Jump to content

Baie Ulei Etansare (scurgeri ulei) Bmw 520d E60


Recommended Posts

Pe la șurubul respectiv nu are cum sa curgĂŁ ulei, nu comunica cu interiorul bĂŁii de ulei. .

Uleiul ajunge pe electromotor și pe toatĂŁ baia de ulei din cauza curenților de aer din jurul motorului.

Asa se ĂŽntâmplĂŁ la toate mașinile care au problema asta.

Link to comment
Share on other sites

Pe la șurubul respectiv nu are cum sa curgă ulei, nu comunica cu interiorul băii de ulei. .

Uleiul ajunge pe electromotor și pe toată baia de ulei din cauza curenților de aer din jurul motorului.

Asa se întâmplă la toate mașinile care au problema asta.

 

Am inteles. Oarecum aveam nevoie de mai multe argumente ca sa nu fiu doar eu ala care crede lucrurile acestea.

Ce ma sfatuiesti sa fac cu electromotorul?

De cand a tot curs ulei pe el sau a intrat in contact cu el, a dat cateva rateuri in ultimul an, adica doar se auzea bazaitul si nu invartea.

Sa il dau jos sa il curat? Sau sa il las asa.

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Oarecum aveam nevoie de mai multe argumente ca sa nu fiu doar eu ala care crede lucrurile acestea.

Ce ma sfatuiesti sa fac cu electromotorul?

De cand a tot curs ulei pe el sau a intrat in contact cu el, a dat cateva rateuri in ultimul an, adica doar se auzea bazaitul si nu invartea.

Sa il dau jos sa il curat? Sau sa il las asa.

Curata-l cu un spray de frane cat poti si lasa-l asa.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine du electromotorul la o firma care se ocupa de recondiționĂŁri, sa nu te lase când ți-e lumea mai draga...

 

Am unul de schimb dupa motorul vechi. La motorul acela nu am avut nici o picatura de ulei, deci pot spune ca functioneaza... nu 100% dar functioneaza probabil mai bine ca acesta.

Cat despre spray de frane - por da pe el efectiv si prin el daca am posibilitatea? Nu as vrea sa il demontez totusi.

Link to comment
Share on other sites

CUrata-l omule cu spray pentru frane. Da-l jos si da-i cu spray peste tot, apoi sufla-l cu aer si n-are nici pe dracu.

Am avut si eu problema asta cu ulei pe electromotor. L-am spalat cu spray pt frane, am schimbat garnitura de la baie si aia a fost. Dupa 3 ani, inca functioneaza. Nu te mai complica aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nimic nici din cauza uleiului, ĂŽl poți curata cu degradant sau spray de frane, asa aveam si eu când imi curgea de la termoflot, acolo se strange uleiul de la curenții de aer, cum a zis si mase. Fa i ce a zis si el si in principiu i sa fie ok.

 

Ia inclusiv cele 2 știuturi de aluminiu din interiorul termoflotului, o sa ĂŽnțelegi ce zic când te uiti pe schema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare baieti!posesor BMW f 10. 525 2012…am pierderi de ulei și nu stiu exact de unde…am descoperit ca mecanicul la schimbul de ulei nu mi-a pus deloc garnitura la șurubul de evacuare a uleiului…a mai patit cineva ?sa fie aia cauza sau sa fie de la capacul injectoarelor?mentionez ca nu am avut probleme deloc cu ea!multumesc pentru eventualele raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Nicula said:

Salutare baieti!posesor BMW f 10. 525 2012…am pierderi de ulei și nu stiu exact de unde…am descoperit ca mecanicul la schimbul de ulei nu mi-a pus deloc garnitura la șurubul de evacuare a uleiului…a mai patit cineva ?sa fie aia cauza sau sa fie de la capacul injectoarelor?mentionez ca nu am avut probleme deloc cu ea!multumesc pentru eventualele raspunsuri

Surubul ala nu-i prins la fundul baii de ulei? Si da, ar trebui sa aiba o garnitura din cupru a carei menire e sa etanseze prin "amprenta" deformandu-se plastic (semi-permanent) intre capul surubului si zona de sub surub de pe baie.

Daca e sus pe motor, as sterge uleiul ala de acolo cat mai bine. de pe toti peretii de jur-imprejur cu, ceva alcool izopropilic, ceva curatare ce nu lasa urma de ulei.. si verificat mai apoi foarte atent de unde apare tot uleiul. 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.