Jump to content

demaraj neuniform


Recommended Posts

intrebarea ramane in picioare: cum de s-a stricat acest debitmetru si acel senzor ABS, cand masina a stat in parcare?

26271[/snapback]

 

 

Ce au spus cei de la AB ?Care este parerea lor?S-au stricat stand ,sau in momentul accidentului?

 

Asigurarea este obligata sa plateasca daca cei din service constata ca defectiunea a aparut in urma accidentului.

 

Ca doar nu se gandesc ca cineva ar fi schimbat piesele ,la ei in service,la reprezentanta BMW!

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ca doar nu se gandesc ca cineva ar fi schimbat piesele ,la ei in service,la reprezentanta BMW

tu pe unde ziceai ca esti? Canada?

sa vezi tu cum e sa mergi pe strada linistit si sa vezi o masina ca trece pe lanaga tine forjata rau de tot si sa iti dai seama ca e masina ta care trebuia sa fie in service :blink:

Link to comment
Share on other sites

sa vezi tu cum e sa mergi pe strada linistit si sa vezi o masina ca trece pe lanaga tine forjata rau de tot si sa iti dai seama ca e masina ta care trebuia sa fie in service  :)

26327[/snapback]

 

 

Asta este un lucru bun!Inseamna ca testeaza masina.

 

Daca si masina lui cyborg era testata, s-ar fi descoperit toate problemele ...inaintea proprietarului.

 

 

Cat despre unde locuiesc ,nu are relevanta.

 

Inainte "sa dai cu bata" intrebi.Poate exista o explicatie logica a celor intamplate.

 

Doar nu te astepti sa se fure intr-un service autorizat BMW!

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

in romania ma astept sa se fure oriunde, inclusiv intr-un service BMW. au facut testari, dar n-au descoperit mai nimic. sau au descoperit, dar au tacut, asa s-a intamplat cel putin la faza cu jocul in coloana de directie. au uitat ceva sa stranga si avea un joc f. mare, dar au tot incercat sa ma conviga ca jocul este normal si ca este in limitele bunului simt. au mai zis ca debitmetru asa a fost, iar senzorul de ABS a picat in timp ce se lucra la masina.
Link to comment
Share on other sites

pai e simplu: tu stii cum mergea masina inainte, si sint convins ca ai multi martori care stiu si ei. mergi si fa o plingere la protectia consumatorului, zi-le ca ti-au schimbat debitmetrul (e o practica comuna in service la AB...) si pastreaza neaparat factura pentru cel nou.

 

e foarte buna si ideea de mai sus, sa le explici ca daca s-a stricat in accident trebuie sa declare ei asta in scris, si il incluzi in dosarul de asigurare... iar daca nu, inseamna ca s-a stricat la ei in service deci e treaba lor sa-l rezolve.

 

ia uita-te pe debitmetrul pe care ti l-au pus ei pe masina si vezi ce data de fabricatie are. ii poti prinde foarte simplu asa...

Link to comment
Share on other sites

peste tot e la fel mie la un service mi-au legat toba cu sarma, la un altul dupa ce mi-a lovit cineva masina in parcare mi-au schimbat aripa si pe p parte in loc de 3 suruburi mi-au pus doar doua, in alta in loc de 5 au pus 3, ca sa nu mai vorbes de cum e pusa piesa. arata parca ar fi tras cu tractorul de ea, imbinarile sunt total neuniforme, sa nu mai zic ca era deja zgariata cand am luat-o de la ei, problema a fost ca am descoperit abia acasa si mi-au spus ca am zgariat-o eu, si are numai urme de ciocan si a inceput sa o prinda rugina in zona unde este acoperita se portiera.
Link to comment
Share on other sites

continuare:

m-a sunat nevasta-mea, a ramas fara antigel. s-a scurs pur si simplu in scut. sau n-au strans bine vreun colier, sau mi-au furat si radiatorul.

26349[/snapback]

 

si eu care credeam ca sunt singurul care am probleme din astea minunate cu masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

si eu care credeam ca sunt singurul care am probleme din astea minunate cu masina  :blink:

26351[/snapback]

 

ca sa nu te mai simti unic :) in iarna, tot din cauza unui colier nestrans in service, mi-a curs tot lichidul de racire si s-a blocat termostatul. cand l-am schimbat am constatat ca era, saracul, termostatul original, din 88 (care functiona perfect), si care se dezlipise (intrase aer in instalatie, se crease presiune, nu stiu foarte exact decat urmarile)...

stii ce m-au intrebat candid la service, cand le-am spus ce s-a intamplat? 1. ca ei au verficat si nu curgea antigel pe nicaieri, iar colierul s-o fi desfacut de capul lui pentru ca era nou... 2. m-au intrebat candid daca n-am indicator pentru nivelul lichidului de racire...

Edited by barrriton
Link to comment
Share on other sites

dar am considerat ca am dus masina la reprezentanta, ca asa puteam s-o las la orice sereleu' sa-si bata joc de ea si pe bani mai putini.

26353[/snapback]

 

stai linistit ca sunt multi mecanici pe cont propriu care se pricep mult mai bine sa repare o masina decat stiu cei de la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

stii ce m-au intrebat candid la service, cand le-am spus ce s-a intamplat? 1. ca ei au verficat si nu curgea antigel pe nicaieri, iar colierul s-o fi desfacut de capul lui pentru ca era nou...

26352[/snapback]

Concluzia: folositi numai coliere uzate :blink:

Link to comment
Share on other sites

sau mai bine nu mai folositi deloc ca oricum o sa se strice candva

26363[/snapback]

Pai da, dar alea stricate si uzate sunt bune. Deci folositile rapid, ca sa se uzeze cat mai repede si sa fie bune. Complicat..

 

Revenind ontopic, povestea cu masina suna mai mult decat ingrozitor. Mai ales ca au mai aparut ciudatenii pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

continuare:

m-a sunat nevasta-mea, a ramas fara antigel. s-a scurs pur si simplu in scut. sau n-au strans bine vreun colier, sau mi-au furat si radiatorul.

26349[/snapback]

Strange bine capacelul pt ca am patit si eu chestia asta dupa ce am luat-o de la alt service autorizat BMW-Filaret :blink:

Link to comment
Share on other sites

le-am dus masina buna si am luat-o varza.

 

P.S. va rog sa postati numerele de telefoane de la repr. din bucuresti si de unde o mai fi, poate are cineva pe stoc busonul de golire. poate reusesc sa dau telefon astazi.

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

le-am dus masina buna si am luat-o varza.

 

P.S. va rog sa postati numerele de telefoane de la repr. din bucuresti si de unde o mai fi, poate are cineva pe stoc busonul de golire. poate reusesc sa dau telefon astazi.

26409[/snapback]

Din pacate nu stiu cat de valabila e simplul cuvant. Teoretic se face o nota de constatare cand o duci, aia ar fi avut ceva mai multa greutate presupun, desi s-ar fi recurs la varianta ca tu ai stricat totul dupa ce ai luat-o.

 

Ti-am trimis adresele pe PM.

Link to comment
Share on other sites

Chiar aveam impresie buna despre cei din Brasov de la Contempo.Daca ei au putut sa faca asa ceva,inchipuiti-va ce fac astia de la Cluj.Bagi masina in service la ei si iti zic ca ti-a inghetat apa in catalizator si te trimit acasa ca nu are nimic masina.De mult am zis ca sunt de 3 lei,dar ca fura pe fata piese din masina nici ca imi puteam inchipui.De multe ori la reprezentanta se repara mai prost ca in fata blocului.Iar cand e sa platesti , te ia cu ameteala.
Link to comment
Share on other sites

din experientele anterioare:

 

cand am schimbat uleiul la ei, mi-au pus ceva peste maxim, aprox. 300-400 g. pentru ce? nu era suficient pana la maxim?

 

alta data mi-au constatat joc in caseta de directie, mi-au si facut repede factura proforma (peste 1.000 de oiro), dar m-am multumit cu inlocuirea bucsi bara stabilizatoare si jocul a disparut ca prin minune.

 

si prima si a doua oara mi-am zis ca au gresit saracii si asta e, dar se pare ca sunt dobitoci ordinari si o dau in bara in mod constant. mi-e si groaza sa ma gandesc ce ar putea sa se intample maine :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.