Jump to content

Rog sfaturi inainte de achizitie BMW f30 2014


IULIANR

Recommended Posts

daca masina este in Bucuresti, mergi cu ea la verificare la o reprezentanta (MHS, Filaret, Bavaria Baneasa); costa ~350 lei verificarea, iti vor spune si de istoric; poti agrea cu vanzatorul inainte sa plateasca el verificarea daca nu sunt reali kilometri.
Link to comment
Share on other sites

eu am lucrat cu masina potrivita. costa cam 100 eur. si am mai mare incredere decat in dealeri pe care poate vanzatorul ii stie si care poate nu se implica prea mult, pe cand asta isi pune obrazul la bataie. dureaza cam 1h. masina are 1 an jumate si nu am nicio pb (decat cu egr cooler pt care exista recall) Edited by kickazz
Link to comment
Share on other sites

eu am lucrat cu masina potrivita. costa cam 100 eur. si am mai mare incredere decat in dealeri

 

L-am urmarit o perioada pe youtube. Daca vrei sa stii ce DOT au cauciucurile si daca au fost revopsite barele, e ok tipul. Altfel, unele verificari sunt de o superficialitate inspaimantatoare (cel putin asa rezulta din video).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca la unele marci (modele) se pricepe cel de la masina potrivita.

 

De exemplu am vazut un clip la el, passat-ul avusese dauna totala, iar noul capac de airbag era de o calitate indoielnica, ceva copie dupa capacul original, care la un alt eventual impact, nu se desfacea (era un plastic prea tare) si iti ajungea in fata/ochi.

Link to comment
Share on other sites

Eu il urmaresc pe om si am vazut inclusiv episodul mentionat de colegul PIMP. In video cred ca baga doar ce i se pare mai interesant. E mult mai mult ce face el , cred. Am vrut si eu sa colaborez cu el, dar pana la urma am gasit o masina in Iasi si nu s-a mai justificat. Poate data viitoare :D
Link to comment
Share on other sites

eu am lucrat cu masina potrivita. costa cam 100 eur. si am mai mare incredere decat in dealeri pe care poate vanzatorul ii stie si care poate nu se implica prea mult, pe cand asta isi pune obrazul la bataie. dureaza cam 1h. masina are 1 an jumate si nu am nicio pb (decat cu egr cooler pt care exista recall)

Ceea ce spui tu acolo este imposibil din punct de vedere legal, asta daca comanda este deschisa pe numele cumparatorului, atentie! Daca te duci la verificare si deschizi comanda pe numele tau si nu a vanzatorului, angajatii service-ului nu au voie sa minta cu nimic! Riscul este sa isi piarda locul de munca, iar service-ul poate sa piarda licenta.

Link to comment
Share on other sites

L-am urmarit o perioada pe youtube. Daca vrei sa stii ce DOT au cauciucurile si daca au fost revopsite barele, e ok tipul. Altfel, unele verificari sunt de o superficialitate inspaimantatoare (cel putin asa rezulta din video).

 

Corect, pare superficial, dar grosimea vopselei nu ti-o spune nimeni in service, daca masina a fost lovita nu orice ochi vede (ma refer la interior), comportamentul in mers nu o sa-l faci in veci la vreun service, mai ales cu cineva care poate compara masina asta cu alte zeci similare pe care le-a condus.

Singura chestie care nu mi-a placut e ca nu a pus-o pe o rampa sa se uite atent sub ea, doar s-a bagat asa cu lanterna, in rest a fost ok.

 

@Stefan - este o utopie ce spui tu :) din experientele celor care au dus masini la reprezentante, toti au remarcat lipsa de interes si lucrul de mantuiala.

Edited by kickazz
Link to comment
Share on other sites

Corect, pare superficial, dar grosimea vopselei nu ti-o spune nimeni in service, daca masina a fost lovita nu orice ochi vede (ma refer la interior), comportamentul in mers nu o sa-l faci in veci la vreun service, mai ales cu cineva care poate compara masina asta cu alte zeci similare pe care le-a condus.

Singura chestie care nu mi-a placut e ca nu a pus-o pe o rampa sa se uite atent sub ea, doar s-a bagat asa cu lanterna, in rest a fost ok.

 

@Stefan - este o utopie ce spui tu :) din experientele celor care au dus masini la reprezentante, toti au remarcat lipsa de interes si lucrul de mantuiala.

Total de acord cu ce zici tu, singurul lucru pe care voiam sa-l subliniez este ca nu poate sa minta cu intrari in service, KM, etc. De restul trebuie sa te ocupi personal daca ai putina experienta/stiinta, daca nu, sigur gasesti acel priten care are :)

 

Ca sa ajutam putin topicul, respectiv omul:

 

1) Daca e cutie automata, vezi cum schimba sau eventual ia pe cineva care este posesor de BMW si stie cum trebuie sa schimbe o cutie ZF, de asemenea verifica toate modurile (am avut un X5 cu cutie automata are schimba excelent, dar nu mergea modul manual)

2) Asculta motorul (sa nu ai zgomot de lant - poti sa cauti pe youtube sa vezi cum NU trebuie sa sune) - desi asta deja mi se pare un mit - personal am un F30 cu 200.000 KM - motorul suna foarte bine si nu o sa umblu la distributie pana nu aud ceva (este strict parerea mea, nu am incredere in servisarea din RO)

3) Daca masina are xDrive - vezi cum e cu cutia de transfer (la accelerari) - aici tot cineva care a avut/are BMW xDrive te poate ajuta

4) De verificare a caroseriei (linie pe masina, revopsire, etc.) e tardiv sa-ti spun - aici trebuie cineva care chiar face asta zi de zi - personal lucrez in industria automotive si sunt pasionat (ce-i drept in inginerie, nu ca si vopsitor/tinichigiu), dar daca masina a fost facuta foarte bine, nici eu, care am pretentia ca mai stiu/vad una alta nu sunt in stare sa spun daca a fost sau nu revopsita

5) Diverse zgomote in masina - plansa de bord verificata sa fii sigur ca are inca AIRBAG-urile (am vazut ca se practica)

6) Filtrul de particule sa nu fie anulat - asta se poate vedea la test reprezentanta

7) Zgomote pe la directie

 

Sunt multe multe altele care trebuiesc loate in considerare si pe care eu le-am omis, dar acum...stii cum e, iti iei masina second-hand, iti asumi.

 

O zi frumoasa si spor! Sper sa iei ce trebuie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.