Jump to content

F10 520D LCI


töffefe

Recommended Posts

Salutare,

 

A venit in sfarsit momentul upgrade-ului, de la E39 la F10 ( forĂâşat un pic de imprejurari ( https://r.tapatalk.com/shareLink?share_type=t&share_fid=41573&share_tid=169499&url=http%3A%2F%2Fwww%2Ebmwclub%2Ero%2Fforums%2Findex%2Ephp%3F%2Ftopic%2F169499-E39-520D-EE ).

 

Long story short, dupa ce masina mi-a fost distrusa de un betiv, am ĂŽnceput sa-mi pun problema urmĂŁtoarei masini. Nu am luat in considerare sa schimb marca. Initial am cautat tot un E39, dar am mai ascultat si alte pĂŁreri si am zis ca merita sa iau ceva mai nou. M-am gandit ca mi-ar plĂŁcea un F10, neaparat euro 6, LCI, xenon, senzori parcare fata/spate, scaune sport, sistem hi-fi, culoarea neagra, km sub 150k. Am primit cateva oferte de masini ce se vindeau la licitatie, dar niciuna nu-mi vorbea sau pana la finalul licitatiei creĂâ˘tea pretul prea mult.

 

Am luat problema in mainile mele si am dat peste un anunt pus de un dealer BMW, undeva la sud de Munchen. Masina ĂŽndeplinea cam toate criteriile mele. Am sunat imediat, iar in 2 zile deja semnasem un pre-contract si dĂŁdusem un avans pt a o rezerva.

 

Masina in cauza e un F10 520d LCI, Euro 6, cu garanĂâşie 1 an in reĂâşeaua BMW, 1 an de pachet service gratuit. Are istoric full in reĂâşeaua BMW. Am primit un set nou nout de roti complete de iarna, iar cele de vara in portbagaj. I-au schimbat discurile si plĂŁcuĂâşele pe fata si i-au facut si o revizie, inainte sa mi-o predea. Joi am plecat dupa ea si Duminica am ajuns inapoi :)

 

 

Type 5C31

Model 520d

Market Europe

Development Code F10 (MUE)

Chassis Sedan

Steering left

Doors 4

Engine N47T

Displacement 2.00 l

Power 135 kW

Drivetrain Rear-Wheel Drive

Transmission automatic

Color Schwarz 2 - 668

Upholstery Leder Dakota/schwarz - LCSW

Production Plant Dingolfing

Production Date 2013-10-11

 

Standard Equipment

1CC Automatic Start/stop Function Auto Start Stop Funktion

1CD Brake Energy Regeneration Brake Energy Regeneration

2K1 Alloy Wheels V-spoke 236 Lm Raeder V-speiche 236

4U2 Driving Experience Control Incl. Ec Fahrerlebnisschalter Inkl. Eco Pro

548 Speedometer With Kilometer Reading Kilometertacho

6NH Hands-free Facility W. Usb Interfac Freisprechein. M. Usb-schnittstelle

851 Language Version German Sprachversion Deutsch

 

 

Options

1CA Selection Cop Relevant Vehicles Selektion Cop Relevanter Fahrzeuge

1CB Co2 Content Co2 Umfang

230 Eu Specific Additional Equipment Eu Spezifische Zusatzumfaenge

255 Sports Leather Steering Wheel Sport-lederlenkrad

320 Model Designation, Deletion Modellschriftzug Entfall

4B9 Int.trim Finishers Alum.high Finish Int.leiste Aluminium Feinschliff

4UR Ambient Light Ambientes Licht

423 Floor Mats, Velour Fussmatten In Velours

428 Warning Triangle Warndreieck

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d Innenspiegel,automatisch Abblendend

481 Sport Seats F Driver/front Passenger Sportsitze Fuer Fahrer/beifahrer

488 Lumbar Support Driver/front Passenger Lordosenstuetze Fahrer/beifahrer

494 Seat Heating F Driver/front Passenger Sitzheizung Fuer Fahrer/beifahrer

5A1 Led-fog Lights Led-nebelscheinwerfer

502 Headlight Washer System Scheinwerfer-waschanlage

508 Park Distance Control (pdc) Park Distance Control (pdc)

534 Automatic Air Conditioning Klimaautomatik

575 Additional 12v Power Socket Zusaetzliche 12-v-steckdose

6AC Intelligent Emergency Call Intelligenter Notruf

6AE Teleservices Teleservices

6VB Control Infotainment Steuerung Infotainment

606 Navigation System Business Navigationssystem Business

676 Hifi Loudspeaker System Hifi Lautsprechersystem

698 Area-code 2 Area-code 2

761 Individual Sun Protection Glazing Individual Sonnenschutzverglasung

775 Individual Roof-lining Anthracite Individual Dachhimmel Anthrazit

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months Oelwartungsint. 30.000km/24monate

8TF Active Protection For Pedestrians Aktiver Fussgaengerschutz.

8V1 Ncap Label Hinweisschild Ncap

801 Germany Version Deutschland-ausfuehrung

879 German / On-board Documentation Deutsch / Bordliteratur

9BD Businesspackage Businesspackage

 

 

Sunt foarte ĂŽncântat de cum se conduce. DotĂŁrile imi sunt suficiente deocamdata. Km la data achiziĂâşiei: 150460. Am cĂŁutat in mod special ca motorul sa fie dupa Martie 2013, sa prind distribuĂâşia updatata cu patinele alea cauciucate si lanĂâşul mai gros.

 

4825774d701f2fe597432c74cfbe008f.jpg8bc991bdc2f1b227f203b4a022926534.jpg98f3f6864cef32f0b51d6a8b39312043.jpg5163241516eeb7d53b73a9e19b1ecab8.jpg92597d2dee6747a49bcb8d5b8126ec26.jpgpost-54989-15196736027357_thumb.jpg70199b491406b042cf645ac62fca2463.jpg

  • Like 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

 

Comparativ cu E39, pot sa zic ca F10 e MARE, inca nu m-am obisnuit cu dimensiunile si o sa treaca ceva pana atunci. Directia la E39 parca oferea un plus de feed-back, dar m-am obisnuit destul de repede cu cea de pe F10.

 

E39-ul era foarte ĂŽngrijit, dar dotĂŁrile era slabe chiar si pentru anul 2003, asa ca pentru mine e un pas foarte mare.

 

Plusuri:

- motorul mi se pare foarte rafinat. Nu exista grad de comparaĂâşie cu vechiul M47 de 136 CP. Chiar si in treapta a 4-a la deal trage fara efort.

-scaunele sport sunt foarte comode si oferĂŁ suport bun.

-volanul sport se simte foarte bine

-imi place ca pot sa trec suspensia in modul SPORT si masina devine mai precisa in curbe

-portbagajul e imens fata de ce aveam pe E39

-sistemul HiFi nici nu poate fi comparat cu sistemul standard de pe E39, in sfarsit am si eu bass

-farurile bi-xenon imi plac foarte mult, se stie ca E39 are in general o problema cu iluminarea

-schimbĂŁtorul e precis, la E39 tot timpul trebuia sa caut eu vitezele( o problema comuna la acest model)

-izolarea fonica

-franele tin parca mai bine, imi dau o senzaĂâşie de siguranĂâşa.

-mai putin body roll in curbe

 

Minusuri:

-bordul prea gros, cred ca au cam exagerat

-portierele par foarte usoare in comparatie cu cele de pe E39, tot timpul am impresia ca nu le-am inchis bine

-frana electrica, nu stiu daca e un minus, dar m-am saturat sa trag in aer frana de mana si apoi sa-mi dau seama ca nu mai exista un levier ci doar un buton. -nu mai am incalzire auxiliara stationara, cred ca este singurul lucru pe care il regret cu adevarat. Per total diferenta e foarte mare in favoarea masinii moderne, parca regret un pic ca nu am trecut mai devreme la F10. Trebuia sa fi vândut E39 cand era funcĂâşional si puteam lua mai mulĂâşi bani pe el. A fost o masina foarte ĂŽngrijitĂŁ, dar lunar aveam ceva de facut la ea. Si eu eram maniac, dar tot timpul aparea câte o mica problema.

 

Planuri pe viitor nu am setat deocamdata. Vreau sa o inmatriculez, sa-i fac CASCO, sa iau niste Covorase de cauciuc originale si o tavita de portbagaj.

 

Deocamdata mi-am facut abonament la parcarea subterana a unui centru comercial, aflat aproape de blocul meu. Am ajuns sa fiu paranoia, peste tot vad betivi gata sa imi dea dauna totala :))

 

Oricum cat e frig si nu am CASCO, prefer sa o tin acolo, fac cam 4 min pe jos pana acolo. Macar nu mai curat masina de zĂŁpada dimineata.

Edited by toffefe
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da, iti recomand sa faci, asa am facut si eu cum am luat masina (fosta masina, la fel facuta dauna totala de unu care a adormit la volan) si am avut o panica..l-am tinut 2 ani, anul acesta fac pauza si vreau sa il refac inainte de 2019.

 

Iti recomand sa ceri oferte la Omniasig/Groupama/Allianz-Tiriac, depinde de tine ce fel de casco vrei, dar iti recomand cu fransiza 100-200 euro pe eveniment ca sa te ajunga mai putin casco.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Generalii nu, au oferte de rahat! Lucrez cu toti, in principiu daca iti ofera careva un pret mic, uita-te atent la contract si vezi de ce iti ofer acel pret, deoarece este posibil sa ai o fransiza de 15-30% in caz de dauna totala, este posibil sa ai fransiza daca gasesti masina vandalizata in parcari, este posibil sa ti se mareasca fransiza cu fiecare eveniment si multe alte chestii...trebuie sa vorbesti clar cu ei de la inceput toate aspectele, intrebi orice iti vine in minte si sa iti arate negru pe alb pe contract.

Conteaza si la cat iti evalueaza masina.

De exemplu urmatorul casco care o sa-l fac, o sa fie cel mai simplu Casco, adica sa acopere doar daca fac eu accident si este vina mea, cu fransiza mare 200-300 euro, ca sa nu fie mult pe an, gandeste-te si la varianta asta, este posibil sa iti ofere un 1500-2000 euro /an pe full casco cu fransiza sau fara.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

MulĂâşumesc! Da, am condus un F30 automat al unui prieten, inainte de achiziĂâşie. Pot sa zic ca e cea mai buna cutie automata din câte am condus, dar eram setat cam 70% pe manuala si 30% pe automata. Ofertele primite cu maĂâ˘ini la licitaĂâşie era majoritatea automate, chiar masina pentru care am licitat cel mai mult era automata, dar dupa ce am pierdut licitaĂâşia si am gĂŁsit-o pe asta nu am mai stat pe ganduri.
Link to comment
Share on other sites

Depinde mult, dar daca faci full casco chiar si cu fransiza cu 4 rate pe an cu masina evaluata corect, pretul bun ar fi undeva la 1000-1300 euro, iar pretul mare, dar foarte posibil undeva la 1700-2000 euro. Tu prima oara cere oferte la mai multi asiguratori, de preferat la ce ti-am spus mai sus si sa-ti de-a si cu fransiza si fara si fara vandalism si cu si toate informatiile sa poti compara si daca e, pune-le aici pe forum si incercam sa te ajutam cu o parere. Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad in lista de optiuni a masinii tale optiunea EDC, drept urmare nu poti seta comportamentul suspensiei.

Cred ca este doar un efect placebo.

 

Ma refer la butonul de langa schimbator care comuta intre Sport-Comfort-EcoPro. Cand mut pe sport se simte un mic soc, ca si cum s-ar intari amortizoarele. Sper sa nu fie doar o impresie ;))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

 

Daca ai modul COMFORT+ atunci ai si suspensie adaptiva.

Butonul acela e standard la F10, schimba intre modurile de condus; fara EDC schimba doar raspunsul acceleratiei si al directiei (si al cutiei, in caz ca aveai automata): in modul SPORT directia devine ceva mai rigida iar pedala de acceleratie reactioneaza mai rapid.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Daca nu apare mentionat EDC in lista cu optionale, atunci suspensia nu este adaptiva. Poti sa ai acel buton pt Comfort/Sport/Sport+/Eco Pro, doar ca suspensiile nu se modifica, ci doar directia si motorul. S-o stapanesti sanatos, desi eu nu prea concep un F10 fara cutie automata si fara navigatia mare(aici e discutabil si tine mai mult de aspect/design decat functionalite)
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.