Jump to content

Inmatriculare in bulgaria?


Recommended Posts

cu rudele m-as baga, cu necunoscuti nu prea

256183[/snapback]

mda.. si mie mi-ar fi teama.

dar vreau sa zic.. la fel cum uni tin masina inmatriculata prin germania, si dau 100euro/luna asigurarea, in aceleasi conditii ar putea sa aiba inmatricularea facuta in bulgaria. ma gandesc ca nici in germania nu inmatriculezi masina pe persoana straina. eu unul nu m-as baga.

Link to comment
Share on other sites

Dar masina aia nu ajunge si ea pe la RAR-ul bulgaresc? Cine elibereaza CI? La ei nu sunt cozi, programari, birocratie? Eu zic ca pierzi o saptamana pe acolo.

256188[/snapback]

eu am cerut primul detalii, si caut raspunsuri, nu alte intrebari :blink:

 

in linkul respectiv zice omul ca dureaza vreo 5 zile toata treaba...

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca Bulgaria e pe ultimul loc din statele membre ale UE ce au sa atinga standardul de viata al vesticilor. Zice ca 100 de ani le trebuie. Noua am auzit ca mai putin!

Ce zici sa iei legatura cu Adamov si sa-i dai actele sa-ti inmatriculeze cazanul (nu-mi imaginez ca un proprietar de E46 vrea auto inmatriculat in Bulgaria) si dupa o luna sa nu mai vina nici un act.... te duci in Bulgaria sa-l cauti? Sunt studenti bulgari in Romania?

Metoda asta nu duce niciunde...Poate doar cateva cazuri dar nu e o solutie de masa.

Link to comment
Share on other sites

E mafie multa in Bulgaria.Plus ca nu e chiar asa simplu'.Asa mai bine platesti aici taxa si dupa ce o sa fie scoasa (speram) dai in judecata statul si speri sa iti recuperezi banii platiti.Scapi de batai de cap si riscuri inutile.Merita riscul doar daca taxa la masina care vrei sa o iei sare de 3000 de euro.
Link to comment
Share on other sites

e cam ... taioasa treaba, dar un aspect mi-a sarit in ochi :) : contractele de vanzare cumparare se incheie intre aceleasi persoane in aceeasi zi, cum dovedesti daca vine vecinu' bulgar si zice ca al lui a fost semnat ultimul, in sensul ca el ti-a zandut-o prima data tie, dupa care tu lui, data va fi aceeasi:

 

azi 07.07.07 doar nu o sa scrii ora, si daca o faci dupa al cui ceas ati considerat care a fost ora, sa astepti o zi intre contracte ar fi o soluite, insa mi-i se pare asa compliiiiiiicata toata povestea, eu unu nu m-as risca ... mai ales cu un bulgar ... :)

 

la astia cred ca e ca la noi, 7 din 5 nu sunt de buna credinta :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Poate doar cateva cazuri dar nu e o solutie de masa.

256207[/snapback]

 

evident. cu ce e diferita situatia in care ai auto inmatriculat intr-un alt stat UE? banuiesc ca oricine are auto inmatriculat dincolo, il are pe numele unei matusi sau verisor... nu-mi imaginez ca sunt inmatriculate pe numele unor straini.

 

sigur, avem mai multe rude prin DE, AU, IT.. decat in bulgaria. da eu chiar am pe cineva in bulgaria. ma gandeam ca pe tot forumu asta n-oi fi singurul si o fi cineva care chiar stie despre ce e vorba. chiar am inceput prin a intreba "a incercat cineva?".

 

dar nu conteaza ce-am intrebat. voi bagati-va-n seama si.. vba aia: cine n-are bani de masina noua, sa-si puna pofta-n....

Link to comment
Share on other sites

.... LA mine taxa dupa vechiul calcul ar fi de vreo 5500 de euro sa zicem ca dupa noul calcul ma face la jumatate.... Eu iau in calcul cu placere varianta bulgareasca... Chiar ma gandeam zilele trecute. Iata ca se mai gandeshte cineva...

 

Ashtept cu interes ideile voastre. Bineinteles doar pe cele pozitive... Chestii de genul " ce rost are" nu prezinta interes...

Multumesc pt intelegere

Link to comment
Share on other sites

a incercat cineva?

 

cum zice aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showt...dpost&p=3029468

 

inmatriculezi in bulgaria - te costa 300 euro (in ideea ca un bulgar face 200 de euro ciubuc la treaba asta)

apoi toate taxele anuale (inclusiv asigurare) te ajung la 100 euro/an.

256175[/snapback]

 

 

Cosmine m-am gandit si eu la varianta cu bulgaria... Si ca sa fiu mai sigur ca nu vine bulgarul sa-mi ceara mashina dupa ce o trec pe numele lui vreau sa fac o firma bulgareasca fara activitate pe numele meu iar mashina s-o trec pe firma... Daca ai vrun bulgar de incredere poate ne combinam sa facem o firma pe bulagaria... nu cred ca sare de 500 de euro toata combinatia iar daca suntem 2 socoteala scade la jumate. Suntem amandoi pe firma si ne trecem mashinile pe firma.... Iar daca merge treaba poate facem si o activitate de comertz pe firma aia.... Sugestii ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Cosmine m-am gandit si eu la varianta cu bulgaria... Si ca sa fiu mai sigur ca nu vine bulgarul sa-mi ceara mashina dupa ce o trec pe numele lui vreau sa fac o firma bulgareasca fara activitate pe numele meu iar mashina s-o trec pe firma... Daca ai vrun bulgar de incredere poate ne combinam sa facem o firma pe bulagaria... nu cred ca sare de 500 de euro toata combinatia iar daca suntem 2 socoteala scade la jumate. Suntem amandoi pe firma si ne trecem mashinile pe firma.... Iar daca merge treaba poate facem si o activitate de comertz pe firma aia.... Sugestii ?

257881[/snapback]

ai reusit faza cu firma ?! ma tenteaza si e mine sa fac asa ceva sincer daca asa este cel mai sigur sa imi fac propria firma. ca nu vreau sa ma trezesc fara masina eu sa platesc si ala sa vina sa imi ia masina dupa 30 de zile :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cosmine m-am gandit si eu la varianta cu bulgaria... Si ca sa fiu mai sigur ca nu vine bulgarul sa-mi ceara mashina dupa ce o trec pe numele lui vreau sa fac o firma bulgareasca fara activitate pe numele meu iar mashina s-o trec pe firma... Daca ai vrun bulgar de incredere poate ne combinam sa facem o firma pe bulagaria... nu cred ca sare de 500 de euro toata combinatia iar daca suntem 2 socoteala scade la jumate. Suntem amandoi pe firma si ne trecem mashinile pe firma.... Iar daca merge treaba poate facem si o activitate de comertz pe firma aia.... Sugestii ?

257881[/snapback]

Mai ai in planuri ideea de firma in bulgaria ca m-as baga si eu in afacere sincer !?

Link to comment
Share on other sites

Contractul de vanzare cumparare (ala care il ai in buzunar si trebuie sa stai linistit) e valabil 30 de zile dupa care bulgarul poate sa vina sa iti ia masina.

256375[/snapback]

 

:) Tin sa te contrazic rau...rau de tot aici......eu am pisica inmatriculata acolo un e36 din 95, 316, si am si traducerea procurii in RO....SI SURPRIZA .....este fara termen.adica ....FOREVER si omu are DOAR 26 de masini pe numele lui. :) :blink:

O zi buna in continuare

Link to comment
Share on other sites

in calarasi sint zeci de masini inmatriculate in bulgaria,fie pe persoana fizica,fie pe firma bulgareasca,sint multi romani care si-au facut firme in silistra special pt asa ceva!n-am auzit pe nimeni sa se plinga de ceva pina acum!e o varianta care te poate scapa de taxa de prima inmatriculare!cui ii convine sa dea 3-4-5 k in loc de o suta-doua?
Link to comment
Share on other sites

si eu m-am documentat sunt firme in bulgaria, facute de romani special pt asa ceva. si eu m-am gandit sa-mi fac firma acolo, dar iti trebuie un spatiu pt sediul firmei, si tre sa faci contract de inchiriere si cine dracu stie ce mai trebuie. cei care se ocupa cu asa ceva cer in jur de 400 euro, cu tot cu chinuiala lui, si dupa ce o treci pe numele lui, iti face un act de vanzare-cumparare, nu procura sau alte cacaturi, astfel incat nu exista riscul de a-ti lua masina. la un e 320cdi din 2004 costa 120E pe an, impozit, rovineta si asigurare full casco. cam atat stiu si eu.
Link to comment
Share on other sites

Stiu pe cineva care a facut. Se face ceva in genul asta. 2 contracte de vanzare cumparare in aceeasi zi, unul cu data de ieri cum ar veni, in care tu ii vinzi lui masina, si unul cu data de azi, in care el ti-o vinde inapoi. Toate astea se fac in 10 minute, deci nu e riscul asta. Plus ca sunt bulgari care se ocupa special cu asa ceva. Pe mine ma bate gandul sa iau un 635 CSi :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.