Jump to content

BMW E90 320D


Alex..

Recommended Posts

Daniel, multumesc,la interior momentan am terminat, mai am doar sa colantez/vopsesc trimurile.Toate finantele merg acum catre vopsit si m-pack+ maruntisuri ce mai am pe la mecanica.

 

WIN60, e schimbat termostatul ala cu tot cu garnitura si e in regula,nu curge pe langa el nimic.

post-79409-0-38136800-1511457706_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Antigelul curge pe la un buson de aerisire.Probabil cand mi-a pus termostatul mecanicul a strans prea tare busonul si s-a fisurat conducta.Problema este ca trebuie schimbata conducta cu totul;caut o solutie temporara sa lipesc fisura aia....

 

Am reusit in weekend sa codez airbagurile,am pus si prinderile pentru bancheta.

post-79409-0-18925200-1511971937_thumb.jpg

post-79409-0-95054700-1511971941_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am facut conducta tot mai curgea antigel pe undeva asa ca am dus masina la mecanic..

 

Vestea "buna": e de la garnitura termostatului

 

Vestea proasta: turbina are joc si trebuie reconditionata

 

Ciudat este ca nu da fum mult,se aude ok, trage bine (zic eu).

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am facut conducta tot mai curgea antigel pe undeva asa ca am dus masina la mecanic..

 

Vestea "buna": e de la garnitura termostatului

 

Vestea proasta: turbina are joc si trebuie reconditionata

 

Ciudat este ca nu da fum mult,se aude ok, trage bine (zic eu).

 

 

poxilina nu are cum sa fie buna. Piesele alea se dilata si nu este bine sa lipesti.

Tie iti trebuia o banda elastica. Cam asa ceva : http://www.crumantech.ro/reparatii-reabilitari-conducte/banda-compresie-alfa-tape

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Inca nu am apucat sa ma uit, mecanicul mi-a spus la telefon ca are joc destul de mult.Ulei nu consuma exagerat,undeva la 70ml/1000km dar e posibil ca filtru epurator sa nu fi fost schimbat demult si de acolo sa fie consumul asta + fumul pe care il da atunci cand o accelerez brusc.

Fluiera..normal,sa zic asa, nu este fluieratul ala excesiv cum am mai auzit la turbine defecte.

 

Oare sa o las asa pana in primavara si sa o reconditionez atunci cand fac revizia completa ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut,

Intre timp am facut turbina,revizie si filtru epurator(am pus cel cu decantor).Am schimbat si garnitura de la pompa de vacuum, dadea ceva ulei pe acolo.

Acum masina trage mai bine, liniar pe toata plaja de turatii incepand cu 1.700 turatii si nu mai consuma gram de ulei ( cel putin pana acum).

 

Este vreo modalitate sa verific daca masina mai are DPF-ul fara sa il dau jos? Se innegreste tips-ul,pana acum am dat vina pe turbina pt fumul negru, acum nu mai scoate dar tot se innegreste.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.