Jump to content

Vibratii G30 540i xdrive


Andrei_26

Recommended Posts

Salut,

 

Am cumparat de la Automobile Bavaria in mai 2019 un G30 540i xdrive SH (24600km, productie 03.2018) si de cand am luat-o am simtit o vibratie foarte suparatoare in volan care se resimte la orice viteza intre 40 si 200km/h. Masina a stat si sta mai mult in service pentru aceasta problema la care BMW AutoCobalcescu si BMW Romania inca nu ii gasesc cauza. Si daca tot nu ii dau de cap, un raspuns de la BMW Romania a fost ca ei considera ca este normal sa faca asa si ca nu este pusa in pericol siguranta masinii:)) Din pacate nici BMW RO si nici alte alte reprezentante BMW din Bucuresti nu au un 540i xdrive pentru a face un test comparativ. Oare gasesc pe cineva aici, posesor de G30 540i xdrive, care m-ar putea ajuta sa le demonstram celor de la BMW RO care sunt limitele in care trebuie sa se resimta vibratiile din volan si caroserie la acest model? Eu am mers cu un G30 530d xdrive si vibratiile erau mult mai mici. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ei nu s asa de prosti, sau cel putin cum ii consideram noi.

Probabil reparatia (desi masina are inca garantie) e destul de costisitoare si de aceea tac, e si asta o politica, nu ?

 

E doar parerea mea.

 

Cum adica sa nu i dea nicio reprezentanta de cap ?

Inainte era faza aia cu “noi va RECOMANDAM sa schimbati aia si aia”, dar ce sa vezi?Masina are garantie si nu mai “recomanda”.

Link to comment
Share on other sites

Sunt pline forumurile straine de F si G cu vibratii ciudate. In special la seria 5 (F si G), dar nu exclus la celelalte.

Din pacate majoritatea nu si-au gasit rezolvarile.

Unii au schimbat rotile cu totul (chiar si alte dimensiuni), altii au schimbat tampoane motor/cutie/diferential. Am mai vazut cazuri cu probleme la cardan/flansa cardan neechilibrate, rulmenti diversi sau chiar diferential schimbat.

Putinele rezolvari de mai sus au venit dupa chin mult si stat pe la dealer cu saptamanile.

 

Tot ce pot spune e ca toti spun ca dealerii sustin ca fie e normal, fie nu observa defectiunea.

 

Asadar tine doar de noroc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

.... Oare gasesc pe cineva aici, posesor de G30 540i xdrive, care m-ar putea ajuta sa le demonstram celor de la BMW RO care sunt limitele in care trebuie sa se resimta vibratiile din volan si caroserie la acest model?

 

User-ul crysis are un G30 exact ca al tau, tot 540i. Ia legatura cu el

Link to comment
Share on other sites

Reprezentanta a generalizat.

Nu ai citit?

E ok si nu pune viata in pericol.

 

Aia e o abureală ca să scape de om de la ei. Dacă ajungem să zicem gata, asta e problemă generală doar pentru că acceptăm abureli ajungem să schimbăm distribuții pe bandă rulantă ca la N47, DEGEABA!

 

Plus că mai e o chestie, BMW suportă cheltuielile garanției, nu reprezentanța. Ei ar avea tot interesul să facă lucrarea...dacă ar ști ce să facă, normal.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Daca masina a stat o perioada de timp in paracare ( la vanzare ) e foarte posibil ca anvelopele sa capete o pata de contact ... o usoara deformare in locul in care a stat anvelopa ( pe banda de rulare ) , iti recomand in prima faza sa faci o presiune la 2.6-2.8 bar , daca tot face atunci o verificare a rotilor pe un aparat de echilibrat si vazut daca ai banda de rulare buna ( rotunda ) , sau schimba rotile intre ele .. numai daca dimensiunile jantelor/anvelopelor sunt la fel .. dupa care urmeaza verificarea fuzetelor / planetarelor / cutie transfer / falanse / cardan ... etc

 

Daca ai de unde ia un set de roti si fa o proba !

 

La un f30 am avut o problema asemanatoare , pana nu am schimbat jantele nu am scapat de vibratie , jantele erau originale bmw fabricate in turcia iar cele noi erau tot originale bmw dar erau fabricate in austria , jantele turcesti au fost verificate si nu erau strambe deloc ! ... se pare ca aveau probleme la prindere ( unde vin prezoanele )

Edited by wtww
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. La mine nu exista nicio vibratie pana la 260. Cand am luat o groapa incepusera vibratiile de lla 80-90 in sus. Erau usoare si constante, dar le simteam. Aveam jantele defirmate pe dreapta. Totul a revenit la normal cu jante si anvelope noi. Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 11/6/2019 at 9:18 AM, Andrei_26 said:

Salut,

 

Am cumparat de la Automobile Bavaria in mai 2019 un G30 540i xdrive SH (24600km, productie 03.2018) si de cand am luat-o am simtit o vibratie foarte suparatoare in volan care se resimte la orice viteza intre 40 si 200km/h. Masina a stat si sta mai mult in service pentru aceasta problema la care BMW AutoCobalcescu si BMW Romania inca nu ii gasesc cauza. Si daca tot nu ii dau de cap, un raspuns de la BMW Romania a fost ca ei considera ca este normal sa faca asa si ca nu este pusa in pericol siguranta masinii:)) Din pacate nici BMW RO si nici alte alte reprezentante BMW din Bucuresti nu au un 540i xdrive pentru a face un test comparativ. Oare gasesc pe cineva aici, posesor de G30 540i xdrive, care m-ar putea ajuta sa le demonstram celor de la BMW RO care sunt limitele in care trebuie sa se resimta vibratiile din volan si caroserie la acest model? Eu am mers cu un G30 530d xdrive si vibratiile erau mult mai mici. Multumesc!

Salut Andrei,

Ce a fost cauza vibratiilor ?

am o situatie asemanatoare si as vrea sa stiu ce a fost la tine

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.