Jump to content

Unde reparam / intretinem masinile in BUCURESTI ?


  

287 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Pana acum totul la bForce Motor Squad, fostul Bimmer. Pana acum ma declar foarte multumit, adica im pare ca stiu ce fac acei baieti plus si ca, in cazul meu cel putin, si diagnosticele s-au potrivit 100% cu problema! Plus de asta scriu in istoricul BMW, dau factura fratilor si poti sa stai langa masina. Mie mi se pare ca baietii aia, foarte tineri ce-i drept, stiu ce fac si de ce! Adica nu mi-a parut vreo secunda ca ar ezita in ceva. Pe undeva prin toamna programez si distributia la ei si cred ca si uleiul in cutia de viteza si cea de transfer, pentru ca sunt singurii care au instalatia aia speciala cu care scot tot uleiul din cutie. Chiar am asistat o data fara sa vreau la serivice-area unei cutii de pe un X6. Mie-mi par profesionisti, iar pe mine nu m-au incarcat niciodata aiurea! La ei am facut si curatarea chiulasei cu coji de nuca!
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata. Am fost si eu la BForce prntru o distributie la un X3, F25. Ca o impresie generala este ca sunt foarte buni pe ceea ce fac. Am citit si review uri negative si pozitive. Distributia a fost schimbata in 8 ore....cu o pauza de masa de 30 de minute. Baiatul care s a ocupat de masina foarte profi si nu l am vazut vreodata sa ezite sa faca ceva....stia exact ce se desface, cum se desface si ce chei sa foloseasca. Masina a fost testata si inainte si dupa ce s a facut distributia, s au resetat toate erorile si s a facut si o constatare a altor defecte. La sfarsit am primit factura, s a trecut operatiunea in istoric BMW si am primit si un discount de 5% la plata cash. Mentionez aici si garantia de 2 ani pentru lucrare. Deci din partea mea au nota 10 pt pregatirea mecanicilor, conditiile din service si faptul ca mi au lasat impresia ca nu vor sa te pacaleasca cu ceva. 😏
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am achizitionat de curand un 320D F30, am vrut sa fac revizia la Bimmer si am ramas cu un gust amar cand am vazut uleiul varsat si nu la bidon de 1 litru, asa ca am rugat sa-mi dea masina afara din atelier.Voi ce ati fi facut in situatia mea?? Ati fi acceptat acel ulei??
  • Confused 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat de curand un 320D F30, am vrut sa fac revizia la Bimmer si am ramas cu un gust amar cand am vazut uleiul varsat si nu la bidon de 1 litru, asa ca am rugat sa-mi dea masina afara din atelier.Voi ce ati fi facut in situatia mea?? Ati fi acceptat acel ulei??

Este ulei bmw , nu cred ca face nimeni magarii , asa se lucreaza in service ,dar la cerere au si la l.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat de curand un 320D F30, am vrut sa fac revizia la Bimmer si am ramas cu un gust amar cand am vazut uleiul varsat si nu la bidon de 1 litru, asa ca am rugat sa-mi dea masina afara din atelier.Voi ce ati fi facut in situatia mea?? Ati fi acceptat acel ulei??

 

Toate reprezentantele fac asta, e acelasi ulei, stai linistit. Imagineaza-ti cate mii de bidoane s-ar colecta/arunca lunar si cat spatiu ar ocupa..

Link to comment
Share on other sites

Am fost de curand la Bforce pentru o verificare in vederea achizitionarii unui F10. Baietii mi s-au parut profi. Singura chestie negativa(dar probabil au gresit ;) ), este ca inainte cu o zi mi-au dat sms ca la plata cash voi avea o reducere de 5%, iar in momentul platii, mi-au cerut suma intreaga, fara reducere.Nu le-am mai zis pentru ca fiind vorba de 400 lei, nu mi s-a parut ceva grav, dar ca gest e deranjant. Ca si preturi nu pot compara fiind primul meu BMW. Dupa verificarea masinii(400 lei) mi-au facut o oferta de pret pentru lucrari ce ar trebui efectuate.

* Inlocuire disc frana fata si placute-180 lei cu TVA

* Inlocuire flansa cardan-200lei si bucsa diferential spate-400 lei

* inlocuire bieleta directie-120 lei

* inlocuire capac tacheti(o mica urma de ulei :rolleyes: 400 lei

* inlocuire clapeta admisie + curatare-300lei

* stand frana-30

manopera 1630 si piesele 4876 Total 6506 lei

Din ,,surse interne''... doar discurile si placutele fata ar trebui schimbate in viitorul foarte apropiat(stiam asta ptr ca tremura volanul la franare), restul... inca sunt in parametri, dar ar fi bine sa le inlocuiesc in viitor :goodjob:

Am fost multumit de cum s-au comportat, totul pe bon fiscal. Nu stiu daca trebuia sa imi dea ceva hartii cu verificarile efectuate, diagnoza,etc. Totul mi-a fost comunicat doar verbal;,, km sunt reali, reviziile au fost efectuate in tara de provenienta, distributia a fost facuta tot la noi, reviziile din Romania tot la noi, etc.

Cred ca am sa revin la ei!

Edited by Cristibox
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu am facut revizia de ulei si filtre ieri, la Bforce.

Contrar multor reviewuri naspa de pe-aici, mie oamenii mi s-au parut de treaba si profesionisti. Ca pret, mi-au luat jumatate din cat as fi dat la Bavaria, si au terminat si repede.

Nu am asteptat deloc sa imi bage masina pe elevator si am putut sa si asist la lucrare.

La sfarsit, mi-au facut si un raport cu toate verificarile pe care le-au facut.

 

Per total, o experienta placuta, desi a fost vorba doar de un schimb ulei + filtre.

Link to comment
Share on other sites

Da, la chestii simple, gen revizii toți sunt super zmei. Situația/situațiile nasoale apar când sunt chestii neprevĂŁzute, verificĂŁri ne-efectuate corespunzĂŁtor, grabĂŁ la reparat mașina, neatenție...etc. Trebuie sĂŁ fie prea bĂŁlĂŁrie service-ul sĂŁ dea greș la o revizie <_<
Link to comment
Share on other sites

Da, la chestii simple, gen revizii toți sunt super zmei. Situația/situațiile nasoale apar când sunt chestii neprevĂŁzute, verificĂŁri ne-efectuate corespunzĂŁtor, grabĂŁ la reparat mașina, neatenție...etc. Trebuie sĂŁ fie prea bĂŁlĂŁrie service-ul sĂŁ dea greș la o revizie <_<

Corect :))

Sper sa nu am de-a face cu lucruri mai nasoale, sa-i testez... vedem.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Am si eu o problema mai putin spre deloc grava dar deranjanta si anume greierasi de la diverse plastice. Am fost la revizie, masina fiind in garantie si le-am indicat doua plastice care scot diverse scartaieli in mers, foarte enervante, plasticul piano black de pe consola centrala din jurul schimbatorului si plasticul cu butonul pentru eliberarea protectiei de portbagaj, acel cover care se trage sa nu se vada inauntru. Ambele piese scartaie la apasarea pe ele, deci nu era munca de identificat zgomote sau mai stiu eu ce.

Doar ca raspunsul a fost ca asta e, o fi ea masina premium dar nu avem ce face, nu se demontează nici o piesa pentru ca e posibil sa faca mai rau apoi. 

Este prima oara cand am o masina in garantie si reprezentanta ridica din umeri si spune asta e. Le-am spus si de un scartait la volan care iarasi este deranjant, ca doar volanul se misca non stop, iarasi asta e.

Din partea mea au nota 4 la customer service, degeaba zambesc frumos la receptie...

Aveti vreo recomandare unde pot merge sa-mi scoata plasticele alea si sa puna ceva de antifonat sub ele? 

M-am gandit si sa fac reclamatie la BMW si sa cer inlocuirea acelor plastice, daca ei au politica sa nu umble la nimic si nu umbla cu carpeli de genul antifonat cu diverse materiale atunci sa le faca cum trebuie din fabrica. Dar mi-e ca ma enervez degeaba. Nici cand aveam Dacie nu erai tratat asa cu spatele in service, incercau oamenii sa rezolve ce reclamai.

  • Surprised 1
  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.