Jump to content

Volan inclinat dreapta dupa geometrie


fane77

Recommended Posts

S-a facut reglajul intii pe spate si conform aparatului e in parametri.

 

Pai, cum, pe stand e totul ok, rotile drepte, volanul drept, iar in mers trebuie sa iei putin stanga sau dreapta ca sa merga drept? Eu nu reusesc sa inteleg. Incearca atunci o reinitializare a senzorului de pozitie a volanului SZL, si vezi dupa., desi nu cred ca scapi doar asa.

Link to comment
Share on other sites

Am avut o problema asemanatoare acum ceva timp. Nu reuseam sa facem volanul sa stea drept inclusiv cand ii dadeai drumu si masina sa ruleze drept.

 

Daca reglam volanul sa stea drept si sa ruleze drept, atunci cand dadeai drumu la volan el se ducea putin intr-o parte si incepea sa traga.

 

Intr-un final am ajuns la reprezentanta unde cei de acolo mi-au spus ca s-a dereglat SZL-ul (parca) si ca a trebuit doar calibrat, fara geometrie (asta dupa ce refacusem geometria si am setat ca atunci cand dai drumu la volan masina sa mearga drept, indiferent ca acesta era putin stramb).

 

Deci important este sa se regleze la geometrie ca atunci cand dai drumu la volan si este pe pozitia lui default (indiferent ca este putin stramb), masina sa mearga drept.

Dupa aceea ca volanul sa fie drept se regleaza din soft.

 

Cel putin asa a fost la mine :)

 

Decat sa tot cheltui bani la 100 de service-uri, mai bine dai o fuga pana la reprezentanta unde clar o sa fie mai mult dar au toata aparatura necesara sa rezolve problema.

 

Masina mea e un e46 nfl. Crezi ca se poate regla ceva la directie din soft?

Link to comment
Share on other sites

Pai, cum, pe stand e totul ok, rotile drepte, volanul drept, iar in mers trebuie sa iei putin stanga sau dreapta ca sa merga drept? Eu nu reusesc sa inteleg. Incearca atunci o reinitializare a senzorului de pozitie a volanului SZL, si vezi dupa., desi nu cred ca scapi doar asa.

Una e sa resetezi un senzor (SZL) pentru pozitia de zero (a volanului) pe care o ALEGI din rotirea volanului si RESET.., si alta e sa ai/fie o problema mecanica de rulare (fara forte de frecare prea mari cu asfaltul) si volan stramb!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Pai, cum, pe stand e totul ok, rotile drepte, volanul drept, iar in mers trebuie sa iei putin stanga sau dreapta ca sa merga drept? Eu nu reusesc sa inteleg. Incearca atunci o reinitializare a senzorului de pozitie a volanului SZL, si vezi dupa., desi nu cred ca scapi doar asa.

 

Da. Exact asa e. Pe stand totul e ok - verde pe calculator si volanul drept. Pe drum drept, ca sa mearga masina drept, volanul e inclinat spre dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Rotile se intorc intre ele in momentul cand masina trage intr-o parte,din motive cum ar fii greutatea diferita a rotilor,pt.volan stramb ,repet mergi inapoi la service.

Ps.si eu am f.putin volanu stramb dupa directie dar nu ma deranjeaza.

Daca are vreun cauciuc mai uzat, poate sa i modifice si pozitia volanului, nu neaparat sa teaga intr o parte!

Link to comment
Share on other sites

Daca are vreun cauciuc mai uzat, poate sa i modifice si pozitia volanului, nu neaparat sa teaga intr o parte!

5mm de uzura a unui cauciuc crezi ca face o masina sa schimbe pozitia volanului??

 

Atumci cum iti explici ca atunci cand o roata e desumflata aprope complet, aproape oricare din patru, volanul nu se roteste sau trage in vreo parte?? Aici vorbim de foarte probabil 5-10 cm diferenta in circumferinta rotii

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.