Jump to content

Merita jantele replica?


kkkristi

Recommended Posts

Parerea mea este ca trebuie sa fii nebun ca sa dai mii de euro pe jante, cand stii ca exista sanse sa le faci varza in 5 minute. E aiurea rau de tot. Daca as fi in Germania, atunci da! Dar noi avem o tara second hand. Asa ca, traisca jantele replica second hand!
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu am replici pe 16" luate chiar din italia si nu am avut absolut nici o problema cu ele.defapt cred ca sunt replici din moment ce-s facute in italia.totusi in italia se fac si jante foarte bune pentru mercedes si alte firme probabil ca si pt bmw.

e o fabrica(nu mai stiu in ce oras) care face jante amg,brabus etc si le trimite in germania la mercedes...

Link to comment
Share on other sites

In principal depinde de noroc si de stilul de condus. Stiu replici sparte, la fel de bine cum stiu si jante originale fisurate.

 

Insa se mai pune o problema. Replicile sunt in general semnificativ mai grele decat originalele pe care le copiaza. Conteaza si asta.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza mult si dimensiunea, adica unele pe 19' sunt mai predispuse sa se zgarie etc.

Eu am vazut dif. intre 16' si 17'(pe Octavia 2) se simte si la confortul pasagerilor... :) .

 

Acum am pe 16'(double spoke 154) dar am vazut niste replici f. frumoase pe 17' :) .

As vrea sa le iau negre(masina fiind neagra).Am inteles insa ca astea negre se zgarie f. usor si se vede urat dar totusi arata super. :blink:

 

Pun aici niste poze pt niste eventuale sugestii.

 

post-5687-1187682516_thumb.jpgpost-5687-1187682538_thumb.jpgpost-5687-1187682565_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
sustin ideea de a lua jante originale, in lipsa de bani chiar si second pe care le poti reconditiona, decat sa dai cateva sute de euro pe niste replicauri care nu stii cand cedeaza. Am intalnit cazuri fericite cu oameni fericiti bucurandu-se de aceste jante, dar majoritarii contra!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

100% iti recomand replici decat original . Cu banii de pe originale pe 18 iti cumperi 3-4 seturi de replici.

 

Plus ca sunt foarte fiabile si bune.

 

Eu am pe 17 si parca e maximul pentru un confort decent , 18 e deja cam mult pentru tara asta.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa mergi si cu replici pe 18 fara probleme.

 

Atat jantele originale cat si cele replica se sparg si se indoaie.

 

Diferenta este ca o janta originala te costa cat un set de replici, poate chiar mai mult in unele cazuri.

 

Insa si replicile sunt de calitate diferita, cele turcesti si chinezesti sunt foarte proaste.

Cele intalienesti sunt ok...

Link to comment
Share on other sites

ce model ar merge pe 17 sau 18 :) :)

 

Si eu zic tot 17" din mai multe considerente. Nu stiu cum este asfaltul in Cluj da' presupun ca se incadreaza in peisajul general din Romania. (daca mai ai si suspensie sport e rupere). Personal am jante Style68M + suspensie sport si e cam maximul admisibil (daca nu cumva peste) la zdruncinat si zgomote la gropi). Cu jante pe 18" uzura trenului de rulare e mult mai rapida(pe drumurile noastre in mod special).

 

PS: Cu toate ca merg extrem de atent si incet pe gropi/denivelari, maine ma duc sa indrept jantele ca dupa 4 luni sunt strambe si bate volanul. :blink:

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

17 e ok ..si pt look si ca investitie ....Eu intre 16 si 17 nu simt nici o diferenta !...Doar ca masina e mai stabila in curbe !..ca si demaraj e f bine ..pt ca am montat anvelope noi !..ceea ce-ti recomand si tie ..macar pe spate pune 2 noi

 

cat despre M6 e f comun!..Nu atrage cu nimic ...dar daca-ti plac in mod deosebit ....le vad si la e39 si la 3-ar ceea ce e cam ciudat ...Mai degraba incerci Z4m

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.