Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Daca las pe pilot automat...merge subturata. Intotdeauna selecteaza o treapta superioara decat cea utilizata in mod norma. Spun despre masinile echipate cu steptronic. Evident ca la > 125 km/h este de mers in tr. a 5'a daca vrei sa mergi relaxat. Dar la viteze de peste 75-80 km/h am impresia ca sare in tr. a 5'a.
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze Jacobs. Acum am vazut activitatea ta pe topicul asta.

P.S. Pe masina mea cat imi dai daca asta e consumul real? :)

 

Nu am nicio ''activitate'' menita sa influenteze negativ pe cineva care citeste topicul.

Am scris si mai devreme...ce concluzii se trag vazand consumul !!!

 

... masina ta nu ma intereseaza :) Eventual ma intereseaza una care este OK si consuma cat media unui 320D.

Este un consum oficial declarat de BMW pentru fiecare model lansat. Este un consum inregistrat de BC. Si este CONSUMUL REAL dat de stilul fiecaruia de condus.

Daca imi propuneam un mers asa mai batranesc...imi luam orice altceva in afara de BMW. Daca nu ii folosesti unui BMW motorul...degeaba il ai ! D.p.m.d.v. e ciudat sa te lauzi cu un consum mic [cat mai mic] :lol: la un BMW si sa mai discuti si despre ''placerea de a conduce''.

Link to comment
Share on other sites

Nu conduc la consum, am fost si eu curios la inceput care ii sunt limitele minime dar si maxime.

 

Cele mai mari, tot pe OBC

7.5 pe Alba - Sibiu - forja in depasiri, 130 cand aveam unde, fara sa trec de 140.

12 in CT, unde, apropo e sub 9 cand vin din alba, si mai ajm inca motorina de acolo si in jur de 10 in rest.

20 si ceva (nu am retinut si cat pt ca nu mai conteaza) pe urcarea spre ghetarul Scarisoara, numai cu treapta 1 datorita starii 'exceptionale" a drumului, la un moment dat mi-a aratat si 21 pe drumul asta.

 

E bine acum? Facem pace? :)

E o diferenta intre "sinucigas" si "sportiv", categoric pragul e mai sus la unii mai jos la altii. Pt mine, pana pe la 21-22 de ani nu era nici o diferenta intre ele, iar pragul e in scadere treptata de atunci.

Tot pana atunci am realizat recordul pt o dacie 1400, normala, bine reglata (taica-miu e tot mecanic) - 16 intr-o noapte prin Ct, evident - nu pe OBC

 

Placerea de conduce...unii zic ca steptronicu iti cam ia din ea, ti-ar place sa te judece cineva pt asta?

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Pai cum sa iti ia ''placerea de a conduce'' steptronicul ? Nu vezi tendintele actuale ? Cate masini cu manuala mai scot marii producatori ? Mai ales in Romania unde nu ai de ce si unde sa trebuiasca sa tot mesteci in cutie !!! Care e problema ca nu schimb eu ? Daca trec in modul manual...nu prea vad diferenta fata de manuala. EVIDENT ca cineva care nu a condus una cu steptronic...nu poate sa aiba o parere OBIECTIVA. Viitorul BMW pe care o sa il cumpar o sa aiba 100% steptronic !!! Steptronic+tempomat este ceva superb !!! Evident...sa ai unde sa il folosesti :)

Ai idee unde este mai buna o manuala decat o automata ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

N-am zis ca e mai buna, mie imi place mai mult,ma simt mai in control, nu trebuie sa ma incadrez in tendinte.

Masina ideala pt mine ar avea 1 motor diesel CR, 1 benzina cu carburator (stiu ca suna aiurea in 2010), 1 cutie steptronic si una manuala, tractiune integrala cu decuplarea oricarei punti :) :lol: :)

Fiecare combinatie are farmecul ei dar NICIUNA nu le are pe toate.

 

Am idee - manuala are randament mai bun.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

D.p.m.d.v. pe acest topic as vedea mesaje DOAR :) de genul asta :

user x : am un 320d, 136CP, 210.000km, consumul oras 10%, afara 5,9%

user y : am un 330d, 184CP, 180.000km, consumul oras 12%, afara 7,1%

user z : am un 330d, 184CP, 155.000km, consumul oras 10%, afara 9,2%

user x1: am un 320d, 136CP, 170.000km, consumul oras 9%, afara 5,2%

 

....de aici se pot trage doar concluzii legate de stilul de condus. Atata timp cat o masina nu este stricata [insemnand ca are un consum peste/sub limite] doar statistic prezinta interes niste cifre legate de consum.

Daca ai citit toate cele aproape 60 de pagini o sa observi ca in timp unii nu au mai ''raportat'' consumul de pe BC ci au inceput sa si-l calculeze, si tuturor din calcule le-a iesit mai mult. Media o vad cam pe la +1,7L la 100km diferenta.

 

Tu ce intelegi daca cineva declara 7,2% la un 320D din 2003 si altul 6,4% la un 320D tot din 2003 ???

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

In primul rand ... nu inteleg cu ce ma contrazici?

Am postat niste consumuri minime si maxime, am fost de acord ca stilul de condus influenteaza mult consumul.

 

Consumul e influentat de un numar destul de mare de factori, independeti de starea tehnica a motorului propriu-zis, mai ales nu cand vorbim de aceeasi masina.

- puterea calorifica a combustibilului

- densitatea combustibilului

- eficienta (randamentul) motorului - care e foarte dependent de incarcare dar fata de care variaza NELINIAR.

- calitatea filtrelor

- randamentul supra-alimentarii, influentat de tipul de turbina si de starea ei tehnica

- eficienta (randamentul) transimisei

- coeficientul de frecare asfalt - cauciuc, influentat, evident, de calitatea asfaltului si caracteristicile cauciucurilor

- aria suprafatei de contact asfalt-cauciuc

- presiunea in cauciucuri

- aerodinamica masinii, care e influentata de: prezenta elementelor de tuning exterior, pozitia si garda la sol a masinii, forma si dimensiunile jantelor, mersul cu geamurile deschise, prezenta portbagajelor suplimentare, etc

- conditiile meteo: temperatura aerului, precipitatiile

- diferentele de altitudine intre punctele intrecare se face drumul

 

O masina care consuma mult/putin nu e neaparat stricata.

 

Cand vad o diferenta de 0.8 ma gandesc prima data ca unu o calca...ca asa suntem noi, obiectivi :) , dar sunt muuulti factori care influenteaza consumul.

 

Stilul de condus influenteaza dar nu numai. N-ai auzit niciodata de maisni identice, sa faca acelasi drum, impreuna, si sa nu le iasa consumul la fel?

Link to comment
Share on other sites

Motor: M43B19 - 87 kW.

Eu am avut iarna asta un consum de 12.5 - 13 L/100 km. Posibil ca in perioadele cu mai mult polei/zapada pe asfalt am avut si 13.5 - 14 L/100 km.

Regimul de schimbat viteza 3000 rpm +/-, mai putin in zonele cu aderenta minima, acolo undeva pe la 2000+.

 

Consum relativ bun zic eu, in conditiile in care masina precedenta imi consuma 11 L/100 km chiar, dar avea motor de 1.4 si mult mai usoara.

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

Motor: M43B19 - 87 kW.

Eu am avut iarna asta un consum de 12.5 - 13 L/100 km. Posibil ca in perioadele cu mai mult polei/zapada pe asfalt am avut si 13.5 - 14 L/100 km.

Regimul de schimbat viteza 3000 rpm +/-, mai putin in zonele cu aderenta minima, acolo undeva pe la 2000+.

 

Consum relativ bun zic eu, in conditiile in care masina precedenta imi consuma 11 L/100 km chiar, dar avea motor de 1.4 si mult mai usoara.

Cam asa si la mine. De vina e faptul ca fac drumuri scurte, deci merg cu motorul rece. Eu in general schimb cam la 2500. Cred ca ar trebui sa mai urc nitel

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Cam asa si la mine. De vina e faptul ca fac drumuri scurte, deci merg cu motorul rece. Eu in general schimb cam la 2500. Cred ca ar trebui sa mai urc nitel

 

Da, asta e problema ca nu reuseste motorul sa se incalzeasca. Bine, eu mai am de "ajustat" una alta pe la pe la motor, dar nu cred ca va influenta mult consumul.

Sper ca la vara sa mai scada la vreo 11 L/100 km.

Link to comment
Share on other sites

Eu am media pe bord de cand e masina 7,7.

 

Drumul din Germania pana acasa l-am parcurs consumand sub 5, desi prin Austria au fost portiuni cu zapada, unde se circula cu viteza redusa, iar prin Romania se stie ca sunt niste serpentine, unde eram nevoit sa tot sar ca o lacusta peste masinile din fata mea.

 

Asta-vara pe autostrada am pus pilot automat la 140, resetam consumul de zi si aparea in scurt timp o medie stabilizata la 4 virgula...

Am repetat operatiunea si la 160: 5 virgula ..., la 180, la 200, iar la 220 retin 9 virgula ... Toate in treapta 6 desigur.

 

Mergand de la b-dul Timisoara si pana la Big-Berceni (Bucuresti), pe la 12 noaptea, (mers economic, drum relativ liber, desi unele semafoare mai functionau) am scos 6.

 

Acum iarna, scot medii de zi 17, 19, sau 12 in cel mai bun caz (e adevarat ca nu am reusit sa ajung la vulcanizare sa-i pun rotile cu cauciucuri de iarna).

 

Vara in Bucuresti, daca ma straduiesc scot sub 7 la un drum, iar pe acelasi drum si cu aceeasi aglomeratie, scot 15, depinde cat de sportiv prefer sa merg.

 

Concluzia: este ceva mult prea relativ consumul.

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca nu am citit tot topicul, am citit numai titlul.

postez un link catre youtube cu un filmulet pe care l-am facut pe autostrada in vara lui 2009.

bmw-ul e e46, 320d, 150 hp.

.

iar in weekend am fost la tg mures. nu prea am trecut de 130kmh,cand am trecut a fost rar. in general am mers cu 90-100. cand m-am intors n-am mai venit pe valea oltului, ci pe bran. am ajuns acasa cu 4.4 consum mediu. nu cred ca as putea sa fac acelasi drum cu mai putin de 4.3 l/100km. si m-am cam plicitsit. plus ca se gasea destule masini sa ma depaseasca.

Edited by bara_ac
Link to comment
Share on other sites

Salutare , tocmai ce am gasit acest forum , si acest thread .

Am citit primele pagini , iar cei care spun ca au un consum de 7 in orase gen bucuresti ..... ori se dau mari cu nimic ori nu au pe cine sa minta . Normal ca in cartea masinii consumul care este scris acolo este mai mic decat cel in realitate ( nu cu mult ) , pt ca ei au testat masinile cam in alte conditii si cu alti soferi . Eu am un 320d model din 2008 , si am anvelope de iarna Michelin ( conteaza si cauciucul la consum , iar cele de iarna mai urca putin consumul , la fel si frigul-zapada care a fost ) , iar in bucuresti , unde intr-o zi normala stai 15 min sa faci 100 de metri la un semafor , consuma cam 15 ( dar ii dau si o tenta sport de multe ori ) . Oricum vara cu anvelope sport consuma in jur de 12-13 , daca merg cat de cat normal :) :lol: .

Iar in afara , consumul este exceptional pt acest motor : 5-6 l .

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca nu am citit tot topicul, am citit numai titlul.

postez un link catre youtube cu un filmulet pe care l-am facut pe autostrada in vara lui 2009.

bmw-ul e e46, 320d, 150 hp.

.

iar in weekend am fost la tg mures. nu prea am trecut de 130kmh,cand am trecut a fost rar. in general am mers cu 90-100. cand m-am intors n-am mai venit pe valea oltului, ci pe bran. am ajuns acasa cu 4.4 consum mediu. nu cred ca as putea sa fac acelasi drum cu mai putin de 4.3 l/100km. si m-am cam plicitsit. plus ca se gasea destule masini sa ma depaseasca.

 

nu stiu cum te putem ajuta !!! din cate am inteles se poate ''recalibra'' BC pentru a avea consumul real afisat !!!

pana atunci poti sa faci un plin ... si dupa 600-700 km fa iar plinul !!! asa o sa ai consumul real !

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca nu am citit tot topicul, am citit numai titlul.

postez un link catre youtube cu un filmulet pe care l-am facut pe autostrada in vara lui 2009.

bmw-ul e e46, 320d, 150 hp.

.

iar in weekend am fost la tg mures. nu prea am trecut de 130kmh,cand am trecut a fost rar. in general am mers cu 90-100. cand m-am intors n-am mai venit pe valea oltului, ci pe bran. am ajuns acasa cu 4.4 consum mediu. nu cred ca as putea sa fac acelasi drum cu mai putin de 4.3 l/100km. si m-am cam plicitsit. plus ca se gasea destule masini sa ma depaseasca.

 

nu stiu cum te putem ajuta !!! din cate am inteles se poate ''recalibra'' BC pentru a avea consumul real afisat !!!

pana atunci poti sa faci un plin ... si dupa 600-700 km fa iar plinul !!! asa o sa ai consumul real !

:)

sa ma ajutati! ... :lol:

asta mi-e consumul real.

Link to comment
Share on other sites

Salutare , tocmai ce am gasit acest forum , si acest thread .

Am citit primele pagini , iar cei care spun ca au un consum de 7 in orase gen bucuresti ..... ori se dau mari cu nimic ori nu au pe cine sa minta . Normal ca in cartea masinii consumul care este scris acolo este mai mic decat cel in realitate ( nu cu mult ) , pt ca ei au testat masinile cam in alte conditii si cu alti soferi . Eu am un 320d model din 2008 , si am anvelope de iarna Michelin ( conteaza si cauciucul la consum , iar cele de iarna mai urca putin consumul , la fel si frigul-zapada care a fost ) , iar in bucuresti , unde intr-o zi normala stai 15 min sa faci 100 de metri la un semafor , consuma cam 15 ( dar ii dau si o tenta sport de multe ori ) . Oricum vara cu anvelope sport consuma in jur de 12-13 , daca merg cat de cat normal :lol: :) .

Iar in afara , consumul este exceptional pt acest motor : 5-6 l .

 

Ai inceput promitator activitatea....pe forum :) .....oricum faza cu tenta sport este mortala la un diesel 320... model din 2008 :)

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca nu am citit tot topicul, am citit numai titlul.

postez un link catre youtube cu un filmulet pe care l-am facut pe autostrada in vara lui 2009.

bmw-ul e e46, 320d, 150 hp.

.

iar in weekend am fost la tg mures. nu prea am trecut de 130kmh,cand am trecut a fost rar. in general am mers cu 90-100. cand m-am intors n-am mai venit pe valea oltului, ci pe bran. am ajuns acasa cu 4.4 consum mediu. nu cred ca as putea sa fac acelasi drum cu mai putin de 4.3 l/100km. si m-am cam plicitsit. plus ca se gasea destule masini sa ma depaseasca.

 

nu stiu cum te putem ajuta !!! din cate am inteles se poate ''recalibra'' BC pentru a avea consumul real afisat !!!

pana atunci poti sa faci un plin ... si dupa 600-700 km fa iar plinul !!! asa o sa ai consumul real !

:)

sa ma ajutati! ... :lol:

asta mi-e consumul real.

 

 

Si daca fiecare posesor de BMW stie intre ce limite variaza consumul unui 320D...si tu apari cu un consum de drujba la relanti...noi ce sa facem ? Sa intram in transa ? Crezi ca suntem prosti sau ? Ca tot nu inteleg !

Au mai fost ca tine 3-4 pe forum. Unii aveau 3% consum...

 

Nu ne intereseaza ...

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze ca nu am citit tot topicul, am citit numai titlul.

postez un link catre youtube cu un filmulet pe care l-am facut pe autostrada in vara lui 2009.

bmw-ul e e46, 320d, 150 hp.

.

iar in weekend am fost la tg mures. nu prea am trecut de 130kmh,cand am trecut a fost rar. in general am mers cu 90-100. cand m-am intors n-am mai venit pe valea oltului, ci pe bran. am ajuns acasa cu 4.4 consum mediu. nu cred ca as putea sa fac acelasi drum cu mai putin de 4.3 l/100km. si m-am cam plicitsit. plus ca se gasea destule masini sa ma depaseasca.

 

nu stiu cum te putem ajuta !!! din cate am inteles se poate ''recalibra'' BC pentru a avea consumul real afisat !!!

pana atunci poti sa faci un plin ... si dupa 600-700 km fa iar plinul !!! asa o sa ai consumul real !

 

:) tare, tare!!!

Link to comment
Share on other sites

ooo! ma scuzati! o sa postez un filmulet cu masina mea cand scoate consumul normal al unui BMW, nu al unei drujbe, ca sa le fac pe plac celor care au idei preconcepute si se dau mecanici.

pe urma o sa mai postez un filmulet in care o sa imi cer scuze ca am avut tupeu sa-mi postez consumul.

iar in final o sa scriu o scrisoare celor de la BMW in care sa le cer sa nu mai produca asa produse proaste care te induc in eroare.

si, ca sa nu uit, o sa postez un anunt prin care solicit un profesor de maniere, ca se pare ca nu prea am maniere cand scriu pe forumuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.