Jump to content

F10 520D LCI


töffefe

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Incepand de azi am numere provizorii. Am sarbatorit printr-o vizita la spa. Am primit cadou un set de covorase de cauciuc originale si le-am pus.

 

Ma pregatesc sa fac RAR-ul peste 1 luna. ĂncĂŁ nu am montat rotile de vara, si desi ar mai merge un sezon, parca nu m-as prezenta la RAR cu anvelope tocite. Probabil la ĂŽnceputul lunii Aprilie voi lua un set de gume noi. 6d1c6279ca2fbfd1431b20f4c4b2b8a0.jpg 700ec0db10c2f963497ac4ca0e3c7fa7.jpg 80025e9014ad3aeb8790cde0f6ad5f63.jpg

Edited by toffefe
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Am primit un set de oferte orientative pentru ĂŽncheierea unei polite CASCO. Zic ca sunt orientative, deoarece masina nu e inca inmatriculata, abia ii fac RAR-ul pe 12 Aprilie si pe 31 Mai o inmatriculez.

 

Ofertele sunt de la: Allianz, Asirom, Omniasig si Groupama ( aici as primi o reducere daca as monta un dispozitiv de evaluare a stilului de condus).

 

Preturile mi se par cam prea diferite. Parca sunt cam mari diferentele intre asiguratori. La Allianz mi-ar conveni suma asigurata, dar vĂŁd acolo o clauza cum ca in caz de ceva masina nu se repara la dealer, ci intr-un service independent.

 

Cei care aveti experiente cu politele CASCO, ce pĂŁrere aveti? Oare primesc conditii mai bune dupa ce o inmatriculez definitiv?

 

e9eff13b9ef37c231824b65fd135f2d0.jpg226fee5df2e559b6ee48dde74fb3261b.jpg12fbc85f3aa40ecab4dde88ae2bc053e.jpg8926bf19e464004313547f42a278f394.jpg379c8e8c27cc947d22ef145203905ca4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Groupama 900 lei/eveniment Fransiza (200 euro) =9961 lei/an

Generali 100 euro fransiza pentru vandalism, autori necunoscuti= 6.032 lei/an, (12.000 euro suma asigurata totala)

Omniasig fara fransiza/eveniment= 6.700 lei/an, masina asigurata la 13.800 euro.

Asirom 1288 euro, 6.027 lei/an.

 

Cam la toate mi se pare suma asigurata mica, la mine in 2016 cand am platit 5.400 lei groupama full casco fara fransiza, mi-a asigurat 13.500-14.000 (nu mai tin minte exact) si totusi, este un E60.

 

Eu iti recomand Omniasig, ma gandeam ca asa o sa fie suma...la allianz nu se merita, iar la Groupama nu te incurca cu dispozitivul respectiv ca e nasol.

La Omniasig nu ai nici fransiza pe eveniment, daca debifezi de pe contract "conducere alte persoane" la cat scade? Mai conduce altcineva masina?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

stati un pic, ca suma e aberant de mare raportand la valoarea asigurata. 5-5.5%(din valoarea masinii) maxim ar trebui sa fie casco pe an si nicio fransiza.

ok, nu vorbesc de companii cu flote, unde casco este sub 4%, insa orice om de rand ar trebui sa primeasca maxim 5.5%

Link to comment
Share on other sites

Aberant/Neaberant asta e...bine, conteaza si cine face ofertele ca poate sa mai scada lejer 1.000 lei de la fiecare firma de asigurare/ an din sumele respective, dar asta e alta poveste.

Daca ti-as face oferta pe 2-3 asigurari (tot prin cineva) nu stiu sigur daca ar trebui sa vii in Severin pentru poze/semnaturi si asa mai departe, cum ti-am zis, daca vrei sa incerc sa te ajut contacteaza-ma pe privat sa vedem ce putem face.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Masina e 99% condusa de mine, vor fi ocazii cand va conduce prietena. La omniasig ma ingrijoreaza lispa posibilitatii de regres, in rest din ce am pana acum si mie mi se pare cel mai ok la Omniasig.

 

Ofertele le am de la firma de brokeraj al unui prieten bun, sper cumva sa gaseasca dupa inmatriculare o solutie de a-mi face oferta cea mai avantajoasa.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Suma asigurata din ce stiu eu ae pune automat de asigurator...dupa o grila a lor

Suma pusa la tine pt f10 2013 in valoare de 12-13 mii euro mi se pare foarte mica.

Eu am f10 din 2014 si mi au pus 24mii. Iar asigurarea pe tot anul undeva la 1250.

Link to comment
Share on other sites

E foarte mica suma asigurata.

 

Nu te gandi ca Omniasig e cine stie ce asigurare buna, dintre ce ai atasat tu acolo e cea mai buna varianta, dar regula este Allianz-Groupama-Omniasig-Uniqa-Generali-etc, din punct de vedere al ajutorului care ti-l ofera ca si asigurator.

 

Totusi eu cred ca cineva ti-a gresit ceva la asigurare de a iesit suma aia asa mica.

 

Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "lipsa posibilitatii de regres"? Nu inteleg cu ce te intereseaza chestia asta, regresul inseamna ca Omniasig se va indrepta catre cel care te-a lovit pe tine sa-si recupereze pagubele, in cazul cand nu esti tu vinovat.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca te loveste unul cu RCA la Euroins, nu vrei sa astepti 2 luni pana vezi banii. Sper totusi ca dupa ce inmatriculez masina sa se schimbe ofertele. Habar nu am ce algoritm de calcul s-a aplicat, dar in mod normal mi s-a zis ca pana nu am numere definitive, nu putem face polita. Va Ăâşin la curent imediat cum primesc noi oferte dupa inmatriculare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Noutati prea multe nu am, dar trebuie mentionat faptul ca am efectuat RAR-ul saptamana asta. Nu au fost deloc probleme, masina fiind in stare perfecta.

 

Pentru ca a trecut cu brio "examenul" am zis sa o rasplatesc, asa ca m-am inarmat cu cele necesare si am tras o fuga la selfwash.

De cand cu preturile nesimtite practicate de spalatoriile din Iasi, prefer sa o spal eu si garantat iese mai curata. Cea mai horror experienta am avut-o cu fosta masina cand persoana care spala masina avea inele pe mana si o catarama cat China, evident am trimis-o la plimbare si am plecat cu masina nestearsa.

 

Cand merg la self wash nu o spal cu metoda 2 galeti, mai ales ca merg f des si nu se depune strat gros de mizerie. Dar din cand in cand cred voi folosi si aceasta metoda, mai ales ca am toate cele necesare.

 

Am folosit urmatoarele produse in ordine:

- BILBERRY Wheel Cleaner pentru jante, agitat cu o perie Vikan

- SONAX InseketenStar pentru curatat insectele

- apoi intr-un pulverizator am facut o dilutie de spuma activa Magifoam Autobrite, pe care am aplicat-o pe toatĂŁ suprafata masinii cu atentie deosebita in partea de jos

- apoi au urmat vreo 15 minute de spalare la selfwash, cu spuma, ceara, clatire

- a urmat Ăâ˘tergerea cu un prosop cu microfibre pentru partea superioara si o lavetĂŁ cu microfibre pentru partea inferioara ( in ideea de a nu plimba mizeria pe caroserie)

- la interior am folosit SHELL EasyClean pentru tot ce inseamna plastice

- praful l-am sters cu o laveta uscata si apoi l-am aspirat ajutandu-ma si de un penson de la ValetPro

- geamurile la interior au fost curatate cu solutia BMW PureCare cu miros de Grapefruit

- la exterior geamurile au fost sterse cu solutie normala de geamuri...good old Nufarul ;))

- tapiteria am curatat-o cu lavete pentru piele auto, urmand sa-i fac o curatare si hidratare cu solutia de la BMW in curand

 

Zic eu ca a iesit destul de bine, daca o spal o data pe saptamana in felul asta nu apuca sa se depuna multa mizerie. Cel mai important pentru mine a fost sa vad ca in urma stergerii lavetele au ramas curate.

 

Mai studiez domeniul sa vad ce as putea folosi pentru o decontaminare rapida, ceva mai usor de aplicat decat argila si care sa nu necesite corectie dupa. Vreau sa o dau cu ceara, dar trebuie neaparat o decontaminare! Vreo recomandare?

 

50a3ce90a55878856d88c9bce321edc1.jpg8860919b5174577394e2f5b76d36dbe7.jpg41d4d91cc47295ac4e9e1dfd36070f29.jpg6005fcd4fc7ddd59c8c9cf8d0000e49b.jpg3fd024295c4144e7dd05117a57239e22.jpg87ac8d087da21df73d0f0ce8edf3a217.jpg9e0f4500044e5aaa4ec67a8ddab584bb.jpgb2c9405245df17c4ab2129d0ce6b335e.jpge83dd609cdf60411edadb6667bb2e7de.jpg4bc138fe8cae20407600c545277ef6d0.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Chiar ii aloci mult timp, eu din pacate nu mai am timp pt ea de cand s-a nascut juniorul. Totusi nu pot sa uit complet de "luxemburgheza", asa ca poate ceva mai rar decat in trecut, tot o curat. Observ ca folosesti ceva solutii la curatare, iar pe mine m-ar interesa ceva solutie pt curatrare mochetelor de velours, mai ales ca la mine interiorul este tot pe bej. Ai putea sa-mi recomanzi ceva? In momentul de fata folosesc Bio Carpet, un pulverizator pt mochete folosit la uzul casnic. Merci.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Scuze de raspunsul super-mega-intarziat. Da, incerc sa-mi mai fac timp, dar sunt constient ca la un moment dat va trece pe un loc inferior :D

 

Cat despre curatarea mochetelor, nu am o substanta pe care o pot recomanda. La fosta am avut la fel interior crem si iti zic sigur ca fara aspirator care sa traga si lichide, nu faci nicio treaba orice substanta ai folosi. Cred ca 70% e aspiratorul si 30% substanta. Oricum bio carpet e un produs foarte bun, deci ar trebui sa fie ok.

 

Ca mod de folosire poti incerca ceva de genul:

-amesteci apa cu biocarpet/vanish pana obtii o spuma consistenta.

-cu o perie de covoare mai fina intinzi spuma pe mocheta si freci in functie de cat de murdara e

-lasi sa actioneze putin si apoi aspiri f bine

 

In mod normal ar trebui sa ramana curata mocheta la final. Sa ai grija sa nu uzi excesiv, fiindca mai ai cabluri/module sub mocheta.

 

La fosta masina am facut singur operatiunea asta, dar la actuala cred ca o voi duce la un tip specializat pe detailing interior, fiindca nu mai pot intra in curtea gradinii unde aveam curent/spatiu de manevra ( si-a pus un vecin niste tabla de acoperis pe rampa de intrare si a blocat-o, desi gradina e a noastra :| ).

 

Vezi ca sunt si detergenti dedicati gen PULIMAX, ar trebui sa faci treaba buna cu el. La fosta masina am avut niste cola varsata de propietarul anterior si la o spalatorile au dat baietii cu PULIMAX si apoi au tras cu aspiratorul, a iesit f bine, nu se mai cunostea deloc.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Luna viitoare ii fac CASCO si am primit o noua oferta de la alt broker.

 

Ce Ăâ˘tiĂâşi de GRAWE? Au pret foarte bun, cel puĂâşin mie mi se pare preĂâşul corect. ĂËmecheria e ca au franĂâ˘iza de 10% la dauna totala.

 

24788fc1a0c84f94009bd7e1cd72d6a7.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.