Jump to content

nivel ulei pe joja


baghera.11

Recommended Posts

Salut.Astazi am primit mesaj pe i-drive ca trebuie sa completez cu 1L de ulei la motor.Bineinteles ca am completat cu fix 1L cat mi-a cerut dar dupa ce am completat cu ulei la o verificare manuala am observa pe joja de ulei ca nivelul este intre min si max.

Verificarea cu joja am efectuat-o dupa ce am lasat motorul sa se raceasca.Am si eu 2 nelamuriri:

1.intotdeauna se verifica nivelul de ulei la rece sau la cald?Intreb pt ca sunt pareri si pareri.Unii spun ca nivelul se masoara cand motorul e caldut,altii spun ca se masoara cand e rece.Nu stiu ce sa mai cred

2.daca nivelul pe joja este intre min si max dupa ce am completat cu 1L de ulei, mai intra inca 1L lejer?

Ca o paranteza uleiul care l-am completat este castrol 5w30 sau 5w40 nu mai tin minte exact.

va multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza ca e motorul cald sau rece. Important e ca uleiul sa fie scurs tot sau cat de mult se poate in baie. Dupa ce motorul se opreste, uleiului ii ia ceva timp ca sa se scurga.

La multe masini nici nu poti vedea nivelul uleiului in bord decat dupa cateva minute bune de la oprirea motorului, tocmai din considerentul asta.

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza ca e motorul cald sau rece. Important e ca uleiul sa fie scurs tot sau cat de mult se poate in baie. Dupa ce motorul se opreste, uleiului ii ia ceva timp ca sa se scurga.

La multe masini nici nu poti vedea nivelul uleiului in bord decat dupa cateva minute bune de la oprirea motorului, tocmai din considerentul asta.

 

ai bagat omu' de tot in ceata !

 

------------

 

motorul sa fie rece si verifici ulei/nivelul uleiului !

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre marcajul de minim si cel de maxim in general e de un litru.

Deci daca mai bagi un litru cand e la jumatate intre marcaje, o sa ai peste maxim.

Iar ca si masurat, se spune ca se formeaza condens si influenteaza masuratoarea, dar nu stiu cat de verificata e chestia asta.

Cert este, cum a spus colegul mai sus, sa astepti cam 10-15 min dupa ce ai mers cu masina sa poti face o masurare corecta.

Link to comment
Share on other sites

cu ulei 5w30 completez 1l la 5000km,iar cu 5w40 acelasi litru la 8-9000km.Este ok intervalul?

Adica folosesti doua tipuri de ulei la acelasi motor?

Si cumva si pui si fabricanti diferiti?

Uleiurile diferite NU se amesteca daca tii la motor..

Atat mai mult incat fabricantii folosesc formule diferite in fabricarea unui anumit tip de ulei.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza ca e motorul cald sau rece. Important e ca uleiul sa fie scurs tot sau cat de mult se poate in baie. Dupa ce motorul se opreste, uleiului ii ia ceva timp ca sa se scurga.

La multe masini nici nu poti vedea nivelul uleiului in bord decat dupa cateva minute bune de la oprirea motorului, tocmai din considerentul asta.

OP si djtaotao, cand pui ulei, bordul "inregistreaza" doar din 0,5 in 0,5 litri.

Vezi linkul oficial de mai jos din postul #28:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/188628-nelamurire-cantitate-ulei-n47320d177-cai/page__p__2503536__fromsearch__1#entry2503536

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Adica folosesti doua tipuri de ulei la acelasi motor?

Si cumva si pui si fabricanti diferiti?

Uleiurile diferite NU se amesteca daca tii la motor..

Atat mai mult incat fabricantii folosesc formule diferite in fabricarea unui anumit tip de ulei.

nu le-am amestecat.Cand am facut schimbul complet la castrol 5w30 am completat cu acelasi ulei 5w30 cate 1l la fiecare 5000km,iar cand am facut schimbul complet la 5w40 am folosit 5w40 1l la 8-9000 km.Dar nu le-am amestecat intre ele doamne fereste.A nu se intelege gresit.

Intrebarea mea era daca la 5w30 e normal sa pape 1l la 5k,si cu 5w40 9k atata tot.Si intreb asta pt. ca, cat de curand o sa trebuiasca sa fac schimbu complet de ulei,si cred ca ma intorc la castrol 5w40 pt c tine mai mult.

Edited by baghera.11
Link to comment
Share on other sites

OP si djtaotao, cand pui ulei, bordul "inregistreaza" doar din 0,5 in 0,5 litri.

Vezi linkul oficial de mai jos din postul #28:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/188628-nelamurire-cantitate-ulei-n47320d177-cai/page__p__2503536__fromsearch__1#entry2503536

 

Pai nu e chiar nasoala masuratoarea, chiar si cu rezolutia asta.

Stii totusi ca sunt si masini fara joja, nu? Singurul mod de a masura cantiatea de ulei e prin intermediu afisajului din bord si/sau, probabil, prin diagnoza?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e chiar nasoala masuratoarea, chiar si cu rezolutia asta.

Stii totusi ca sunt si masini fara joja, nu? Singurul mod de a masura cantiatea de ulei e prin intermediu afisajului din bord si/sau, probabil, prin diagnoza?

Corect numai ca trebuie sa fii cum mai mare bagare de seama pentru ca masurand doar din jumatate in jumate de litru TREBUIE EVITAT incercarea de a ajunge la maximul permis de nivel de ulei in baie, pentru ca daca inyre Max si Min lipseste un lucru (teoretic) daca in baie pus deja 4,35 litri daca iti propui sa mai bagi inca doua jumatati de masura (1 litru) masurate de sistem, atunci vei sfarsi in a avea 5,35 litri cand motorul vrea doar 5 litri. Iar surplusul asta probabil nu va fi semnalizat ci doar arata ca nivelul e la maxim cand de fapt e peste maxim.

 

Solutia este sa adaugi putin peste jumatate de litru si poate un pic in plus. Iar asta doar din momentul in care sistemul arata Minimum pe display, cand motroul NU are joja.

Asa eviti sigur sa pui prea mult ulei.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.