Jump to content

Ce becuri sa pun in faruri ?


user008

Recommended Posts

Am avut becurile halogen cu care am luat-o , am mai cumparat vreo 2 seturi , chiar ieri am luat din metro ''osram cool blue'' H7 55w/12v bineinteles, dar parca tot nu-mi plac cum se vad, voi ce becuri folositi ??.......am auzit ca philips ar face unele mai bune...vreau nuanta aceea alb-albastruie. Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

Niste becuri foarte bune sunt Philips Vision Plus sau Philips Blue Vision daca doresti impresia aia de xenon albastruie. Le poti gasi la Aspad, dar din cate stiu mai nou nu vand decat la firme. Daca ai vreo firma se poate sa-ti faca factura, le gasesti mult mai ieftin acolo decat prin magazine in Bucuresti.

 

Personal as merge pe Philips Vision Plus, pe celalalte masini numai asa ceva am avut si au o lumina foarte buna si alba.

Link to comment
Share on other sites

xenon ....

 

 

 

 

doar xenon se vede asa ..restul ..arunci banii ...night vision plus vede ceva mai bine .. in sensul ca e lumina ceva mai intensa si mai ia din aspectul de lumanare pe care-l are un H7 normal ..dar e tot galbui

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Am avut pe dacie acum vreo 2 ani ceva imitatie xenon (made in china) , dar numai cele de 100w erau bune , banuiesc ca ar dauna farului in primul rand si apoi sistemului de incarcare daca as pune din astea. Acum nu stiu ce sa aleg : Philips Vision Plus sau Blue Vision , nu neaparat aspectul luminii e important(alb,albastrui...) , le pun ca sa ma ajute la drum , nu??
Link to comment
Share on other sites

Am avut pe dacie acum vreo 2 ani ceva imitatie xenon (made in china) , dar numai cele de 100w erau bune , banuiesc ca ar dauna farului in primul rand si apoi sistemului de incarcare daca as pune din astea. Acum nu stiu ce sa aleg : Philips Vision Plus sau Blue Vision , nu neaparat aspectul luminii e important(alb,albastrui...) , le pun ca sa ma ajute la drum , nu??

254560[/snapback]

 

 

in nici un caz sa nu pui de 100 ...topesti oglinda aiurea ...

daca nu-ti permiti xenon ..ia philips vision plus ..e cam max ce poti obtine de la un H7

Link to comment
Share on other sites

in nici un caz sa nu pui de 100 ...topesti oglinda aiurea ...

daca nu-ti permiti xenon ..ia philips vision plus ..e cam max ce poti obtine de la un H7

254572[/snapback]

 

Ce presupune modificarea pt. xenon ?? Trebuiesc schimbate farurile, nu? Cam cat costa toata operatia ?

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca au aparut tot de la Philips (H7 12v 55w) X-treme Power. Producatorul zice ca sunt 80% peste standard si 30% peste VisionPlus.

Ma gandesc sa imi pun eu din astea.

A mai incercat cineva?

254601[/snapback]

 

Ieri am vazut si eu o reclama pe net la becurile de care zici si tu, si-a luat careva ??...or fi bune ?

Link to comment
Share on other sites

Daca sunt peste Vision Plus ar trebui sa fie bune :blink: Mie vision plus mi-au placut foarte mult.

 

Cat despre xenon aftermarket, ideile sunt impartite: necesita modificarea bulbului (becurile au alt sistem de prindere), instalarea unui ballast kit (ridicator de tensiune) si eventual instalarea unor componente suplimentare care sa anuleze erorile in bord (condensatori).

 

Lumina este foarte buna fata de un bec H7 iar preturile au scazut destul de mult din cate am vazut. Cu vreo 150 euro cam poti sa-ti iei un kit bun.

 

Partea proasta e ca poate sa ti se intample ce mi s-a intamplat mie: sa nu ti se mai aprinda din diverse motive cand ai nevoie mai mare de ele. Avantajul unui bec H7 e ca daca se arde pe drum te opresti la o benzinarie si iti iei altu si-l montezi imediat. :-s

 

Alegerea tu o faci si in functie de buget :)

Link to comment
Share on other sites

Daca sunt peste Vision Plus ar trebui sa fie bune :blink: Mie vision plus mi-au placut foarte mult.

 

Cat despre xenon aftermarket, ideile sunt impartite: necesita modificarea bulbului (becurile au alt sistem de prindere), instalarea unui ballast kit (ridicator de tensiune) si eventual instalarea unor componente suplimentare care sa anuleze erorile in bord (condensatori).

 

Lumina este foarte buna fata de un bec H7 iar preturile au scazut destul de mult din cate am vazut. Cu vreo 150 euro cam poti sa-ti iei un kit bun.

 

Partea proasta e ca poate sa ti se intample ce mi s-a intamplat mie: sa nu ti se mai aprinda din diverse motive cand ai nevoie mai mare de ele. Avantajul unui bec H7 e ca daca se arde pe drum te opresti la o benzinarie si iti iei altu si-l montezi imediat. :-s

 

Alegerea tu o faci si in functie de buget :)

254974[/snapback]

 

Nu trebuiesc schimbate farurile ?? (cu acelea cu lupa ?).

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuiesc schimbate farurile ?? (cu acelea cu lupa ?).

255151[/snapback]

 

 

nu ....ti-am pus poza mai sus daca ai observat ?!?,,,Normal ca cele cu lupa arata mai bine ...Eu ma agit acum sa fac rost de ele ...intre timp merg f bine asa ...

Link to comment
Share on other sites

Mie sincer mi se pare ca lumina e mai buna la farurile cu xenon aftermarket decat la cele cu lupa si xenon din fabrica. Poate e doar o parere dar am mers cu un E46 cu xenon cu lupa si nu-mi placea deloc lumina.

255329[/snapback]

 

 

hmmm..nasol daca e asa ...Eu acum vreau sa trec la faruri cu lupa ...Sper sa nu-mi ia din vizibilitate ...M-ai pus pe ganduri :blink: Acum vede superbine !.:)

Link to comment
Share on other sites

hmmm..nasol daca e asa ...Eu acum vreau sa trec la faruri cu lupa ...Sper sa nu-mi  ia din vizibilitate ...M-ai pus pe ganduri :blink:  Acum vede superbine !.:)

255561[/snapback]

 

Nu stiu cat de bine vad cele cu lupa dar mie nu imi plac deloc cum arata, parca e chioara masina. Parerea mea e sa ramai la cele de acum...arata super bine!

Link to comment
Share on other sites

Am luat astazi Philips X-TREME POWER. Arata superb. Sunt foarte multumit.  :blink:

255900[/snapback]

salutare! cat te-au costat becurile? eu m-am uitat prin oras si nu am vazut nimic. ew drept ca, eram in mare fuga dar,.... mai insistam!!

Link to comment
Share on other sites

107ron :blink:

256024[/snapback]

 

Bun pret , in oras aici am gasit la 150ron.....am vazut ca au cam scazut preturile la xenon , chiar sub 500 ron kit-ul , merita investitia ?, sunt mai bune decat becurile halogen ?, ajuta noaptea la drum ?.....am vazut o sumedenie de firme , conteaza si asta ?

Link to comment
Share on other sites

sunt cam nasoale kiturile aftermarket. nu stiu , eu am xenon din fabrica pe masina de familie si blue vision pe mondeo meu... se vede mai bine decat normal dar daca pastrez masina o sa iau un kit aftermarket chiar daca se vede urat... sunt cam chior 'din fabrica' :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.