Jump to content

ChipTuning E90


Adrian.I

Recommended Posts

Matose are dreptate, toate remap-urile se bazeaza in prealabil pe un diagnostic al masinii. Si anume presiune de supra alimentare, valori injectoare, stargea generala a masinii. In functie de ce scoate masina in stock se face un soft nou. Pe cand un astfel de gadget, probabil, e facut pt masini care functioneaza perfect ceea ce in practica nu o sa se pupe cu masina ta.
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

In principiu , box-ul functioneaza . Are mai multe setari pe care trebuie sa le incerci ca sa vezi care e setarea optima pentru masina ta - deci acolo unde ideal nu ai erori pe calculatorul motor .

Ramane chestiunea ce probleme genereaza sau nu in timp - asta doar cine a folosit poate sa-ti spuna .

Tot la fel de bine , o resoftare proasta poate sa-ti creeze multe probleme si costa sa o inlaturi . O resoftare buna costa mult mai mult decat box-ul ala , mai mult chiar decat varianta cea mai scumpa a lui (aia de 400 euro).

Pentru banii astia eu as incerca si daca nu da rezultatele dorite, il vinzi mai departe .

Am pus doua box-uri de la alta firma pe doua F10 520D si 525D si rezultatele au fost bune, fara erori mai ales la 520D . Masina aia s-a vandut s-a vandut cu box-ul pe ea folosit aproape 3 ani si fara probleme. De mentionat ca 520D era din prima generatie, fara ECO-COMFORT_SPORT , deci un soft apropiat de un E90 cu N47. De pe cealalta masina ( a mea) am scos boxul pentru ca mi s-a parut ca liniaritatea accelerarii nu e chiar cum vroiam - dar erori nu am avut .

As prefera resoftare pentru mine, dar nu o sa ma duc pana la Buzau sau Iasi sa fac una recomandata . In altii nu prea am incredere . Si eu pot sa revin la soft original fara sa ma mai coste ceva.

In concluzie , cauta opinii a celor care au folosit . 129 de euro e un pret tentant sa incerci , mai ales la E90 care in orice varianta de motor , are un soft mai simplu decat un F10 cu doua turbine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu te pacali cu box-uri, sunt softuri generice pt masini care, in teorie, functioneaza perfect. Pretul ar trebui sa iti ridice un semn de intrebare pt acea *cutiuta*...o resoftare la un tuner ce stie ce face, o sa faca un soft care tine cont de nr km, starea tehnica si cerintele posesorului, mai mult decat atat, ai niste rezultate/modificari ce pot fi masurate pe dyno. Daca vrei ceva de calitate, trebuie sa dai mai multi bani.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

As dori sa mai adug ca stiu box-ul ala de ceva vreme . Costa 199 euro inainte , in varianta cea mai ieftina si 500 euro in varianta cea mai scumpa- acum poate e o reducere de pret. Deci nu e un box de 2 lei . Exista si box-uri "de 2 lei" care de fapt costa 15 pana la 50 euro . Sunt niste diferente intre cele de 20 euro si cele de peste 200 euro - electronica, chipuri programabile ,parametrii care se modifica etc .

Chiar as dori sa aud opinii a unora care au folosit, eventual mai mult timp , sau au habar cum functioneaza . Clar nu sunt superioare unui soft personalizat, dar negarile totale fara argumente nu-si au rostul . Asta , de la cineva care a avut si are 4 masini resoftate .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru rsspunsuri! Ma tenteazĂŁ un box din acesta deoarece are un prieten pe un Koleos, chiar dacĂŁ nu e bmw, și e mulțumit, asa a cumpĂŁrat mașina. A scos boxul și a zis ca nu era deloc mulțumit de ea stock și chiar se simte diferența cu el. El are 150 de cai stock cred, eu am motorul M47 de 163 de cp cu dpf activ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ Adrian - cum am zis . Poti sa iei un box de asta si sa incerci . Urmaresti sa nu iti genereze erori pe calculatorul motor. Urmaresti starea filtrului de particule - sa nu se faca prea multa cenusa (regenerari mai dese) . Ar fi bine sa ai filtrul de particule in stare buna spre foarte buna inainte de orice tuning motor- soft sau box , pentru ca oricum cantitatea de cenusa creste.

Pe de alta parte , o resoftare pentru E90 cu M47, costa 200 euro la coltul blocului, cu mape generice si 4-500 euro cu soft personalizat la un tuner mai profi .

Tu alegi .

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.