Jump to content

Consum ulei


Recommended Posts

Salut ! Am si eu o problema maricica un seria 3 e90 din 2006 2.0 diesel cod motor m47. I-am fĂŁcut schimbul acum 1000 km i-am bĂŁgat castrol edge turbo diesel 5w40 problemĂŁ este cĂŁ dupa 1000 km ĂŽncepe sĂŁ pape ulei... Pana in 1000km nu papĂŁ deloc, dupĂŁ 1000 km ĂŽncepe sĂŁ pape destul de mult... masina are 280k km, filtru epurator a fost schimbat cu unul original...
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa schimbi simeringurile de supape, segmenti,cuzineti

de masurat uzura la cilindri si la arborele cotit

de refacut scaunele de la supape,de rodat supapele si de planat chiulasa

 

manopera mecanicului si a atelierului unde rectifici chiulasa la care mai adaugi daca e cazul rectificarea la urmatoarea cota de reparatie la cilindri si la arbore cotit

 

gandeste-te daca ai bani sa bagi sau mai astepti pana strangi toata suma necesara :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Am si eu o problema maricica un seria 3 e90 din 2006 2.0 diesel cod motor m47. I-am fĂŁcut schimbul acum 1000 km i-am bĂŁgat castrol edge turbo diesel 5w40 problemĂŁ este cĂŁ dupa 1000 km ĂŽncepe sĂŁ pape ulei... Pana in 1000km nu papĂŁ deloc, dupĂŁ 1000 km ĂŽncepe sĂŁ pape destul de mult... masina are 280k km, filtru epurator a fost schimbat cu unul original...

 

Eu in locul tau nu as mai da banii pe segmentari si alte nebunii.. as completa cu ulei de fiecare data si gata, scapi mai ieftin asa. Incearca si alt ulei, poate ala isi prierde grav din propietati in 1000 km.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa schimbi simeringurile de supape, segmenti,cuzineti

de masurat uzura la cilindri si la arborele cotit

de refacut scaunele de la supape,de rodat supapele si de planat chiulasa

 

manopera mecanicului si a atelierului unde rectifici chiulasa la care mai adaugi daca e cazul rectificarea la urmatoarea cota de reparatie la cilindri si la arbore cotit

 

gandeste-te daca ai bani sa bagi sau mai astepti pana strangi toata suma necesara :thumbsup:

 

O sa incerc sa strâng cat de mult pot, sa ma interesez sa vad cat ma costa toata operatiunea asta...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DupĂŁ prima mie am completat 300g. O sa incep sa verific in fiecare dimineațĂŁ din nou, si da merg zilnic cu masina...

Parerea mea e ca toate bemveurile mananca ulei.Sau mancau pe vremea mea.Cel putin benzinarele.

E posibil si logic ca dupa cateva mii de km de la schimb sa manance mai mult decat normal.Nu intru in detalii.

Raman la ideea ca papa ulei contant, nu se intampla minuni dupa prima mie sau in prima mie.

Problema e sa nu strice alte lucruri, catalizatorul sau dpf ul daca are.

Bine, de fapt ar trebui sa ne gandim la poluare mai intai...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca toate bemveurile mananca ulei.Sau mancau pe vremea mea.Cel putin benzinarele.

 

 

Treaba e ca generatiile mai vechi nu aveau consum de ulei pe cand astea noi sunt facute din fabrica sa consume. Si aici nu vb de bmw in special ci de toate marcile. Asta cu bmw papa ulei de obicei e cancan...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.