Jump to content

Connected Drive

CatalinP
 Share

Recommended Posts

Deci daca eu am cont pe DE, se poate muta acum pe RO? Cum ?

Ramai pe DE cel putin pana CD RO va avea toate serviciile functionale, nu e nici un avantaj sa fii pe RO, unele servicii nu sunt disponibile functie de regiune, DE are toate serviciile posibile, deci esti OK acolo, singura chestie e feed-ul de stiri in Germana dar nu cred ca stai sa citesti stiri de pe AFP in trafic.

Nu-mi dau seama din afirmatiile facute mai sus...RTTI functioneaza si pentru masini inregistrate pe portalul CD.ro?

RTTI functioneaza pentru toate masinile fabricate dupa 07/2012 daca sunt indeplinite simultan urmatoarele conditii:

- navigatia de pe masina este NBT sau EVO (sau variantele lor business SA606 HU_ENTRYNAV/2);

- masina este echipata din fabrica cu modul telematics TCB sau ATM;

- serviciul RTTI este activ (presupune ca masina este inregistrata pe un cont Connected Drive)***;

- hartile de navigatie sunt minim NEXT 2018-2, EVO 2018-4, sau variantele pentru HU_ENTRYNAV/2;

- ilevel-ul masinii este minim 18-11-5xx pentru masinile cu NBT/HU_ENTRYNAV si 18-05-5xx pentru cele cu EVO/HU_ENTRYNAV2;

*** toate masinile noi care au in optiuni 6AK - Connected Drive Services au 3 ani serviciile gratuite, dupa 3 ani se pot extinde contra cost pe un portal Connected Drive din orice tara din Europa mai putin cele adaugate la sfarsitul lui 2018 printre care si Romania. Pentru Romania, CD Store va fi disponibil pana la sfarsitul lunii Martie 2019 daca nu intervin alte intarzieri.

• Like 4

Observ ca informațiile de traffic flow RTTI sunt vizibile ĂŽn aplicația de mobil Connected Drive (cea din magazinul DE) ĂŽnsĂŁ ele au dispĂŁrut din portalul CD accesibil prin web browser dintr-un PC. Poate cineva sa confirme ca asa stau lucrurile acum?

Din cate ĂŽmi amintesc RTTI era vizibil și ĂŽn portal acum vreun an...

Observ ca informațiile de traffic flow RTTI sunt vizibile în aplicația de mobil Connected Drive (cea din magazinul DE) însă ele au dispărut din portalul CD accesibil prin web browser dintr-un PC. Poate cineva sa confirme ca asa stau lucrurile acum?

Din cate îmi amintesc RTTI era vizibil și în portal acum vreun an...

BMW a schimbat furnizorul de date RTTI, am pus un post acum cateva saptamani aici daca imi amintesc bine.

Asta e si motivul pentru care masinile au nevoie de update de ilevel, in versiunile mai vechi nu exista layerul specific TomTom in ADAS.

Momentan integrarea pe portalul web nu mai este functionala.

RTTI in masina este acum furnizat de TomTom, pe aplicatiile iOS/Android este inca Here dar se va trece in curand la TomTom iar pe portalul web va fi TomTom dar nu este inca integrat si nici prioritar.

Edited by neo_andersson
  • Like 2

La o diagnoza, sau imi dai VIN-ul si vad ilevelul citit ultima data cand ai facut o diagnoza in reteaua de service BMW.

Daca ai facut update de ilevel la un service neautorizat si fara conexiune online cu BMW nu pot vedea ilevelul actual.

Multumesc mult pentru info.

Masina e fabricata in iunie 2018 si nu am facut nicio diagnoza in reteaua BMW, iar de update in service neautorizat nici vorba.

In aceste conditii, inteleg ca numai cu o diagnoza as putea afla acest ilevel.

RTTI functioneaza pentru toate masinile fabricate dupa 07/2012 daca sunt indeplinite simultan urmatoarele conditii:

- navigatia de pe masina este NBT sau EVO (sau variantele lor business SA606 HU_ENTRYNAV/2);

- masina este echipata din fabrica cu modul telematics TCB sau ATM;

- serviciul RTTI este activ (presupune ca masina este inregistrata pe un cont Connected Drive)***;

- hartile de navigatie sunt minim NEXT 2018-2, EVO 2018-4, sau variantele pentru HU_ENTRYNAV/2;

- ilevel-ul masinii este minim 18-11-5xx pentru masinile cu NBT/HU_ENTRYNAV si 18-05-5xx pentru cele cu EVO/HU_ENTRYNAV2;

*** toate masinile noi care au in optiuni 6AK - Connected Drive Services au 3 ani serviciile gratuite, dupa 3 ani se pot extinde contra cost pe un portal Connected Drive din orice tara din Europa mai putin cele adaugate la sfarsitul lui 2018 printre care si Romania. Pentru Romania, CD Store va fi disponibil pana la sfarsitul lunii Martie 2019 daca nu intervin alte intarzieri.

Am 6AK in optiuni, sunt in cei 3 ani de servicii gratuite, am facut update de harti la Bavaria la finele lunii noiembrie, prin urmare ar trebui sa fie o versiune actuala, am cont pe CoonectedDrive...insa la iLevel m-ai pierdut :(

Multumesc mult pentru info.

Masina e fabricata in iunie 2018 si nu am facut nicio diagnoza in reteaua BMW, iar de update in service neautorizat nici vorba.

In aceste conditii, inteleg ca numai cu o diagnoza as putea afla acest ilevel.

Daca masina este fabricata in iunie are probabil ilevel 18-03-5xx deci ai nevoie de un update de ilevel in reteaua BMW.

Pentru a lamuri putin logica acestor ilevel-uri, BMW face 3 update-uri majore anual in martie, iulie si noiembrie si intre ele scoate doar patch-uri functie de necesitati. Nivelul de ilevel este destul de simplu de inteles, 18-07-5xx inseamna ilevel din iulie 2018, ultimele 3 cifre determina daca este un ilevel de baza sau un patch. Nivelul de baza intotdeauna se va termina cu cifra zero de ex 520, dupa care apar patch-urile 521,522, etc.

O masina cu ilevel 18-07-520 inseamna ca ori a fost fabricata in intervalul 15.07.2018 - 15.11.2018, ori a beneficiat de un update la reprezentanta in a doua jumatate a lunii iulie 2018.

• Like 4

Cum zici...Nu ca ar conta prea mult. Folosesc rar navigatia.

Later edit:

Chief, am EVO pe masina...am descarcat acum kit-ul de update din Connected Drive: 2018-4...sa vedem daca incape pe un stick de 32, ca mai mare nu am :(

Edited by Tarabostes

Deci...tot nu am rezolvat cu RTTI...Am facut update de iLevel la BMW Otopeni 18-11-520, harti NBT NEXT 2019-1, cumparat de pe portal UK pe un an RTTI, dar tot nu merge traficul in Bucuresti...Va rog sa ma ajutati ,ce mai pot face in aceasta situatie? Multumesc...