Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Nu stiu ce anume e BAVAUTO, te rog explica-mi.

 

www.bavauto.ro

Disc frana 563lei vs 673

Set placute + senzor uzura 609lei (valueline) vs 1000.92

Lista poate continua, avem colegi de forum care comanda de la bavauto.ro , n-are rost sa puricam toate preturile.

 

@severin31 - au pachet discuri si placute pentru E70, ca idee, pe cand ai nevoie.

 

Noi suntem o forta tocmai prin a aduce la cunostinta celor cu putere executiva problemele, pe care de multe ori nu le aud. Noi suntem un element de echilibru in toata ecuatia asta, client-reprezentanta dar cu siguranta nu aruncand cu noroi si invective, ci prin diplomatie si normalitate.

 

Noi suntem aia care majoritatea iau SH-uri ca atata ne permitem si preturile in reprezentanta sunt umflate maxim, cu tot respectul.

Masina mea a fost cumparata de la ei, degeaba a ajuns la mine ca la preturile astea, nici fostul proprietar nu s-ar duce la reprezentanta.

Edited by Romulus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pretul pieselor originale vandute de baietii astia versus preturile pieselor din reprezentanta.

Ca tot ziceam ca ei vor sa ne ajute, vor sa isi umple buzunarele, s-a intalnit hotul cu prostul.

 

Daca bavauto aduce discul la 563 de lei, de unde soarele atata adaos comercial la reprezentanta?

Manopera mai scumpa decat la un service de cartier am inteles, dar asemenea diferente nu-s de tolerat. Aproape 400 de lei la placutele de frana.

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...]

Noi suntem aia care majoritatea iau SH-uri ca atata ne permitem si preturile in reprezentanta sunt umflate maxim, cu tot respectul.

Masina mea a fost cumparata de la ei, degeaba a ajuns la mine ca la preturile astea, nici fostul proprietar nu s-ar duce la reprezentanta.

 

Probabil ar trebui sa povestesc istorioara cu un Seat Toledo 2006 pe care l-am dus in 4 ateliere, cheltuind in total, 1000 euro fara rezultat si care in sfarsit l-am reparat la reprezentanta Audi/VW/Seat cu 500 euro. Pana nu o patesti, nu crezi. Si sa vezi ce scuze si tampenii am auzit de la atelierele respective...

 

Dupa cum am spus, fiecare cu parerea lui, dar zicala e valabila... Suntem prea saraci sa ne zgarcim. Daca o duceam in reprezentanta de la inceput, eram mai bogat cu 1000 euro, dar nu, m-am zgarcit, ca doar e masina veche.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cerut oferta din mai multe locuri, reprezentanta cel mai scump, apoi alt service tot cu piese originale a iesit destul de maricel pretul. Pana la urma le-am comandat eu si ma descurc.

Rezultatul va fi acelasi, piese OE pe masina.

 

Nu ne zgarcim, dar nici nu poti sa te lasi luat de prost.

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate 'stealership-urile' au adaos nesimtit. Am contactat BMW auto cobalcescu de pe cheiul dambovitei , i-am intrebat cat m-ar costa un schimb de ulei(doar manopera,piesele le aveam eu), raspunsul a fost 250 de lei...Sa fim seriosi este o bataie de joc 250 de lei manopera pentru schimbarea uleiului si celor 4 filtre la un 318d din 2010.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O cunostinta de a mea are un X5 M50d e70. Masina merge foarte bine, este foarte sportiva, consum in oras intre 14-16 litri. Discuri + placute spate schimbate la bmw 1500 sau 1600 de euro, anvelope de vara in jur de 5000 de lei. Parerea lui: "nu merita diferenta de bani intre m50d si 40d"
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am cerut oferta din mai multe locuri, reprezentanta cel mai scump, apoi alt service tot cu piese originale a iesit destul de maricel pretul. Pana la urma le-am comandat eu si ma descurc.

Rezultatul va fi acelasi, piese OE pe masina.

 

Nu ne zgarcim, dar nici nu poti sa te lasi luat de prost.

 

jeezy iti recomand sa verifici si pe AutoKarma pentru piese originale , au preturi de obicei imbatabile. Ai mare dreptate la faza cu zgarceala si prosteala.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ii cunosc pe BAVAUTO, si eu personal nu as avea incredere sa comand piese pentru masina mea de la ei. Stiu ce inseamna o certificare de dealer si service BMW. Poate vand piese corecte, dar pentru 100 lei diferenta la un disc eu unul nu risc. In plus, mi-e mai simplu sa stiu ca si piesele si manopera sunt facute de aceeasi firma, in felul asta evit sa dea vina unii pe altii. In lumea de azi si iPhone a fost copiat, darmite un disc de frana. Dar fiecare face cum crede de cuvinta.
Link to comment
Share on other sites

Probabil ar trebui sa povestesc istorioara cu un Seat Toledo 2006 pe care l-am dus in 4 ateliere, cheltuind in total, 1000 euro fara rezultat si care in sfarsit l-am reparat la reprezentanta Audi/VW/Seat cu 500 euro. Pana nu o patesti, nu crezi. Si sa vezi ce scuze si tampenii am auzit de la atelierele respective...

 

Dupa cum am spus, fiecare cu parerea lui, dar zicala e valabila... Suntem prea saraci sa ne zgarcim. Daca o duceam in reprezentanta de la inceput, eram mai bogat cu 1000 euro, dar nu, m-am zgarcit, ca doar e masina veche.

 

Ai fost la reprezentanta in Baia Mare ?

Link to comment
Share on other sites

Severin, ideea este ca trebuie sa renunti la ceva, acuma zici ca 6 luni e o vesnicie, dupa spui ca ai lua una de 2000 si dupa spui ca o sa ramai cu 2 masini pana o vinzi pe cea ieftina, nu exista castig-castig, daca vrei sa iesi in castig mergi pe pierdere-castig si anume stai fara masina, te chinui putin (in severin nu e prea complicat fara masina sau deloc)decat daca ai drumuri in afara orasului de facut desi nu ai spus.

Daca te grabesti la fel de bine poti sa iei o teapa, atunci nu te mai compatimesc, am stat din luna august pana in ianuarie sa gasesc masina care o am si asta a aparut cu o zi inainte sa o cumpar, restul le stiam toate de pe internet, cu km dati inapoi, cu probleme, cu etc.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2306252595

 

www.bavauto.ro

Disc frana 563lei vs 673

Set placute + senzor uzura 609lei (valueline) vs 1000.92

Lista poate continua, avem colegi de forum care comanda de la bavauto.ro , n-are rost sa puricam toate preturile.

 

@severin31 - au pachet discuri si placute pentru E70, ca idee, pe cand ai nevoie.

 

Ce zi//ci tu sunt diferențe de prețuri pe care le regĂŁsești și ĂŽntre magazinele bune.

N-am cumpĂŁrat niciodatĂŁ de la bavauto, sunt prețuri mai bune, fĂŁrĂŁ costul livrĂŁrii, la magazinele fizice.

O vreme am cumpĂŁrat de la fostul membru Daniel, care, cu timpul, a devenit neserios și nu l-am mai deranjat.

Si Cãtã XXL a fost afectat de sindromul nevânzãrii pe un forum, adicã public sã poate primi comentariile negative.

Cam așa merge piața ĂŽn Ro, ĂŽn general:

1. te-am prins, te-am fript, apoi alt fraier.;

2. merge și așa, mai pe târâș ĂŽnainte.

 

Nu o mai cumpĂŁr pe cea albĂŁ, mĂŁ concentrez pe F15, ĂŽn Germania.

Link to comment
Share on other sites

Nu o mai cumpĂŁr pe cea albĂŁ, mĂŁ concentrez pe F15, ĂŽn Germania.

 

Faci o alegere f buna, E70 nu are nicio legatura cu F15, diferenta intre cele doua este f mare: aspect, suspesie, interior, rafinament, tehnologie la bord)

3.0d este suficient pe F15 si nu se simte deloc submotorizata, cauta scaune comfort neaparat

Link to comment
Share on other sites

Chiar vĂŁzusem marfĂŁ bunĂŁ la ei (Cloppenburg) și mi-au inspirat ĂŽncrederea de a cumpĂŁra pe nevĂŁzute, dar la vremea respectivĂŁ nu eram dispus sĂŁ plusez pânĂŁ la 40.000.

Nici acum nu sunt prea convins cĂŁ F15 meritĂŁ, acum, atâția bani, din partea mea.

 

Este diferențĂŁ ĂŽntre F15 de 2,5 și 3d, 4d?

CĂŁ am fost cam dezamĂŁgit de F15-ele de 2000 cm vizionate.

Link to comment
Share on other sites

Asta e una din dilemele posesorilor de Bmw dupa parerea mea:model nou mai chel sau modelul vechi full.

In cazul de fata dupa ce ai cautat cele mai dotate E70 din tara treci la F15?Esti constient ca un F15 cu dotarile pe care le-ai cautat la E70 trece de 60k nu?

Asa e la majoritatea modelelor BMW in special la seria 3 sau 5.Sunt argumente si pro si contra dar trebuie sa te decizi ce vrei.

Placerea de a conduce nu exista doar la modelul mai nou de Bmw(80% din ele cu optiunile care vin standard).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e una din dilemele posesorilor de Bmw dupa parerea mea:model nou mai chel sau modelul vechi full.

In cazul de fata dupa ce ai cautat cele mai dotate E70 din tara treci la F15?Esti constient ca un F15 cu dotarile pe care le-ai cautat la E70 trece de 60k nu?

Asa e la majoritatea modelelor BMW in special la seria 3 sau 5.Sunt argumente si pro si contra dar trebuie sa te decizi ce vrei.

Placerea de a conduce nu exista doar la modelul mai nou de Bmw(80% din ele cu optiunile care vin standard).

 

Atata doar ca modelul nou este mult mai bun la sasiu, interior, cam tot. Da, sunt misto mai multe dotari, dar mai bine ceva cu mai putine optiuni care oricum se va vinde mai usor peste 3 4 ani cand va vrea sa scape de el.

Link to comment
Share on other sites

Cine va cumpĂŁra peste 3-4 ani X5 de 3000 de cmc, pe ce va da mai degrabĂŁ banii, pe X70 (o vechiturĂŁ) sau pe F15 (ĂŽncĂŁ de actualitate la data respectivĂŁ)?

DacĂŁ pentru E90 am așteptat și cĂŁutam o jumĂŁtate de an pentru cĂŁ deja aveam altĂŁ mașinĂŁ, acum cĂŁ sunt pieton, nu mai sunt dispus sĂŁ aștept mult, mai bine plusez pe ceva mai puțin predispus la probleme, mai puțin rulat, cumpĂŁrat de la cineva/ceva de ĂŽncredere.

Am vãzut câteva interesante În Germania, dar mai trebuie cãutate, sã nu mã pãcãlesc la dotãri.

Link to comment
Share on other sites

Este mai bun dar nu ala la 30...

Ala la 30 nu este mai bun la interior pentru ca are scaunele alea drepte cum sunt pe majoritatea fara ventilatie si unele si fara incalzire.

La sasiu f15 chel nu are adaptive drive sau alte optiuni care ajuta la tinuta de drum.

Repet f15 la 60 este net superior unui e70 dar un F15 chelut la 30 si ceva de mii este egalul unui E70 foarte dotat, doar din prisma pretului.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.