Jump to content

Consum mare F01 730D 2011


Recommended Posts

Eu detin un F01 740 d si sunt surprins de consum: 15% in Bucuresti, ce este drept merg pe distante scurte si aglomerate. Cel mai bun consum l-am scos in Bucuresti, la ore neaglomerate, de 11,6%.

 

Am si un Bmw e70 3.0d, indiferent ce ii fac in oras, nu sare de 13%.

 

Nu ma plang de consum, insa pentru masini comparative ca motor si gretutate, balanta trebuie sa fie pro catre 7, fiind de generatie mai noua.

 

Ma gandesc ca un seria 7 cu 8ph (al meu este 6ph) si start-stop este mai economic. Oricum, am schimbat bujiile si releul (aveam eroare), astept acum sa vad o usoaa imbunatatire.

 

Nu te supara, dar sa zici ca un e70 indiferent ce ii faci nu sare de 13 in Bucuresti, e comic. Pai sarea de 10 X1 meu 2.0.

Consuma un f10 525 xD chair si 15 16 in orase aglomerate, deci despre ce vorbim.

Vor fi mereu discutii pe tema asta, dar apoi apar oameni care se mira de ce le consuma asa "mult" masinile de 2 tone si 3000 motor. rolleyes.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cineva sa zica ca e consumu mare sau sa se planga de el, in conditiile in care si a luat motor de 3000 si pe o caroserie mare.

Eu unul ma uit pe consum, sa vad daca se schimba ceva in timp in cazul unei defectiuni, adica sa am consum de 15-16 urban si sa vad o schimbare spre 20+ in aceleasi conditii.

Apropo, cavaliere, parerea mea este ca un motor de 2 litri dopat cu 2 turbine se *chinuie* mai tare decat un 3 litri, in aceleasi imprejurimi, si de aici consum chiar mai mare

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by montela1980
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cineva sa zica ca e consumu mare sau sa se planga de el, in conditiile in care si a luat motor de 3000 si pe o caroserie mare.

Eu unul ma uit pe consum, sa vad daca se schimba ceva in timp in cazul unei defectiuni, adica sa am consum de 15-16 urban si sa vad o schimbare spre 20+ in aceleasi conditii.

Apropo, cavaliere, parerea mea este ca un motor de 2 litri dopat cu 2 turbine se *chinuie* mai tare decat un 3 litri, in aceleasi imprejurimi, si de aici consum chiar mai mare

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Un motor de 3000 are 2 cilindri in plus, aia crezi ca merg cu ce, ghici, motorina? Nu se chinuie deloc ala mic, mai ales in conditii normale de utilizare.

Regula de trei simpla e simpla, daca un motor de 2000 pe 1.8 tone consuma atat, cat va consuma un motor de 3000 pe 1.8 tone?

Vreau sa vad motorul mare care consuma mai putin decat ala mic pe aceeasi greutate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cineva sa zica ca e consumu mare sau sa se planga de el, in conditiile in care si a luat motor de 3000 si pe o caroserie mare.

Eu unul ma uit pe consum, sa vad daca se schimba ceva in timp in cazul unei defectiuni, adica sa am consum de 15-16 urban si sa vad o schimbare spre 20+ in aceleasi conditii.

Apropo, cavaliere, parerea mea este ca un motor de 2 litri dopat cu 2 turbine se *chinuie* mai tare decat un 3 litri, in aceleasi imprejurimi, si de aici consum chiar mai mare

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nu se aplica. Am avut 3.0 pe X5 si 3.0 pe ML. Acum am 2.0 pe X5 si consuma mai putin desi are 2 turbine si putere si cuplu ceva mai mic (decat ML). Chiar si la viteze foarte mari, tot consuma mai putin decat V6 de pe Mercedes, cu 3.0 de pe E70 nici nu se compara (aveam cutia in 6 trepte).

Link to comment
Share on other sites

Kidoo, e asa cum spui tu, insa pe un nr de km mai mare, asa cum recomanda Catalin.

 

eu mereu fac asta, la absolut fiecare plin si de fiecare data computerul arata 2 zecimale in plus fata de realitate.

 

Ca sa calculezi consumul in oras nu e nevoie de un numar foarte mare de Km parcursi, pentru ca, conditiile sunt tot timpul neschimbate - plecari cu motorul rece, sau partial incalzit, deplasari pe distante scurte, multiple opriri, multe semafoare, mers in viteza a doua sau a trei'a, etc....

In plus trebuie luat in considerarare ca oricat de smechera ar fi masina, un plin de 70L motorina nu vor ajunge pentru 500Km in oras, mai ales acum ca s-a racit.

 

Daca vrei sa calculezi extra-urban, da, faci mai multi Km...dar urban, pana intr-o 100 Km sunt extra sufucienti.

Link to comment
Share on other sites

N-ai cum sa acoperi in 50Km toate conditiile intalnite in traficul urban. 50Km urban ii poti face chiar si intr-o zi, asta nu inseamna ca in fiecare zi vei intalni acelasi trafic si implicit acelasi consum. Nu faci decat sa te amagesti singur, e ca si cum faci un drum de la Sinaia la Bucuresti, deci la vale, si apoi speri ca ala e consumul real...

 

Folosesc spritmonitor.de pentru a tine evidenta cheltuielilor cu masina de vreo 8 ani, la 3 masini, insumand mai bine de 300.000Km, prin urmare eu cred ca stiu cam ce inseamna consum real si de ce anume este influentat.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

N-ai cum sa acoperi in 50Km toate conditiile intalnite in traficul urban. 50Km urban ii poti face chiar si intr-o zi, asta nu inseamna ca in fiecare zi vei intalni acelasi trafic si implicit acelasi consum. Nu faci decat sa te amagesti singur, e ca si cum faci un drum de la Sinaia la Bucuresti, deci la vale, si apoi speri ca ala e consumul real...

 

Folosesc spritmonitor.de pentru a tine evidenta cheltuielilor cu masina de vreo 8 ani, la 3 masini, insumand mai bine de 300.000Km, prin urmare eu cred ca stiu cam ce inseamna consum real si de ce anume este influentat.

 

Vorbim despre o estimare de consum cat mai reala, diferita de cea oferita de calculatorul masinii...ceea ce spui tu e partial adevarat, deoarece cei 500 Km care ii faci acum ca sa iti calculezi consumul nu vor fi niciodata identici cu urmatorii 500 Km, si tot asa...deci 50 Km, ce reprezinta totusi o distanta pe care o vei parcurge I ore bune intr-un oras aglomerat, e o distnta mai mult decat rezonabila.

Pana la urma vrei sa vezi cat iti consuma masina in conditii de traffic, nu cat iti consuma masina intr-o luna, sau intr-un an, sau cat iti consuma daca esti tu singur in oras, ziua sau noaptea...

 

In plus, cum am spus si mai sus, vreua sa vad si eu masina aia, motorina, de la BMW, cu motor de la 2.0 in sus, cu rezervor de 70L si care sa faca 500Km cu un plin, intr-un oras cu traficul din Bucuresti, Timisoara, Cluj, Craiova sau Iasi(ziua), la temperaturile exterioare care le avem acum. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

N-am inteles totusi cine te opreste sa alimentezi de 2 ori in acesti 500Km?

Ideea e ca un consum calculat pe 50Km va fi mai putin relevant decat unul pe 500Km, ce la randul lui va fi si mai putin relevant decat unul pe 5000Km.

 

Eu nu vorbesc de ce arata computerul de bord, ci de calcul la pompa, deci consum real, in masura in care pompa nu minte.

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu recent un test pt ca tot imi afisa 15 -14 reset in wk 12.5 . Plinul , 100 km facuti si plinul iar . Testat fix pe zona mea doar intraurban ,km facuti cu o medie de viteza 18 km /h .rRezultatul la alimentare 13,5 l . Setare Comfort ,rareori sprinturi in sport sau accelerari bruste . Deci.pt mine asta e consumul la F10 / 3.0 xD automat . Am sa fac si un test in mod condus ECO sa vad daca e o diferenta . Mult ,putin habar nu am dar asta e consumul real . Povesti cu 11-12 nu mai cred . Doar in wk consuma asa. Avand in vedere ca fostul E60 2.0 care nu era x d consuma 12 tind sa cred ca asta e realitatea . Cu ceva timp in urma am facut teste de cosum pe A1 . Pana in 130 acc activ deci de capul ei 7-8 . Viteze pana in 160 sta in 9-10 . Daca o fugaresc 190 + creste cam la 11 . Distanta testata 80 km . La E60 aveam max 8 indif ce forja isi lua Edited by Myx
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

De la mall pana la smith, scoala 12 este de la 8 pana la 19 bara la bara. Azi am avut o medie de 18-20 km/h

 

Medie 18-20kmh nu inseamna deloc trafic intens. Eu de obicei am medie de viteza de-a lungul saptamanii in jur de 15kmh si variez foarte mult zonele prin care merg.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.