Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

cu......coceni ca stau la tara :)

tocmai i-am pus 52 de litri , pus kilometrajul la 0 si amu asteptam cei 7-800 de km sa vedem ce consum scot ...

ca informatie BC-ul dupa plin facut imi arata 1152 km !

 

banuiesc ca cei 52 de litri inseamna ca ai bagat "pana-n buza", nu?

Link to comment
Share on other sites

Intre 2 plinuri poate sa fie o diferenta de 1L. La calculul de consum facut la 500km, aceasta diferenta intre plinuri, poate sa ne insele. In loc de 7,2 % iti poate iesi din calcul 7 % !!!

 

Iar daca conduci acel 320D cu gandul la consum mic...nu ai facut nimic !!! Nu este concurs de ''cine poate sa scoata cel mai mic consum''.

Link to comment
Share on other sites

Rares- da, pina in buza

Jacobs, nu conduc masina cu gindul la consum mic, doar e un 320 d ce dreaqu consum sa mai scot

repet, consumul respectiv nu e o referinta.....a fost scos pe o portiune de drum , pe o anumita distanta......mai tirziu va pun ceva poze pt ca amu am venit din cursa si tre sa bag ceva somn

ps: cred ca de la trailer mi se trage si stilul de condus.....ECONOMIC :) :lol: :lol:

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

intr-un reply anterior ma refeream la ce imi arata mie BC-ul la consum :

in loc sa imi puna sa zicem 6 l / 100 km el imi pune citi km voi face cu un litru.....se poate schimba !? sau tre bagat PC-ul !?!?

mai jos va pun o poza ....

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Am raspuns - ti apasat 2-3 sec butonul de pe maneta din stanga. Daca era poza de ansamblu iti puneam si sageata;

 

Se mai poate si din navigatie - dar nu e nevoie neaparat.

 

daca era asa nu mai intrebam......daca tin apasat 2-3 secunde se pune la 0 dar ramine acelasi afisaj x km/ litru

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

intr-un reply anterior ma refeream la ce imi arata mie BC-ul la consum :

in loc sa imi puna sa zicem 6 l / 100 km el imi pune citi km voi face cu un litru.....se poate schimba !? sau tre bagat PC-ul !?!?

mai jos va pun o poza ....

 

 

Interesant! E prima data cand vat un BC care afiseaza asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

la cei cu navi mare se schimba foarte usor de la setari

in cazul tau (banuiesc ca nu ai) trebuie pus pe calculator sau posibil sa existe o combinatie de butoane de pe la cass dar cred ca este destul de complicat

 

navi nu am......stiu ca am si optiunea pe care o vreau ( daca bate soarele in bord se vede si acel afisaj L/100 km ).......am intrebat si la reprezentanta unde fac reviziile si habar nu au :lol: :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

la cei cu navi mare se schimba foarte usor de la setari

in cazul tau (banuiesc ca nu ai) trebuie pus pe calculator sau posibil sa existe o combinatie de butoane de pe la cass dar cred ca este destul de complicat

 

navi nu am......stiu ca am si optiunea pe care o vreau ( daca bate soarele in bord se vede si acel afisaj L/100 km ).......am intrebat si la reprezentanta unde fac reviziile si habar nu au :lol: :lol: :)

 

 

Cauta topicul cu mici secrete BMW. E acolo o pagina cu submeniurile din BC. Poate gasesti ceva pe acolo.

 

Incearca aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...hl=mici+secrete

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Referitor la eroarea BC am verificat sa vad daca consumul mediu e eronat:

 

Un rezervor de 60l (verificat cu metoda "plin-plin")- am parcurs 850km cu 400 km in oras facuti si restul exterior am avut pe BC- 7l/100km - calcutat iese tot acolo 60/850= 7.0588l/100km deci eroarea mi se pare acceptabila.

 

Sa zicem ca la pompa se poate gresi cu cu litru in plus sau in minus sau chiar 2 dar eroarea si in cazul asta tot acceptabila mi se pare. 62/850= 7.294 l/100km

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

revin cu amanunte....azi am alimentat din nou......km parcursi 733 , au intrat 47,42 litri.......mie mi-a iesit un consum de 6,54/ 100km

in urmatoarele conditii :30 % oras si 70 % autostrada...... mai jos sunt pozele......o sa fac o proba peste ceva timp ( scurt) doar autostrada vreo 5-600 km sa vedem ce consum scot....

post-28912-1255164921_thumb.jpg

post-28912-1255164966_thumb.jpg

post-28912-1255165003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Referitor la eroarea BC am verificat sa vad daca consumul mediu e eronat:

 

Un rezervor de 60l (verificat cu metoda "plin-plin")- am parcurs 850km cu 400 km in oras facuti si restul exterior am avut pe BC- 7l/100km - calcutat iese tot acolo 60/850= 7.0588l/100km deci eroarea mi se pare acceptabila.

 

Sa zicem ca la pompa se poate gresi cu cu litru in plus sau in minus sau chiar 2 dar eroarea si in cazul asta tot acceptabila mi se pare. 62/850= 7.294 l/100km

 

nu stiu unde ai gresit ! ori ai uitat ca rezervorul are 63L, ori ai alimentat in mers :)

 

deci mai exact cum ai facut ? NU spun despre consum ca e mare sau mic, chiar imi pare de bun simt :lol:

Link to comment
Share on other sites

Referitor la eroarea BC am verificat sa vad daca consumul mediu e eronat:

 

Un rezervor de 60l (verificat cu metoda "plin-plin")- am parcurs 850km cu 400 km in oras facuti si restul exterior am avut pe BC- 7l/100km - calcutat iese tot acolo 60/850= 7.0588l/100km deci eroarea mi se pare acceptabila.

 

Sa zicem ca la pompa se poate gresi cu cu litru in plus sau in minus sau chiar 2 dar eroarea si in cazul asta tot acceptabila mi se pare. 62/850= 7.294 l/100km

 

nu stiu unde ai gresit ! ori ai uitat ca rezervorul are 63L, ori ai alimentat in mers :)

 

deci mai exact cum ai facut ? NU spun despre consum ca e mare sau mic, chiar imi pare de bun simt :lol:

 

Pai nu stiu unde ai vazut tu ca am scris alimentat cu 63 de litri.

 

Da 63 de litri are rezervorul. Dar eu la pompa am facut plinul dupa 850 km am facut iar plinul si mi-au intrat 60 de litri in rezervor.

Link to comment
Share on other sites

Am venit acum de la un drum de vreo 400 km si am consum 7.90. Mi se pare super tare avand in vedere ca i-am dat depasiri cu 5000 de ture la greu. Nu mai zic ca am fost 4 in masina + portbagajul plin-ochi. :)

 

 

E vorba de motorul de 2.0 litri sau cel ce 1.9 litri?

Nu a consumat deloc mult!

Link to comment
Share on other sites

Am venit acum de la un drum de vreo 400 km si am consum 7.90. Mi se pare super tare avand in vedere ca i-am dat depasiri cu 5000 de ture la greu. Nu mai zic ca am fost 4 in masina + portbagajul plin-ochi. :)

 

E vorba de motorul de 2.0 litri sau cel ce 1.9 litri?

Nu a consumat deloc mult!

E vorba de cel fara FL, de 1.9 :lol: Cred ca ala de 2 consuma ceva mai putin.

 

Conteaza si benzina ca daca e din aia puturoasa de 95 va consuma mai mult cu siguranta.

Desigur. Eu folosesc numai 99+ (sau cand nu gasesc petrom, bag carerra 100 sau Alto 101).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.