi de performante prea mari.

Edited by chitsro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt satul de carcotasi de astia :getlost: ca daca ai masina de 50k gata nu mai ai treaba cu consumul, ca daca ai bmw audi mercedes la fel.

@Catalin Paraschiv daca nu ar fi si consumul un criteriu in selectia masini am umbla toti ca in SUA cu V8 V12 :twitch:

Ca idee tu daca tot nu te uiti la consum de ce ti-ai luat 2litri si diesel?

Din cauza impozitului. Inainte de F10 am avut A6, 3,0 TDI Quattro-se platesc 500 Euro/an. Mi se pare enorm comparand cu impozitul pt 525

 

Nu zic neaparat in cazul tau, ci asa in general, nu e prima oara cand citesc pe forum ca daca ai bmw nu trebuie sa te intereseze consumul... Totusi daca as avea 50-60 k de euro nu as lua motor 2.0 d ci 3.0 ar fi minim pentru greutatea lui 5, un alt motiv ar mai fi si fiabilitatea si felul cum se aude un motor in 6 cilindri, fie el si diesel...e un motor echilibrat fata de tractorasul 2.0 d.

 

Catalin, de curiozitate, tu ce motor/caroserie ai de spui ca nu te intereseaza consumul?

 

 

PS: alegerea e din din perspectiva unui pasionat, sigur ca sunt oamenii care vor dosr sa epateze si cumpara doar caroseria fara nevoi de performante prea mari.

525 xdrive sedan(l-am vandut astazi). Saptamana viitore imi soseste 528i xdrive

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Imi este teama sa nu cada piata diesel. Pe mobile.de, deja, benzinarele au inceput sa creasca in pret. Acesta este primul motiv. Al doilea motiv este ca o masina pe benzina este mult mai pe placul meu decat un diesel(am avut acum cativa ani o Octavia VRS, benzinar, 200 cp) si mi a placut senzatia de a schimba la 6-7000 rpm. Nu vreau nici sa epatez si nici sa fiu carcotas ;)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...si ai regrete sau inca nu au aparut...?

 

Nu stiu ce sa spun. Cu 650i e pacat sa-l compar. Altfel, nu stiu ce sa spun. Nu suna si nu miroase a diesel. Suspectez ca in interior au facut ceva cu sunetul de motor, ca nu suna a diesel decat de afara, poate chiar sunet fals in boxe. Iar cutia asta de viteze e magnifica in combinatie cu motorul asta diesel. Mie-mi place si pentru cum conduc eu acum e mai mult decat suficient. Dar sincer, nu ma pot pronunta inca dupa asa putini kilometri, cu siguranta nu ma deranjeaza.

 

http://i.imgur.com/kj0EV2k.jpg

http://i.imgur.com/sSr4Muz.jpg

http://i.imgur.com/1APpXHn.jpg

Link to comment
Share on other sites

O fi interiorul outdated dar exteriorul parca "nu are moarte" la 6er-ul asta...e genial...dar viata merge mai departe, prioritatile se schimba si poate fara sa vrem, inconstient sau poate constient incepem sa facem niste compromisuri...de aia si pe mine...benzinar convins parca incepe sa ma bata gandul la un diesel mai cuminte...om trai si om vedea...

 

Inca odata sa o stapanesti sanatos si sa va poarte in concedii multe :).

Link to comment
Share on other sites

Imi este teama sa nu cada piata diesel. Pe mobile.de, deja, benzinarele au inceput sa creasca in pret.

Pe mobile sunt mai scumpe benzinarele pt ca sunt f putine si cu km mai putini, nu din alt motiv. La noi oricum nu au cautare decat dieselul la F10. Deci n ai facut o alegere tocmai buna, asta daca nu cumva iti vinzi masina in Germania.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.