Jump to content

Nelamurire cantitate ulei n47/320D/177 cai


Godini

Recommended Posts

Cand afirmi ce pare ca esti convins si vrei sa convingi si pe altii pe ce te bazezi!? Experienta, ceva litertura, carti, referinte??

 

Nu te supara dar ceea ce afirma simplu "ingineru" este cat se poate de adevarat. De acolo trebuia sa fi plecat cu replica ta.

 

Nici un producator de masini nu are o MARJA (?) de siguranta!

La ce siguranta te referi, daca nu te superi!?

 

(Nu exista marja de siguranta in motor. Totul este extrem de bine, cat se poate de precis; tolerante micronice in multe locuri.. iar baia de ulei are O ANUME CAPACITATE pentru un scop foarte, foarte precis; simplu dar si important in acelasi timp!

 

Astept raspuns rational, nu fabule. :console:

 

(Edit: ..cine da minusuri se minte si nu stie)

 

Ti-a raspuns colegul calinus68, daca in carte scrie 5.5 litri asta nu inseamna ca nu intra 6 sau 7. Ti-am mai explicat odata ca 5.5 litri sunt cei recomandati ca sa fie pe joja intre minim si maxim, iar daca bagi 6 litri o sa ai pe joja uleiul la maxim adica asa cum il am eu. Important este sa nu depasesti acel maxim.

 

Iar referitor la acea marja este strans legata de eficienta motorului in functie de cantitatea de ulei pe cate o are adica la toleranta de 0.3 litri in + sau in - motorul functioneaza cu aceiasi eficienta, adica nici nu are prea mult ulei nici prea putin.

 

Daca in manual ai 5.5 litri si tu ii bagi 6 nu o sa iti pocneasca motorul , faci o risipa de 0.5 litri de ulei atata tot.

Edited by bmwiosif
Link to comment
Share on other sites

Un mic citat pentru autorul topicului:

"Oil level display concept:

 

To prevent the driver being confused by a constantly fluctuating oil level, changes are only displayed if they exceed a certain threshold value - schimbarea apare numai un urma depasirii unei anume valori prestabilite (valoare preatabilita care se schimba/lucreaza dupa alte referinte decat "ochiometric", pe joja).

 

Cu alte cuvinte, nu puneti/adaugati ulei luandu-va dupa displayul din bord, mai ales cand adaugati..!

Cum bine avertizeaza tot ei mai jos:

 

Upwards: (in sus, cand punem ulei..)

Changes less than +0.5 litres are not displayed."

Sau altfel spus, in sus ..DISPLAYUL masoara doar doar din 0,5 in 0,5 litri.

 

Sursa: https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-320d-lim/repair-manuals/11-engine/11-00-engine/1ONzREB

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ti-a raspuns colegul calinus68, daca in carte scrie 5.5 litri asta nu inseamna ca nu intra 6 sau 7. Ti-am mai explicat odata ca 5.5 litri sunt cei recomandati ca sa fie pe joja intre minim si maxim, iar daca bagi 6 litri o sa ai pe joja uleiul la maxim adica asa cum il am eu. Important este sa nu depasesti acel maxim.

 

Iar referitor la acea marja este strans legata de eficienta motorului in functie de cantitatea de ulei pe cate o are adica la toleranta de 0.3 litri in + sau in - motorul functioneaza cu aceiasi eficienta, adica nici nu are prea mult ulei nici prea putin.

De ce crezi ca as crede ce spune Calinus68 in acest topic?

Pot lua in considerare desigur:

"daca in carte scrie 5.5 litri asta nu inseamna ca nu intra 6 sau 7"

 

...Doamne Fereste.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.