Jump to content

Vreau sa imi aiu E36


mario.b

Recommended Posts

Salutare deschid acest topic pentru a va intreba daca stiti ce acte ar trebui sa aiva o masina inmatriculata in germania, daca se poate sa imi puneti si o poza, bineinteles cu datele sterse, ideea e ca trebuie sa plec in seara asta la timisoara sa cumpar o masina si neavand unde sa verific masina (sa fac autentificare) apel la ajutorul vostru. Banuiesc ca santeti pe aici pe forum acre mai aduceti masini din afara si cam stiti ce acte trebuiesc. Daca se poate sa imi spuneti si unde gasesc anul de fabricatie al masinii, pana cand are inspectia valabila. Va multumesc anticipat si ma grabesc la gara.
Link to comment
Share on other sites

Salutare deschid acest topic pentru a va intreba daca stiti ce acte ar trebui sa aiva o masina inmatriculata in germania, daca se poate sa imi puneti si o poza, bineinteles cu datele sterse, ideea e ca trebuie sa plec in seara asta la timisoara sa cumpar o masina si neavand unde sa verific masina (sa fac autentificare) apel la ajutorul vostru. Banuiesc ca santeti pe aici pe forum acre mai aduceti masini din afara si cam stiti ce acte trebuiesc.  Daca se poate sa imi spuneti si unde gasesc anul de fabricatie al masinii, pana cand are inspectia valabila. Va multumesc anticipat si ma grabesc la gara.

245047[/snapback]

 

Pai iti trebuie sa aibe verificare adica TUF (ii o foaie A4) , asigurare (carte verde, oricum in germania numa asa gasesti) valabila , si tie o imputernicire legalizata la notar ! si atunci nu o sa ai nici o problema! bine ar fi sa ai pe cineva in germania ( prieteni , rude) pe cine sa treci masina ! poze din pacate nu am sa iti arat :blink: Sper sa iti fie de folos ce ti-am zis! Succes

Link to comment
Share on other sites

las-o balta prietene ca nu gasesti in tm masina cu numere de germania pe bune, nu mai vb de procuri si chestii din astea ca nu iti da nimeni asa ceva

245876[/snapback]

 

Omul a cerut ajutor si eu am incercat sa ii dau cateva indicatii! si fara suparare cum crezi at ca circula atatea masini cu numere straine in Romania?? nu ma ocup cu asa ceva deci nu stiu prea multe si nimic sigur recunosc :) in schimb stiu persoane care si-au cumparat masini pt uz personal din germania si neavand posibilitatea sa plateasca imensa taxa de inmatriculare,le-au trecut pe niste rude de acolo si si-au facut o imputernicire!! Probabil ca in Romania obtii mai greu asa ceva , in Germania chestia asta nu ii o problema, dar sti cum ii romanul a fost invatat intotdeauna cu greul si de aceea stie sa se descurce :blink:

Link to comment
Share on other sites

Multam frumos pentru indicatii, pana la urma am cumparat masina, am primit la ea Brif mare, Bfrif mic si certificatul de radiere + asigurare, ideea este ca nu mi s-a putu face imputernicire notariala ptntru ca cel de la care am cumparat-o nu avea contract de vanzare cumparare cu persoana de la care a luat masina, in briful mare scrie ca este persoana fizica, XXXX nume, nu centru de masini, nu nimic. O sa pun si eu cateva poze cu masina care am luat-o. Merci incao data pentru timpul acordat
Link to comment
Share on other sites

Multam frumos pentru indicatii, pana la urma am cumparat masina, am primit la ea Brif mare, Bfrif mic si certificatul de radiere + asigurare, ideea este ca nu mi s-a putu face imputernicire notariala ptntru ca cel de la care am cumparat-o nu avea contract de vanzare cumparare cu persoana de la care a luat masina, in briful mare scrie ca este persoana fizica, XXXX nume, nu centru de masini, nu nimic. O sa pun si eu cateva poze cu masina care am luat-o.  Merci incao data pentru timpul acordat

245980[/snapback]

pai daca ti-a dat certificatul de radiere a masinii inseamna ca briful mic e fals,logic nu?ia vezi...brifului mare ai e taiat coltul?ai grija cu politia...ca miroase a dosar penal daca e asa cum spui,bafta

Link to comment
Share on other sites

Multam frumos pentru indicatii, pana la urma am cumparat masina, am primit la ea Brif mare, Bfrif mic si certificatul de radiere + asigurare, ideea este ca nu mi s-a putu face imputernicire notariala ptntru ca cel de la care am cumparat-o nu avea contract de vanzare cumparare cu persoana de la care a luat masina, in briful mare scrie ca este persoana fizica, XXXX nume, nu centru de masini, nu nimic. O sa pun si eu cateva poze cu masina care am luat-o.  Merci incao data pentru timpul acordat

245980[/snapback]

 

ai grija cu masina, si eu am vrut sa imi iau una din timisoara neanmatriculata si m-am razgandit la timp.

99% din ele au acte false.

Nu ai voie sa circuli cu ea, pt ca e radiata de la ei si e caz penal.

Edited by adrian_ilie
Link to comment
Share on other sites

Salutare din nou, revin cu detalii ca am avut un weekend ffff incarcat cu treaba, am curatat la masina mult rau, hai ca nu va mai tin in suspans, masina este un 318is, motor 1800 cc 16 valve caroserie coupe fabricata in 1993, ca dotari geamuri electrice (evident), aglinzi electrice heliomate, fara aer (daca are cineva de vanzare sant interesat dar sa si asigure montaj) sistem de sunet original cel cu statii pe boxe (se aude suuuuuuuper tare frate) si o pereche de jante Borbet pe 16" . O sa atasez in cateva minute si poze, momentan sant la munca. Ca si comsum nici nu zici ca ar fii BMW, de la Timisoara pana in capitala au fost ~620 Km, a consumat in jur de 42-43 litrii, tinand cont ca primii 150Km i am parcurs in aprox 3 ore din cauza lucrarilor in judetul timis :blink: .
Link to comment
Share on other sites

pretu; a fost 2400euroi mai exact 77 mil lei, ideea este ca daca vreau cand vor scade taxele o pot inmatricula, astazi imi vin si numerele in Buc, ca nu lea avut atunci decat pe alea de Tzoll, per total mi se pare super afacere, consumul este miccccc, masina trage f bine, am mica problema cu discurile de frana pe fata, unul dintre ele este ovalizat iar cand pun frana trepideaza rau, si ar mai fii de schimbat un rulment de la fuzeta ca huruie, sau sa incerc sa ii bag vaselina, momentan nu pot pt ca nu am cheie la antifurturile de la roti :) , daca cineva are de vanzare sau spre donatie :blink: mai dau detalii daca e nevoie.
Link to comment
Share on other sites

pretu; a fost 2400euroi mai exact 77 mil lei, ideea este ca daca vreau cand vor scade taxele o pot inmatricula, astazi imi vin si numerele in Buc, ca nu lea avut atunci decat pe alea de Tzoll, per total mi se pare super afacere, consumul este miccccc, masina trage f bine, am mica problema cu discurile de frana pe fata, unul dintre ele este ovalizat iar cand pun frana trepideaza rau, si ar mai fii de schimbat un rulment de la fuzeta ca huruie, sau sa incerc sa ii bag vaselina, momentan nu pot pt ca nu am cheie la antifurturile de la roti  :) , daca cineva are de vanzare sau spre donatie  :blink:  mai dau detalii daca e nevoie.

246417[/snapback]

 

mi se pare cam scumpa 2400E - un e36 din 93 neanmatriculat.

Cand am fost eu prin timisoara, toate l-am gasit pana in 1800E.

Link to comment
Share on other sites

mi se pare cam scumpa 2400E - un e36 din 93 neanmatriculat.

Cand am fost eu prin timisoara, toate l-am gasit pana in 1800E.

246485[/snapback]

prietene, e vb de coupe, care evident e mai scump ca un sedan, in fine, masina ai luat-o de la un prieten de al meu, care a aduso din germania, poate ai observat si tu dar daca nu iti spun eu ca avea toate pasajele la roti mancate de rugina si a fost vopsita ca o caruta, asa la repezeala, aaa si e 92 nu 93 :blink:

Link to comment
Share on other sites

motorul trage f bine din cate am vazut, minusuri are : ceva huruie, cred ca un rulment si merge greu schimbatorul de viteze, in rest ai vazut si tu interiorul arata f bine , nu a fost lovita, oricum ai luat-o bine in banii astia
Link to comment
Share on other sites

prietene, e vb de coupe, care evident e mai scump ca un sedan, in fine, masina ai luat-o de la un prieten de al meu, care a aduso din germania, poate ai observat si tu dar daca nu iti spun eu ca avea toate pasajele la roti mancate de rugina si a fost vopsita ca o caruta, asa la repezeala, aaa si e 92 nu 93 :blink:

247285[/snapback]

 

adevarat ca coupe e mai scumpa ca sedan - dar mie tot scumpa mi se pare tinand cont ca taxa de inmatriculare te rupe :)

Link to comment
Share on other sites

Salut Mario,auzi un e30 cabrio cat e in germania?aicea in ro cam cat pot merge cu nr de germania?eu am o ruda acolo in germania ce a-si putea face ca sa pot circula linistit pe drumurile din romania cu masina cu nr de germania?

247501[/snapback]

 

 

 

Man un cabrio in germanica etse unul normal pana in 1500 euroi, ideea ca daca vrei cu nush ce M optik sau cu motor de 7500 W12 platesti in plus, eu unul ma uitam si eu dupaun cabrio, ideea ca vroiam un 316 chiar sa nu platesc mult la inmatriculare si sa il aduc in tara, daca tu ai rude in germanica este si mai bine, trebuie sa inmatriculeze ei pe numele lor si sa iti faca tie o inputernicire notariala prin care sa ai dreptul deplin de a circula cu ea la noi + in caz de accident sa o poti repara pe baza asigurariii, sa iti dea briful mic si cel mare + asigurarea internationala, ideea este ca la nemti costa muuuult (din ce am auzit si eu) sa tina un neamt masina pe numele lui (una mai veche). Una peste alta merita sa aduci masini din afara sa circuli cu ele la noi in tara (pt ca la noi este multa tigani cu taxele si alte nebunii :blink: ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa o stapanesti sanatos! Si eu mi-am luat exact ce ai tu, 318 is -1993, cu aceleasi dotari, n-are greseala masina, dar stau dupa jegurile astea de guvernanti sa mai scada taxa. Intre timp ma fost la rar cu ea, i-am facut cartea romaneasca.

Si eu as vrea sa-i pun aer.

Link to comment
Share on other sites

Eu momentan mai am de fcut unele repartii la masina, imi huruie pe spate si nu este de la rulmenti, din cate am vazut eu, trebuie sa ma uit la grup sa vad daca mai are ulei, ca acum 2 seri dupa ce am iesit cu ea la "curse" cu niste baieti din fata blocului a inceput sa se auda si mai tare huruitul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.