Jump to content

Anvelope pentru jante r19


Giorgio

Recommended Posts

Buna ziua. In primul rand bun gasit tuturor “consumatorilor” de BMW sunt si eu de vreo 5 luni posesorul unui 520d e61 2010 si acum ca vine vara am achizitionat un set de jante pe 19 inch 8,5x19 et12 9,5x19 et22 acum as dori sa cumpar si anvelope pentru ele dar cei de la BMW recomanda 245/35 fata respectiv 275/30 spate,intrebarea mea este as putea sa pun 245/40 fata si 275/35 spate fara sa am probleme de a freca pe unde nu trebuie?
Link to comment
Share on other sites

Pai cele recomandate de cei de la BMW au un balonaj prea mic,am vazut un e60 cu asemenea anvelope si spatiul dintre aripa si anvelopa era mare parca avea jante pe 16” cam inestetic arata. Acum eu nu sunt mai destept ca cei de la BMW dar daca as putea pune un balonaj mai mare ar fi mai ok.
Link to comment
Share on other sites

Ii spune talon, iar dacă vrei talon mai înalt pune jante mai mici în diametru.

 

Iar observația ta e falsa, cu siguranță diametrul rotii este aproximativ același indiferent dacă jantele sunt de 16 sau 19 inch, dacă se respecta dimensiunile recomandate de producător.

 

Dacă pui anvelope cu talon mai înalt, mărești eroarea vitezometrului.

Edited by Ciupaneza
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Giorgio@ Fix dilema asta am avut-o si eu cand mi-am luat jante de 19 pentru Seria 5, pe forumurile de afara, sunt destui care si-au pus o dimensiune superioara, fara probleme majore, acum tu alegi ce vrei sa faci.

Eu personal am ales pana la urma sa merg pe dimensiunile recomandate de BMW

Pentru mai mult comfort, poti sa renunti la RFT-uri

Link to comment
Share on other sites

cei de la BMW recomanda 245/35 fata respectiv 275/30 spate,intrebarea mea este as putea sa pun 245/40 fata si 275/35 spate fara sa am probleme de a freca pe unde nu trebuie?

 

Esti sigur ca producatorul nu recomanda exact ceea ce iti doresti tu sa pui?

Din ce stiu, talon de 35 fata/ 30 spate este pe jante de 20, pentru 19 este ceea ce vrei tu, 40 fata/ 35 spate.

Poate la e60/61 este diferit fata de seria F, imi cer scuze anticipat daca gresesc.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pentru E60, dimensiunile corecte pentru jante de 19 inch in 2 marimi, sunt 245/35/19 fata, respectiv 275/30/19 spate.

La F10, jante 19 inch in 2 marimi, dimensiunile corecte sunt 245/40/19 fata, respectiv 275/35/19 spate.

In concluzie, colegul intreaba daca poate pune pe E60 dimensiunile recomandate pentru F10.

 

Daca e asa greu de tinut minte, la F10 se mai adauga 5 la talon fata de cat era la E60 (respectiv la E60 se scade 5). Intre F10 si G30 nu exista diferente, se pastreaza aceleasi dimensiuni.

 

RTFM!

 

 

 

 

 

 

 

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cam mic balonul de 30 pe jante pe 19...

 

Eu cu suspensii sport (F10), masina fara EDC, am trecut la 18 din vara asta. Pe E60 aveam tot 18, nonRFT, suspensii standard. N-as pune ever 19 inch pe E60, decat daca as locui in Olanda, unde stiu cum sunt drumurile...

Link to comment
Share on other sites

Colegul mcliviu are dreptate dimensiunile corecte sunt cele spuse de el,pe spate 275/35 ar merge fara problema este loc destul dar pe fata din cauza talonului mai inalt imi este frica sa nu frece in amortizor.

Cu actuale jante r17 si anvelope de iarna 225/50 distanta dintre anvelopa si amortizor este de 2-3 cm.

Deci sunt inca in dilema...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.