Jump to content

Problema racitor gaze F10


Crysis21

Recommended Posts

Salut,

 

Am si eu un F30, 2014, am primit notificarea de la BMW si m-am prezentat la BMW Filaret pentru constatare. Am si eu o intrebare: voi ati platit ceva? Pe mine m-au anuntat ca este posibil sa platesc o suma intre 1300-2000 ron pentru curatarea unor conducte care merg in _chiulasa_, asta daca se schimba si galeria de admisie. A mai patit cineva asa ceva? Nu inteleg de ce trebuie sa platesc eu pentru greseala BMW.

 

O zi buna!

 

Am mai auzit de problema asta si afara. Daca constata ca racitorul s-a fisurat si asta a afectat si galeria de admisie, ti le schimba pe amandoua gratis ca si campanie recall. Acum, ca si idee, aceste piese costa peste 7.000 lei si indicat ar fi ca sa fie curatata _chiulasa_ cu un aparat cu coji de nuca ca sa fie totul ok pt viitor. Unii au platit doar curatarea, altii au specificat ca nu doresc asta.

Pe mine unul daca ma intrebi, daca tot as primii galerie noua si racitor nou, as plati o curatare si a chiuloasei fara sa stau pe ganduri.

Si daca nu ti-o curata ei, la oricine vei merge ulterior, tot te vor curata de 8-900 lei, asta pt ca nu multi au aparat pt asa ceva.

Bafta!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am mai auzit de problema asta si afara. Daca constata ca racitorul s-a fisurat si asta a afectat si galeria de admisie, ti le schimba pe amandoua gratis ca si campanie recall. Acum, ca si idee, aceste piese costa peste 7.000 lei si indicat ar fi ca sa fie curatata _chiulasa_ cu un aparat cu coji de nuca ca sa fie totul ok pt viitor. Unii au platit doar curatarea, altii au specificat ca nu doresc asta.

Pe mine unul daca ma intrebi, daca tot as primii galerie noua si racitor nou, as plati o curatare si a chiuloasei fara sa stau pe ganduri.

Si daca nu ti-o curata ei, la oricine vei merge ulterior, tot te vor curata de 8-900 lei, asta pt ca nu multi au aparat pt asa ceva.

Bafta!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Salut,

 

Din nefericire nu a fost cazul schimbarii racitorului, au intrat cu camera si au verificat seria. Nu era nici o problema suma de 1300-2000 ron, ma gandeam doar sa nu fie vreo manevra romaneasca sau ceva. Costul reparatiei mi l-au spus si ei, 7000 ron daca schimba tot.

 

Multumesc de raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Buna

Am vazut de cateva zile ca pe displayul masinii imi apare un simbol cu "mesaj" si azi fiind mai liber l-am deschis. Era urmatorul mesaj (scuze de caractere dar nu am tastatura in germana):

"26.08.2020

Wir mĂśchten sie darauf hinweisen, das fur ihr fahrzeug eine technische action (0011400500) vorliegt.Dazu mussten sie bereits schriftlich informiert worder sein.

Im Rahmen der bei BMW laufend durchgefuhrten Qualitatsanalysen wurde festgestellt, dass der Abgasruckfuhrungskuhler Ihres Motors uber Fahrzeuglebensdauer moglicherweise undicht werden kann. Das austretende Kuhlmittel konnte in Kombination mit Rub-und Olablagerungen im Abgasruckfuhrungskuhler

zundfahige Ablagerubgen erzeugen. In"

Tradus cu ajutorul Google, (nu stiu germana deloc) vine in felul urmator:

"Dorim sĂŁ subliniem cĂŁ existĂŁ o acțiune tehnicĂŁ (0011400500) pentru vehiculul dvs. Pentru a face acest lucru, au trebuit sĂŁ fie informați ĂŽn scris.

Ca parte a analizelor de calitate ĂŽn desfĂŁșurare efectuate la BMW, s-a constatat cĂŁ rĂŁcitorul de recirculare a gazelor de eșapament al motorului dvs. se poate scurge pe durata de viațĂŁ a vehiculului.Lichidul de rĂŁcire emergent, ĂŽn combinație cu depozite de moloz și ulei ĂŽn rĂŁcitorul de recirculare a gazelor de eșapament,

ar putea produce depozite inflamabile."

Din ce inteleg eu, e vorba de recall EGR. Posibil ca instiintarea in scris de care se zice sa fi ajuns la vechiul proprietar?

Am cautat pe un site dupa VIN, dar nu am gasit nimic referitor la recall pentru masina mea. E posibil in acest caz ca, daca sun la reprezentanta (probabil la Cluj ca e mai aproape), sa primesc raspunsul ca nu am recall?

Luni voi suna la ei, dar sunt curios voi cum ati aflat de recall?

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit azi cu cei din Cluj, sunt programat pe joi dimineata pentru constatare. Au verificat dupa VIN si ma incadrez pentru recall.

Bine ar fi, daca e cazul de schimb, sa o faca joi,dar cred ca va fi doar constatarea.

P.S. Aveti experienta cu cei de la reprezentatnta din Cluj? Cum sunt baietii? Priceputi?

Edited by Robert27
Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat azi. Dimineata s-a facut constatarea dupa care s-a facut inlocuirea. Se pare ca EGR inainte de 2017 se schimba. Ce e dupa, nu.

A trebuit sa duc masina cu o zi inainte (asta a fost un incovenient, fiind din alta localitate), sa se raceasca si dimineata la prima oara s-au apucat.

Diferenta la mers nu se simte, dar cred ca nici nu e ce sa simt.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Razi si razi degeaba!

La unele motorizari vine racitorul impreuna cu EGR-ul, la altele nu. La N57 cum a fost in cazul meu, a venit separat si a fost schimbat doar racitorul.

Depinde ce tip de racitor ai pe masina, depinde de motorizare.

 

 

Varianta 1: vine cu tot cu EGR

 

3276fdf4aab1d71d9a8f15ddece39d95.jpg

 

 

 

Varianta 2: EGR e separat.

 

2e81e20ca1a697f0807856238cf75e29.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:)) la n57 am schimbat si eu si a venit cu totul... Egr ul vine separat singur, dar racitorul vine la pachet cu egr cu tot. Ca l au dat ei jos si vi le au dat voua fara, asta e alta poveste. Credeti voi toate povestile alora de la reprezentanta ca e mai bine.

 

Si varianta 2 am avut o si eu si cum naibi a venit cu tot cu egr, eu incerc sa va va luminez dar mai bine va las in prostia voastra.

Edited by branevl
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

) la n57 am schimbat si eu si a venit cu totul... Egr ul vine separat singur, dar racitorul vine la pachet cu egr cu tot. Ca l au dat ei jos si vi le au dat voua fara, asta e alta poveste. Credeti voi toate povestile alora de la reprezentanta ca e mai bine.

 

Si varianta 2 am avut o si eu si cum naibi a venit cu tot cu egr, eu incerc sa va va luminez dar mai bine va las in prostia voastra.

 

O arzi prost si urat! F10 520D din semnatura ta NU are N57.

Dar trecem peste...

 

Uite buletinul oficial de la BMW. Se schimba doar racitorul.

Singurele cazuri in care s-a schimbat si EGR-ul (chiar daca nu e in recall direct), au fost cele in care din cauza racitorului s-a topit parte din EGR si nu mai putea fi montat cel cu care a venit clientul. La fel au fost si cazuri in care au schimbat si admisia gratuit impreuna cu racitorul. Aici se pare ca te-au tapit! Trebuiau sa iti schimbe si admisia asa cum au facut-o la altii. :)))

Crede-ma cand iti spun, nu generaliza afirmand e ca obligatoriu sa schimbe si EGR impreuna cu racitorul pt ca NU este asa.

 

 

53f6b88bc19e7f964a254c5973fa7b15.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De curând am reconditionat ambele turbine și filtrul de particule la un 525xd anul 2012, insa dupa aceste operațiuni ĂŽn apĂŁrea eroarea drivetrain, iar la test aveam eroare pe EGR, s-a șters pentru a vedea dacĂŁ mai apare dar dupĂŁ 2 zile a apĂŁrut eroarea din imaginea atașatĂŁ, si la problema EGR.

Verificând dupa VIN, apare recall pentru rãcitorul de gaze, fac programare la BMW Craiova.

Ăntrebarea ar fi dacĂŁ as putea conduce masina pana la reprezentanta adicĂŁ 110 km fara riscuri având ĂŽn vedere ca imi intra eroarea și trece pe SAFE MOD, astfel ca nu mai are putere mai deloc

Edited by AdryBan
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa faci o diagnoza sa vezi exact de la ce vine eroarea. Avertizarea din bord e una generica, pot fi multe cauze; nu cred ca iti poate spune cineva cu certitudine daca se va intampla ceva rau sau nu dupa un drum de 100+ km.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

am fĂŁcut drumul la BMW Craiova, am mers mai batraneste si am ajuns cu bine, insa s-a verificat doar racitorul de gaze, care se pare ca va fi ĂŽnlocuit cand primesc piesa, insa fara ase face alt test si EGR-ul nu va fi ĂŽnlocuit, desi eu cu acesta am probleme

 

Avem pe cineva care a schimbat rĂŁcitorul de gaze pe recall fara a i schimba EGR-ul ?

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

Edited by d'angelo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.