Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

stii care e faza cu motorul ala de 2.0i, mai ales pe seria 5, indiferent ca e e34, e39 sau e60 ? e exact paiul ala care frange spinarea camilei... e la limita. Ce e peste clar se simte mult mult mai bine, chiar e o masina usor de condus, placuta, fara emotii si tras de ea la deal, de multe ori e fun. Nu spun acum ca e vreo racheta sau mai stiu eu ce, dar iti permiti mai multe, ai o rezerva de putere acolo, cat e ea de mica...
Link to comment
Share on other sites

Dc voi imi spune-ti sincer ca simtiti o diferenta mare intre 170cp si 190cp nu mai are rost sa-mi bat capul.

Inseamna ca voi simtiti si o difernta de 5-6 cai, sunteti deja din alta liga de soferi/piloti.

 

Nu am condus 325i, tu ai condus 320i?

 

@domi vorbeam de motorul de 2.2i de pe e46.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Nu ti se pare ca esti PENIBIL cand te contrazici tu cu o multime de useri vechi ai acestui forum? Cine esti tu? Cate BMW-uri ai avut pana acum? Vad ca te-ai inregistrat in 2009 pe forum! Cate BMW-uri ai condus? Pun pariu ca esti la primul BMW si cred ca in afara de asta nici n-ai mai condus vreunul!

Tu ai vazut de cand e membru alex230ro? Sau Ciupanezul? Sau eu? Tu ai idee CATE BMW-uri am condus noi?

Eu de exemplu, sunt la al 3-lea BMW iar inainte de 325 TI am avut E46 sedan 320 i! Pe langa asta, am avut placerea si ocazia sa conduc MULTE modele... 316, 318, 320 I/D, 325, 330, 520, 525, 535, ETC ETC.

Eu STIU care este diferenta. Chiar acum 2 saptamani eu, impreuna cu un coleg de forum care a achizitionat un E46 2.2 i am facut un test sa vedem diferentele dintre cele 2 modele la acceleratie si au fost diferente MARI. Eu cand m-am suit in 325 dupa 320 mi s-a parut un salt mare. Cand am condus 330 I al userului FEZ am ramas profund impresionat... s-a simtit o diferenta MARE fata de 325 si o diferenta URIASA fata de 320!

Repet ... nu vrei sa scoti capul din nisip, sa faci ciocul mic si sa nu te mai contrazici? Esti ca un elev putin obraznic, ce se contrazice cu un profesor despre nu stiu ce teorema!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Penibil, poate esti tu, nu vad care este relevanta vechimii mele pe forum.

Si data viitoare cand mi te mai adresezi termina cu comparatiile.

Pt lumea sanatoasa la cap 20 cp e o diferenta neglijabila.

Aici am terminat.

 

 

PS: Da, e prima masina, care e problema, trebuie sa am n bmw-uri conduse sa emit o judecata logica?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

@ronin verifica inca odata datele din carfolio apoi inchide calculatorul si du-te la culcare

 

http://www.ultimatespecs.com/?option=4&amp...04&car=4945

 

http://www.ultimatespecs.com/?option=4&amp...04&car=4956

 

EDIT:am pus eu datele poate e greu pentru tine sa cauti,poate asa observi diferenta intre modele..

 

sa nu uit da am condus 320i de 2,2 e o masina ok la fel si 318i facelift de 143cai

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Stai calm ca stiu f bine datele.

Nu mi se pare diferenta mare 1 sec.

De la un 320i simti diferenta ca lumea cand treci la un 330i.

 

 

A, deci 1 sec intre 320i so 325i este enorm, dar intre 318i si 320i nu mai conteaza......e clar 325ti rulz......

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Am citit recent o evaluare (testare) pentru seria 3 E46 nFL facuta de nemti iar articolul oferea legat de consumul mediu urmatoarele date:

Model / cilindri / cilindree / consum

- 316i (4/1895)- 9,1 l/100km

- 318i (4/1895)- 9,2 l/100km

- 320i (6/1991)- 9,9 l/100km

- 323i (6/2494)- 10,0 l/100km

- 328i (6/2793)- 10,0 l/100km

- 320d (4/1951)- 6,7 l/100km

- 330d (6/2926)- 7,8 l/100km

 

Datele sunt putin diferite de ceea ce declara producatorul in manualul masini. De exemplu la 320d producatorul da consum mediu de 5,7 l/100km.

Sunt interesante datele legate de consumul la motoarele otto.

Diferentele de consum, intre numarul de cilindrii si cilindree, nu sunt foarte mari.

Se pare ca cei cu motoare 6 in linie care scot consumuri medii de 10,0 l/100km sau mai putin trebuie crezuti si nu mai trebuie pus sub semnul intrebarii sinceritatea lor, iar cei care declara consumuri medii de 4,5 l/100km la un 320d ar trebui sa mai verifice odata consumul (verificat la pompa nu citit de pe BC).

 

Diferenta de consum intre 316i (105 C.P.) si 328i (193 C.P.), diferenta de 88 C.P. intre ele, este de 0,9 l/100km! Foarte interesant!

 

nu are nici cea mai mica relevanta,este la nemti,in ro stau cu totul altfel lucrurile,adica pe vr'o 10k km eu la 320d,am consum mediu cam de 9%,iar la a4 cu 3.0tdi 4x4 peste 11%

 

 

@r0n1n dif de o secunda se simte; cand vb de 8 si un pic vs 7 si un pic nu este tot una cu 15s vs 14 (cu toate ca si aici simti ceva)

Link to comment
Share on other sites

nu are nici cea mai mica relevanta,este la nemti,in ro stau cu totul altfel lucrurile,adica pe vr'o 10k km eu la 320d,am consum mediu cam de 9%,iar la a4 cu 3.0tdi 4x4 peste 11%

 

 

E relevant din punct de vedere al diferentei dintre motoarele diesel si cele pe benzina.

Daca in Romania creste consumul la diesel va creste si la benzina.

Eu am media la 320d dupa 26.000km de 6,9 l/100km calculat la pompa si de 5,4 l/100km pe BC.

Link to comment
Share on other sites

esti din NT,NT-ul nu este buc;acum mai conteaza si cum mergi,pe unde mergi,cat urban cat ex.urban

 

pe lista aceea vad o dif de doar 0.9L intre un 2.0d si 3.0d si doar 3.3L intre un 2.0d si 2.8i....niciodata in ro nu vor exista dif acelea

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Vad ca te-ai inregistrat in 2009 pe forum!

Tu ai vazut de cand e membru ...

Tu ai idee CATE BMW-uri am condus noi?

 

 

Tu cred ca ai ceva probleme la cutia cu maimute ! :)

 

Ce relevanta au cele scrise de tine ? Daca, de exemplu, eu m-am inscris in 2008 pe forum iar tu in 2006, insemna ca trebuie sa ingenunchez cand te vad, sa-ti pup mana si sa-ti zic saru'mana maestre ? :twoup: Parca topic-ul asta era despre consum, nu despre cate BMW-uri ai condus tu ! Si nici despre vechimea ta pe forum !

 

Penibil.

Link to comment
Share on other sites

Dc voi imi spune-ti sincer ca simtiti o diferenta mare intre 170cp si 190cp nu mai are rost sa-mi bat capul.

Inseamna ca voi simtiti si o difernta de 5-6 cai, sunteti deja din alta liga de soferi/piloti.

 

Nu am condus 325i, tu ai condus 320i?

 

@domi vorbeam de motorul de 2.2i de pe e46.

 

Deci in calitate de fost posesor de 320i e46 2,2l si actual posesor de 325i e46 pot sa vin si eu cu o impresie.Evident se simte surplusul de cuplu in favoarea 325i-ului si accelereaza mai bine dar diferenta nu este chiar asa mare(cel putin ca perceptie si feeling) intre cele doua modele.320i-ul 2,2 chiar este o masina buna.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

ronin, daca te uiti atent am vorbit in primul rand de seria 5. In al doilea rand da, trage mai bine. Se simte mai ales la viteze mari, se simte la faptul ca nu trebuie sa schimbi viteza doar ca e un pic de deal, ca nu ai emotii si trebuie sa storci si ultimul gram din ea sa faci o depasire s.a.m.d..

Diferenta de cuplu e imprtanta si ai disponibil din el suficient si la turatii mici.

Nici eu nu credeam ca va fi diferenta asa mare dar a simtit-o imediat.

Daca tu nu simti diferenta la 20 de cai si 35NM cuplu chiar si la o masina mai usoara cum e seria 3 inseamna ca nu ai condus niciodata unul mai mult de o tura in parcare in viteza a 2-a

Scuze de off-topic.

Si intradevar, 2.2 de 170 de cai e o motorizare ok, dar numai la seria 3...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

ronin tu ai un fix cu chestia asta, diferenta intre 2.2 si 2.5..

on-topic: masina 325ci e46, an 2004 consum:

1. bucuresti, trafic "misto" - 17l/100km :)

2. bucuresti, trafic ok - 14l/100km :)

3. bucuresti, dimineata devreme sau seara tarziu - 11.5-12l/100km :(

4. cel mai mic consum obtinut de mine pana acum este un 7.1 pe un traseu de 90km, pana intr-o localitate din dambovita si inapoi. daca vreti un consum mic, nu asta e motorul potrivit. :(

5. mentionez ca toate cifrele afisate mai sus provin doar din BC masinii, nici unul nu a fost calculat la pompa. daca ar fi sa fac un calcul aproximativ, cu un plin de benzina merg cam 450-500km, mers aproape numai in bucuresti. la un rezervor de 63l, consumul se situeaza deci intre 12.5-14l..mers normal, schimbat pe la 3000-3200rpm, cu scurte episoade de..diverse :twoup: . o seara buna!

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat aprope toate BC au o abatere de peste 20%...mai este relevant ?

Intra pe spritmonitor si vezi acolo consumul iesit la pompa si ce le afiseaza BC :twoup:

 

El oricum are un consum pe care nu il contesta nimeni ca este prea mic :)

Link to comment
Share on other sites

Imediat vei fi apostrofat ca "aici nu ne intereseaza consumul pe BC" :twoup:

 

am spus si consumul aproximativ la pompa..nu am o fixatie sa stiu cat consuma masina exact in fiecare moment, ma multumesc cu valoarea aproximativa aratata de BC. eu masor consumul de combustibil cu ajutorul cadranului ala mic din stanga, cand ala se face rau si face beculetu ala mic sa se aprinda galben e clar ca trebuie sa bag benzina, in rest..consuma cat consuma.

 

off-topic. intr-o oarecare masura, ii dau dreptate lui ronin cu diferenta intre 2.2 si 2.5. cat timp am cautat masina am condus de mai multe ori si 320i si 325i si 330i..diferenta clara este intre 320i si 330i, in rest, intr-un oras ca bucuresti, diferentele sunt foarte greu sesizabile. spun asta din ceea ce am simtit eu conducand masinile respective, nu uitandu-ma pe carfolio. daca tot va uitati la cifre pe net, folositi site-ul asta: http://www.zeperfs.com/en/duel2370-84.htm (asta este fisa unui duel 325ci-320ci). exista o diferenta intre 320ci si 325ci, insa 325ci nu este in nici un caz in alta liga, clasa etc..este doar un pic mai puternica.

iar in ceea ce priveste 325ti..iar sunt de acord cu ronin. masina aia nu se vinde decat intre pasionati de bmw, as spune chiar intre cei de compact..nu este o masina urata, insa cu siguranta este o masina rara (motivele nu stiu care sunt..)!

Edited by razvanflorin90
Link to comment
Share on other sites

Vad ca te-ai inregistrat in 2009 pe forum!

Tu ai vazut de cand e membru ...

Tu ai idee CATE BMW-uri am condus noi?

 

 

Tu cred ca ai ceva probleme la cutia cu maimute ! :)

 

Ce relevanta au cele scrise de tine ? Daca, de exemplu, eu m-am inscris in 2008 pe forum iar tu in 2006, insemna ca trebuie sa ingenunchez cand te vad, sa-ti pup mana si sa-ti zic saru'mana maestre ? :twoup: Parca topic-ul asta era despre consum, nu despre cate BMW-uri ai condus tu ! Si nici despre vechimea ta pe forum !

 

Penibil.

Daca nu esti in stare sa citesti tot sau nu te duce capul sa faci niste conexiuni logice si sa intelegi intreg tabloul insamna ca esti un oligofren! Nu mi te mai adresa!

Link to comment
Share on other sites

Permite-mi sa nu fiu de acord, e46 320i trage mai bine ca e34 525i UITE

Sunt curios ce argument poti sa-mi mai dai.

ronin ce tot bati campii cu e34 525i .. eu vorbesc de motorizari puse pe aceasi masina. Si pot sa iti aduc foarte multe argumente ca eu le-am condus pe amandoua, de fapt pe toate 3. Sari tu de 100 calco si pe una si pe alta mai vorbim, chiar si cu un e34 automat ca al meu, Nu mai vorbesc de una din aceasi generatie si clasa. Dar nu are rost sa intru in polemici dinastea infantile ca nici una nici alta nu sunt vreo masina supersport si daca la tine comportamentul dinamic al unei masini si tot ce tine de asta se reduce la timpii de pana la 100 de km/h sa fii sanatos. Daca tu imi spui ca le-ai condus efectiv mai mult de o tura in parcare si un 320i si 325i si nu ai simtit nici o diferenta inseamna ca e ceva in neregula cu tine sau 325 ala era varza..

Daca vrei mutam discutia pe al topic sau pe privat ca poluam aici toata treaba...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

DiferenĂža de 20 de cai normal cĂŁ se simte, mai ales cĂŁ nu vorbim de maÂşini de 400 cp ci de sub 200 cp.

 

20 de cai ĂŽnseamnĂŁ destul de mult pentru o maÂşinĂŁ de sub 200 cp.

 

se simte, dar nu este o diferenta de la cer la pamant..si se simte doar la accelerari bruste, la mers normal, este o diferenta putin sesizabila..parerea mea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nici n-am spus că este o diferenţă de la cer la pământ, ĂŽnsă 325i trage destul de bine ĂŽn timp ce 320i nu impresionează cu nimic din acest punct de vedere.

 

Nu spun asta cu răutate, aşa mi se pare mie după ce am condus şi 320i si 325i.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.