Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Atat cauciucurile cat si temperatura influenteaza consumul, una e sa mergi cu masina iarna sa apuce sa se incalzeasca si sa te poresti un timp relativ scurt, sa pleci iar bineinteles cu motorul rece si alta e vara cand daca motorul a apucat sa se incalzeasca ii ia mai mult timp sa se raceasca.
Link to comment
Share on other sites

SAL nu am msina de mult timp dar dupa ce am cumparat-o nu am avut timp sa ii schimb filtrele si toate alea

acum o luna am facut schimbul toate filtrele, uleiul si toate alea care se schimba la o revizie generala

in momentul de fata am consum de 6,5 mediu; la pompa nu am facut consumul

locuiesc intrun oras nu chiar foarte aglomerat ca bucurestiul

Link to comment
Share on other sites

E si din cauza temperaturii, nu numai a anvelopelor.

Se stie ca aceeasi masina consuma iarna mai mult cu 1-2-3l decat vara.

E adevarat, si eu am schimbat cauciucurile de iarna , le-am pus pe cele de vara, si consuma mai putin acum , tinand cont ca a venit si caldura si eu mergeam mai tot timpul cu motorul rece pentru ca am decat 7 km pana la servici si nici nu apuca sa se incalzeasca motorul si il opream. Ma speriase deja consumul, a mea avend si cutie automata, consuma la fel ca una pe benzina :))

Link to comment
Share on other sites

Temperatura nu intra in calcul ,cum am montata anvelopele de vara a scazut consumul si sigur se datoreaza anvelopelor michelin sunt cele mai bune ,vara trecuta am avut continental uzate inegal care transmiteau zgomot caroseriei,iar acum cand trec prin apa nu simt nimic in volan.Daca stiti alte tehnici (ex:ulei motor,aditivi,motorina,etc...),dar nu mers incet ,la vale,pe liber....
Link to comment
Share on other sites

SAL nu am msina de mult timp dar dupa ce am cumparat-o nu am avut timp sa ii schimb filtrele si toate alea

acum o luna am facut schimbul toate filtrele, uleiul si toate alea care se schimba la o revizie generala

in momentul de fata am consum de 6,5 mediu; la pompa nu am facut consumul

locuiesc intrun oras nu chiar foarte aglomerat ca bucurestiul

 

Pai daca BMW are ''consumul oficial'' pentru masina ta de 6,9% mediu...atunci tu ai real cam spre 8%

In oras vad ca e dat 9,4. Clar ca ai spre 11%.

 

 

Fa plinul...si cand ai facut 500-600km umple iar rezervorul. Vezi consumul. Repeta de cateva ori ... si poti sa iti faci o parere despre cat consuma un 320dA E91 cu stilul tau de condus. Apoi poti sa compari cu alta masina...!

Link to comment
Share on other sites

Temperatura nu intra in calcul ,cum am montata anvelopele de vara a scazut consumul si sigur se datoreaza anvelopelor michelin sunt cele mai bune ,vara trecuta am avut continental uzate inegal care transmiteau zgomot caroseriei,iar acum cand trec prin apa nu simt nimic in volan.Daca stiti alte tehnici (ex:ulei motor,aditivi,motorina,etc...),dar nu mers incet ,la vale,pe liber....

 

Te contrazic aici. Ti-a scazut consumul pentru ca a crescut temperatura de afara.

Si cauciucurile au un rol f important in consumul masinii, dar nu rolul asta la care te gandesti tu.

Banuiesc ca ai avut cauciucuri de iarna de dimensiuni mai mici decat astea de vara?!?

Masina echipata cu un set de cauciucuri de 195/50/R16 (de iarna) va consuma mai putin decat atunci cand are cauciucuri de vara de 225/45/R16 de exemplu.

Sunt multe topicuri pe tema asta, citeste si tu. Si inca un aspect: e f important sa ai cauciucurile umflate corect.

Cred ca toata lumea recunoaste ca iarna e putin mai ridicat consumul, din cauza frigului, si a motorului care ruleaza mai mult timp sub temperatura optima.

Totusi, vara mai este un neajuns. Dupa ce vine caldura, tre sa cuplezi compresorul de clima mai tot timpul, si atunci creste iar consumul. Masina mea, vara cu clima, consuma aprox egal ca si iarna.

Vara, fara sa cuplez AC , consumul cred ca este putin mai mic decat iarna.

Azi iarna cand au fost vreo 2-3 saptamani de ger cumplit, consumul a crescut serios.

Link to comment
Share on other sites

Faci plinul >>> si dupa 500 sau 600 km umple iar rezervorul EXACT pana unde a fost umplut anterior.

Ex. 125.420km - rezervor plin. La 125.940km intra 41,6L si e plin iar.

Si acum cu regula de 3 simpla...calculezi consumul :)

 

Pe BC iti afiseaza mult mai putin decat consumul real. Pe majoritatea OBC consumul afisat este SUB cel oficial :))

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

pai chiar atat arata !!!

 

 

Pe BC iti afiseaza mult mai putin decat consumul real. Pe majoritatea OBC consumul afisat este SUB cel oficial :))

 

Iti zic cat pot de sincer ca la BMW-ul pe care l-am avut eu, e46 320d nFL, consumul afisat cu cel facut la pompa dupa metoda expusa de tine coincideau! Cel mult, un 0,3 in plus la pompa, dar nu intotdeauna.

Eu spuneam ca exista o modalitate sa faci sa-ti afiseze x% din consumul inregistrat de BC.

Edited by alex mihalciuc
Link to comment
Share on other sites

Va salut!

Mi-am cumparat si eu ieri un E46 320d Touring, si spre rusinea mea nu stiu cum desfac capacul de la rezervor.

Apas pe el sau cum?EU ma uitam dupa un buton de deschis din interior.

Link to comment
Share on other sites

Va salut!

Mi-am cumparat si eu ieri un E46 320d Touring, si spre rusinea mea nu stiu cum desfac capacul de la rezervor.

Apas pe el sau cum?EU ma uitam dupa un buton de deschis din interior.

 

Da, trebuie apĂŁsat pe el, dar condiĂžia obligatorie ca sĂŁ funcĂžioneze este ca ĂŽnchiderea centralizatĂŁ sĂŁ fie pe deschis, ca sĂŁ ĂŽnĂželegi mai bine.

Spor la bĂŁgat carburant supraevaluat :)

Link to comment
Share on other sites

E46 323i - iarna, constant pe auostrada, 120-150 Elvetia-Ro - 8.5.

 

Daca mersul normal are reprize de 200, cand te grabesti, la cat ajung

 

 

pai daca merg pe un drum bun gen autostrada , nu vad de ce nu as merge mai tare . Spre deosebire de altii , am gume noi cu dot anul curent , cand fac scamatorii de astea .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.