Jump to content

upgrade la faruri cu lupa..


Gordon93

Recommended Posts

Eu nu as lua de LCI pentru ca te cam complici cu mufele si pinout-ul diferit. Dupa ce ai farurile da-mi un PM si rezolvam!

 

 

 

Reglajul sus-jos ramane manual si merge foarte bine iar spalatoarele de faruri sunt inutile, eu am scos mufa din pompa la a mea (mai mult intinde mizeria si consuma imediat lichidul)

 

daca tu faci tampenii din astea la masina ta, pastreaza-le pentru tine, nu-i mai invata si pe altii !!! :thumbsup:

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tu esti fumat rau!!!!

Ti se explica negru pe alb ce si cum, si tu esti in lumea ta.

Parerea mea, in continuare, e ca tu ori faci misto, ori esti pe legale.

 

Edit: matose, decat sa vii pe aici doar sa faci un ban cu improvizatii, mai bine te apuci de munca cinstita

Edited by Alex_wly
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

matose are dreptate.si mie mi se pare un moft nejustificat spalatoarele alea de far,nu inteleg ce tot aveti toti cu spalatoarele alea ,zici ca ar fi vreo piesa de rezistenta,sunt niste spalatoare si atat da-le drak, jesus christ...

matose, dupa ce fac rost de far iau legatura cu tine,vad ca esti singurul care incearca sa ma ajute. mersi inca o data.

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

matose are dreptate.si mie mi se pare un moft nejustificat spalatoarele alea de far,nu inteleg ce tot aveti toti cu spalatoarele alea ,zici ca ar fi vreo piesa de rezistenta,sunt niste spalatoare si atat da-le drak, jesus christ...

matose, dupa ce fac rost de far iau legatura cu tine,vad ca esti singurul care incearca sa ma ajute. mersi inca o data.

Mai oameni buni, voi ganditi? Cum sa fie un moft spalatoarele? La farurile cu xenon cand se murdaresc, scade rau puterea fasciculului luminos datorita faptului ca lucreaza pe alta temperatura de culoare. Ai nevoie de spalatoare daca ai xenon! Chiar conteaza cat lichid de spalare consuma o masina cu spalatoare???

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

S-a facut retrofit la de la halogen nfl la halogen Lci si nu s-a umblat la niciun pinout , codare, etc. pt ca nu este nevoie(lm1). Este schema pt culorile firelor, desi unele fire au aceleasi culori la ambele mufe. Nu e complicat si usor de facut.

 

@Gordon93 - restul userilor crezi ca fac misto? Si ei posteaza tot ca sa te ajute, dar pune si tu mana si cauta informatii, piese, etc. Vrei mura-n gura? Nu se poate chiar asa.

Link to comment
Share on other sites

S-a facut retrofit la de la halogen nfl la halogen Lci si nu s-a umblat la niciun pinout , codare, etc. pt ca nu este nevoie(lm1). Este schema pt culorile firelor, desi unele fire au aceleasi culori la ambele mufe. Nu e complicat si usor de facut.

 

@Gordon93 - restul userilor crezi ca fac misto? Si ei posteaza tot ca sa te ajute, dar pune si tu mana si cauta informatii, piese, etc. Vrei mura-n gura? Nu se poate chiar asa.

pai uite ca singurii useri care m-au ajutat aici pe topicul acesta sunt matose si skw.matose s-a oferit sa ma ajute,iar skw a postat niste mufe de care am nevoie.Restul cu ce m-ati ajutat concret si practic aici pe acest topic in afara de vorba multa si hate cat casa?Nu am spus ca toti userii de aici fac misto,ci doar cativa care nu au ce face gen alex ala

Unii cred pe aici ca fac misto si ca n-am ce face cu timpul meu.matose ma cunoaste si poate confirma ca sunt un user serios.de altfel la el am facut update de ilevel la masina mea acum 2 luni si a fost totul ok.

 

lipsa spalatoarelor nu "dau asa urat la design"

 

el vreau frumos, util si sigur nu prea il intereseaza.

tu chiar esti trol jur.De la mine ai sa ai numai negativ de acum incolo la toate postarile pe care le faci iti promit,taran de la Gaesti ce esti!!Eu cred ca sigur esti si manelist. Edited by Gordon93
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:))

Daca esti tu batut in cap, nu inseamna ca niste detalii tehnice sunt "troll".

Ca imi dai tu negativ, mi se rupe...trist e ca nu poti decat un minus la postare :))

 

Normal ca baietii te ajuta...ce, banii tai n-au serie?!?! Dar daca stii ca esti atehnic, apelezi direct la persoane competente si sari cu cash-ul. Asa se fac bani, pe carca stangacilor.

 

Edit: "TGV" inseamna Targoviste, nu Gaesti

Edited by Alex_wly
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

:))

Daca esti tu batut in cap, nu inseamna ca niste detalii tehnice sunt "troll".

Ca imi dai tu negativ, mi se rupe...trist e ca nu poti decat un minus la postare :))

 

Normal ca baietii te ajuta...ce, banii tai n-au serie?!?! Dar daca stii ca esti atehnic, apelezi direct la persoane competente si sari cu cash-ul. Asa se fac bani, pe carca stangacilor.

 

Edit: "TGV" inseamna Targoviste, nu Gaesti

.....si care Gaesti e tot pe langa targovineata aia.

Si vezi mai usor cu atacul la persoana ca daca ma apuc si eu acum sa-ti umplu frigideru(chiar daca au trecut sarbatorile) n-o sa-ti placa si o sa te duci sa ma parasti la moderator.Faptul ca nu am avut pana acum far cu lupa si ca inteleg mai greu ce e de facut nu-ti da dreptul sa vi sa-mi spui ca sunt batut in cap, maimutoiule care esti.Tu le sti cumva pe toate si esti alfa si omega?

Faptul ca incepi sa arunci cu rahat in ventilator afirmand despre matose sa faca un ban cinstit si sa lase improvizatiile denota faptul ca esti un trol de forum si nu e nici o jignire.Esti genu ala de carcotas care nu vine cu nimic constructiv dar moare de ciuda cand vede ca altul se zbate si face un ban.El macar se zbate sa faca un ban.Tu ce faci?Prietene pe mine ma doare undeva cum face x sau y bani atata vreme cat plec multumit de la acel cineva.Bravo lui ca se zbate sa faca un ban.Prefer de 1000 ori oameni care se zbat sa faca si sa ajute decat ciudosi ca tine care nu vin cu nimic decat cu hate.

 

In incheiere desi nu te cunosc,pun pariu ca esti un copil ciudos,bubos,urat si sarac,pe toate le ai!Si din acest moment chiar ai IGNORE de la mine

 

Alex_wly added to ignore list...

Edited by Gordon93
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

matose, decat sa vii pe aici doar sa faci un ban cu improvizatii, mai bine te apuci de munca cinstita

 

Eu am vrut doar sa ajut omul, nu din asta se fac bani stai linistit :). Am ajutat mai multi baieti de pe forum, majoritatea fara nici-un ban...

Te-as sfatui sa nu mai comentezi la adresa mea daca nu ma cunosti, nu mai fii "roman" tipic...

Edited by matose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Apropo.... Nu știu dacĂŁ greșesc sau nu... Dar recent am gĂŁsit lupe de far pe EMAG cu specificația ca se potrivesc pe E60. Mai trage un ochi și acolo, posibil sa poți desface farul ii montezi lupĂŁ și gata, fĂŁrĂŁ fire, mufe, spĂŁlĂŁtoare. Dar cred ca trebuie sa decupezi cumva oglinda farului ca sĂŁ ii faci loc. Dar se poate sigur, am fazut pe fb la cineva care și a montat lupe pe faza lunga.... Singur poți pune și pe faza scurta. Spor!

 

https://www.autolux.ro/lupe-faruri-bmw/

 

https://www.autolux.ro/lupe-faruri-bmw/

Edited by FunnyMan
Link to comment
Share on other sites

Apropo.... Nu știu dacĂŁ greșesc sau nu... Dar recent am gĂŁsit lupe de far pe EMAG cu specificația ca se potrivesc pe E60. Mai trage un ochi și acolo, posibil sa poți desface farul ii montezi lupĂŁ și gata, fĂŁrĂŁ fire, mufe, spĂŁlĂŁtoare. Dar cred ca trebuie sa decupezi cumva oglinda farului ca sĂŁ ii faci loc. Dar se poate sigur, am fazut pe fb la cineva care și a montat lupe pe faza lunga.... Singur poți pune și pe faza scurta. Spor!

 

https://www.autolux.ro/lupe-faruri-bmw/

 

https://www.autolux.ro/lupe-faruri-bmw/

m-am gandit mult si la asta,as iesi mult mai ieftin dar crezi ca se baga cineva sa desfaca farul in sine sa monteze doar lupa?Mersi oricum de info.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni, voi ganditi? Cum sa fie un moft spalatoarele? La farurile cu xenon cand se murdaresc, scade rau puterea fasciculului luminos datorita faptului ca lucreaza pe alta temperatura de culoare. Ai nevoie de spalatoare daca ai xenon! Chiar conteaza cat lichid de spalare consuma o masina cu spalatoare???

spui asta de ca si cand ai merge numai pe drum cu mocirla pe offroad ca sa conteze acel spalator de far.Cu genul acesta de masina mergi in peste 80% din cazuri pe asfalt si nu vad de ce s-ar murdari farurile...

Oricum masina cand se murdareste o duci sa o speli la spalatorie si atunci speli automat si farul.Eu spal masina cam o data la saptamana

spalatorul de far =MOFT nejustificat pt. oameni f. pretentiosi si lenesi.

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Eu doar ti-am zis sa le lasi acolo, daca ajuta macar cu 30% in vizibilitate, isi au rostul lor. Daca te duci la munte spre exemplu, nu cred ca ai spalatorie la indemana ori de cate ori ti se murdaresc farurile sau ingheata noroiul pe ele.

In fine... din punctul meu de vedere, poti sa anulezi si tragerul... e doar pt pretentiosi pus acolo si mai si ingreuneaza masina.

Eu am comentat in ideea sa nu faci vreo prostie sa le anulezi. M-am saturat sa ma intalnesc in trafic cu diversi indivizi ce au tot felul de retrofit-uri ilegale pe masina... xenoane fara lupe, lumini reglate prost. Daca tu nu ai vizibilitate pt ca ai scos spalatoarele, poate nu vezi anumite obstacole, le eviti in ultimul moment si poate acrosezi pe cineva nevinovat.

Asa ca, am dreptul sa-mi expun punctul de vedere pe un forum public, tinand cont ca sunt sanse ca eu, dar si altii soferi, sa ne intalnim cu tine in trafic.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu aveti pic de originalitate unii,sunteti limitati in gandire ca turma frate, latra unu gata va alaturati si ceilalti sa latrati desi nu stiti de ce o faceti.Nu stiu de unde si pana unde ati tras voi concluzia ca o sa-mi montez eu lupe in faruri.Nu inseamna ca daca cineva si anume Funnyman a venit cu o idee inseamna ca trebuie s-o pun si in practica.Am spus doar ca m-am gandit multa vreme la acest aspect deci de aici ce rezulta daca m-am gandit???....Ca nu am pus si nu voi umbla cu improvizatii.Eu ce retrofit am facut la masina asta am facut doar retrofit pe original,de fel nu mi-au placut improvizatiile si navigatiile android DE EXEMPLU pe care unii le si recomandati pe aici si care le si montati pe masini.Eu numai pe original am mers mereu.Faptul ca doresc un far original si nu doresc sa pun spalator la far care e un moft pt mine nu inseamna ca acel far e improvizatie pt ca este TOT far original.In ziua de azi e greu sa gasesti un om inteligent cu care sa ai un dialog si care sa faca o analiza pe text sa inteleaga ceva.La voi e doar spiritul de turma,si stiu ca sunteti cativa aici care veniti special sa bagati "batul prin gard" ca sa ma enervati,dar nu o sa reusiti......

Mereu am URAT si voi uri toata viata mea TURMA si niciodata nu sa ma dau bine pe langa "multime"ca sa obtin un scop sau un favor!!..........

hai veniti cu MINUSUrile ce mai asteptati??!!

Edited by Gordon93
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

De ce nu iei farurile alea adaptive cu care ai deschis topicul ? Ca sunt la pret bun, eu zic ca merita

eu le-as lua din toata inima,dar sunt multe de facut si cu "meseriasii" care stau doar cu testerele in mana crezi ca o sa-mi iasa ceva?In ziua de azi nimeni nu mai vrea sa munceasca si sa gandeasca cu capul,sunt toti ca robotii stiu doar cu testerele atat si nici pe alea nu le inteleg bine,cum le-ai luat testerele cum sunt pierduti in timp si spatiu.Sunt toti comozi vor sa castige bani doar pe clickURi si atat.

Eu m-am chinuit cu un retrofit tv timp de 6 luni sa-l finalizez.Tin minte ca am umblat pe la toti expertii prin bucuresti care se laudau ca ei sunt cei mai buni pe romania si nu au fost in stare sa-mi finalizeze un retrofit erau pierduti toti.am reusit intr-un final si am nimerit la cineva care a gandit si cu capul nu doar cu testerul(dumnezeu sa-i dea sanatate pe unde umbla)

Am inteles mesajul trebuie sa gasesc ori far cu lupa cu xenon dar fara adaptiv ori far de lci.

Edited by Gordon93
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu doar ti-am zis sa le lasi acolo, daca ajuta macar cu 30% in vizibilitate, isi au rostul lor. Daca te duci la munte spre exemplu, nu cred ca ai spalatorie la indemana ori de cate ori ti se murdaresc farurile sau ingheata noroiul pe ele.

In fine... din punctul meu de vedere, poti sa anulezi si tragerul... e doar pt pretentiosi pus acolo si mai si ingreuneaza masina.

Eu am comentat in ideea sa nu faci vreo prostie sa le anulezi. M-am saturat sa ma intalnesc in trafic cu diversi indivizi ce au tot felul de retrofit-uri ilegale pe masina... xenoane fara lupe, lumini reglate prost. Daca tu nu ai vizibilitate pt ca ai scos spalatoarele, poate nu vezi anumite obstacole, le eviti in ultimul moment si poate acrosezi pe cineva nevinovat.

Asa ca, am dreptul sa-mi expun punctul de vedere pe un forum public, tinand cont ca sunt sanse ca eu, dar si altii soferi, sa ne intalnim cu tine in trafic.

 

+1

 

Pt ca se doresc improvizatii, topicul se inchide.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.